Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
          92.35 C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Ocak-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 22.99 25.43
  Tüketim 24.52 25.22
  İthalat 8.11 8.35
  İhracat 8.07 8.35
  Bitiş Stok 18.77 18.98
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  28 Aralık-4 Ocak (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  281.100 Bl. -6.600 Bl. +274.500 Bl.
  28 Aralık-4 Ocak Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  43.200 Bl. -0.00 Bl. 43.200 Bl.
 • En Son Yorum

TARİŞ kiloda 50 kuruş avans verecek

Posted by Alıntıdır 18 Eylül 2013

TarişTariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, 2012/2013 kütlü pamuk alım esaslarını belirledi. Birlik, pamuğunu teslim eden ortakların talebi halinde kiloda 50 kuruş avans verileceği kararını açıklarken, elle toplanan pamuğa da kiloda 10 kuruş temizlik primi uygulanacağını duyurdu. Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk YAMAN, kooperatif adına yapılacak alımlarda Borsada satışının ardından mahsul bedelinin doğrudan ilgili kooperatife, dolayısıyla üreticiye verileceğini söyledi.

Pamuk alım kriterlerini üreticiyi destekleyen ve koruyan bir sistem üzerinden yapılandırdıklarını belirten Başkan Faruk YAMAN, Tariş’te “güçlü ortak, güçlü kooperatif, güçlü birlik” sloganının tamanlamıyla hayata geçirileceği bir alım sezonu yaşatacaklarını söyledi.

YAMAN,” 2013 yılı kütlü pamuk alım fiyatımız İzmir Ticaret Borsasında işlem gören pamuk fiyatı çarpı randıman artı çekirdek farkı hesabıyla belirlenecek. Ürününü Tariş’e teslim eden üretici ürünün satışıyla birlikte parasına kavuşacak. Ürün bedelinin Birliğe aktarımı olmayacak. Örneğin, Söke Kooperatifinin pamuk satışından gelecek bedel, doğrudan Söke Kooperatifine verilecek. Koçarlı, Bergama, Nazilli gibi diğer tüm Kooperatiflerimizde de aynı uygulama yapılacak. Bu uygulama geçen sene Koçarlı Kooperatifinde başarıyla gerçekleştirildi ve memnun kalınmasından dolayı ortakların tümünün bu sezon ürününü Tariş’e teslim edecekleri yönünde duyumlar aldık.

Mahsulünü Tariş’e teslim eden tüm pamuk üreticilerine kiloda 50 Kuruş avans ödemesi yapacağız. 2013 ürünü pamuk alımları kar ve zararı kooperatiflere ait olmak üzere yapılacak. Alımlar, ortak üreticilerden ve Kooperatif Yönetim Kurulunun yetki ve sorumluluğunda olmak kaydıyla ortak olmayan üreticilerden de yapılabilecek.Rekolte beyannamesi vermeyen ortaklardan ürün alınmayacak. Kardeş kooperatif ortaklarından talep gelmesi halinde, kardeş kooperatif adına kütlü pamuk alımı yapılacak Üreticilerden beklentimiz kendi kurumları olan Tariş’e güvenmeleri, desteklerini devam ettirmeleridir.Güvenlerini boşa çıkarmayacağız.

Yeni hasat dönemimizin tüm üretici ortaklarımıza hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Foreks

Reklamlar

2 Yanıt to “TARİŞ kiloda 50 kuruş avans verecek”

 1. MEHMET SAİT MELİK said

  Faruk Yaman beye değerli açıklamaları için teşşekür ederim, birlik bütünlük ancak böyle olur, çiftçiye sahip çıkmışlar, üye çiftçide tabiki birliğine sahiplenecektir. Doğru olan bu, yoksa ülkemizde pamuk kalmıyacak.Tebrik ederim , Pamuk üretiminin devam edebilmesi için beraber hareket etmek önemlidir… Eminim bu uygulama ile çiftçi nin eline daha fazla para gececeği gibi fiyatlarıda olması gereken yerde tutar.Tariş in bu uygulamasını takdir ettim tebrikler.

  Mehmet Sait MELİK
  AGROGAP Ö.Ç Danışmanlık Derneği Bşk.

 2. msreis_mstreis@yahoo.com said

  Tariş için güzel bir şeyde işin sonuna bakmak lazım sonuçta her kes için hayırlı olsun. İnşallah tekrar aynı hataları yapmazlar.

  Bu Yıl Pamuk Üreticisinin Yılı Olacaktır.

  İTB Borsa Simsarı
  Mustafa REİS

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: