Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Beyaz altın’da düşük rekolte beklentisi

Posted by Alıntıdır 26 Ağustos 2013

Pamuk üretimi düşüşteTürkiye’de toplam pamuk üretiminin 3’te birinden fazlasını karşılayan Şanlıurfa’da, zararlı böcekler bu yıl rekolteyi olumsuz etkileyecek. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, bir tohum firması genel koordinatörü Prof. Dr. Cafer Mart ile kent merkezi, Harran ve Akçakale ilçelerindeki pamuk ekim alanlarında araştırma yaptı. Pamuk üreticisinin “emiciler” olarak isimlendirdiği Lygus ve bitki tahtakurusunun pamuğa ciddi oranda zarar verdiğini belirlediklerini aktaran Öztürkmen, bu zararın pamuk rekoltesini olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Böceklerin kozalarda emgi yapılan yerlerde siyah leke oluşturduğuna ve döküm nedeniyle ürün azalmasına sebebiyet verdiğine dikkat çeken Öztürkmen, “Şanlıurfa’daki pamuk ekim alanlarında mücadele yapılmayan tarlalarda bu durumun zararı dikkat çekecek düzeyde. Tarlalarda bitkinin üst yarısında tarak ve kozaların dökülmesi nedeniyle verim önemli düzeyde azalır ve bu durum da Şanlıurfa pamuk rekoltesini ciddi oranda olumsuz etkiler” dedi. Üreticilerden böceklere karşı önlem almasını isteyen Öztürkmen, mücadele eşiğine ulaşan alanlarda ise uygun ilaçla kimyasal mücadele yapılmasını önerdi.

Prof. Dr. Cafer Mart da pamuk bitkisinde fizyolojik dökülme dışında gelişme ve gübre dozlarındaki dengesizlik, su stresi, hastalık ve zararlıların etkisi, çiçeklerin döllemsiz olması, kuru rüzgar, şiddetli sıcak, ani sıcaklık değişimi gibi çevresel nedenlerle tarak ve koza dökümleri gerçekleşebildiğini kaydetti.

Bu sezon kentteki pamuk alanlarında “Lygus” ve bitki tahtakurularının neden olduğu tarak ve koza dökümlerinin önemli boyutlara ulaştığına değinen Mart, üreticilerin bu zararlı hayvanlar konusunda duyarlı olmasını istedi. (A.A)

Kaynak: AA / turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/67508.aspx

Reklamlar

Bir Yanıt to “Beyaz altın’da düşük rekolte beklentisi”

 1. mahmut palta said

  lygus ilacı bulamıyoruz ben hatay kırıkhanda çifçiyim bu sorun bizdede var ilaçlama yaptık ama lygus ilacı piyasadan kaldırılmış emici ilacı attın ama nafileçok ciddi şekilde koza ve tarak dökümü oldu yetkililerde bu ilaçların içeriğini eski şekile getirmeleri istiyoruz

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: