Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
          92.35 C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Ocak-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 22.99 25.43
  Tüketim 24.52 25.22
  İthalat 8.11 8.35
  İhracat 8.07 8.35
  Bitiş Stok 18.77 18.98
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  28 Aralık-4 Ocak (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  281.100 Bl. -6.600 Bl. +274.500 Bl.
  28 Aralık-4 Ocak Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  43.200 Bl. -0.00 Bl. 43.200 Bl.
 • En Son Yorum

‘Phenaoccus solenopsis’ zararlısı Türkiye’de

Posted by Alıntıdır 16 Aralık 2013

imagesphenaoccus solenopsisÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Ulusoy, Türkiye’ye henüz Türkçe isim verilmeyen ‘phenaoccus solenopsis’ adında zararlı bir unlu bit türünün geldiğini ve pamuk ile özellikle süs bitkilerine çok ciddi zarar verdiğini söyledi. Prof. Dr. Rıfat Ulusoy, Türkiye’ye yeni giren ve daha önce bilinmeyen bu zararlıyı bilimsel çalışmada tespit ettiklerini açıkladı.

Bu zararlı türünün bitkinin gelişme organlarına yerleşip öz suyunu emdiğini ve gelişmesini engellediğini kaydeden Prof. Dr. Ulusoy, “Bu zararlı tür Hindistan ve Pakistan’da pamuk ekili alanda 2007-2008 yıllarında yüzde 20 zarar verdi. Türkiye’ye yeni giren bu zararlıyı 2012 yılında tespit ettik. Bu zararlı tür Amerika orijinli. Oradan Avrupa’ya, Avrupa’dan da Türkiye’ye geldiğini düşünüyoruz” dedi.

‘KÜRESEL ISINMA NEDEN OLUYOR’

Söz konusu zararlının hem çevreye hem ekonomiye zarar verdiğini anlatan Prof. Dr. Rıfat Ulusoy, şunları kaydetti:

“Bu istilacı türler, küresel ısınmanın belirtilerinden sonra bir bölgeden başka bir bölgeye, taşınma araçlarıyla, insan aracılığıyla veya bitkisel materyallerle taşınıyor. Türkiye’ye son 10 yılda bu zararlıyla birlikte domates güvesi, palmiye böceği ve domateste bir zararlı sinek türü gibi epey zararlı tür girdi. Bu zararlı bitkinin gelişme organlarına yerleşiyor. Sonra yapraklarına ve diğer bölgelerini sarıyor. Bitkinin öz suyunu emiyor ve bitkinin gelişmesini engelliyor. Sonuçta bitkiyi kurutmaya kadar götürüyor. Ağırlıklı olarak süs bitkilerinde çok yaygın. Parklardaki bitkilerde, çalımsı formlarda, Japon gülünde, pamukta zarar veriyor. Zararlı tür geldiği bölgede biyolojik çeşitliliği değiştirebilir, yerleştiği habitat üzerinde olumsuz etkilerde bulunabilir ve ekolojik zararlara neden olur. Buna benzer zararlı türlerine karşı yürütülen kimyasal mücadele yöntemleri pek başarılı olmuyor. Doğru bir mücadele yöntemi değil. Hedefini bulmuyor. Kalıcı değil geçici çözüm üretiyor. Bu zararlı türün de doğal düşmanlarına bakmak gerek. Yurtdışında sorun yarattığı yerlerde yürütülen mücadele yöntemlerini ve nasıl çözüldüğünü incelemek gerek. Bu zararlıya karşı biyolojik mücadele yürütmek gerek. Biz 2 tane asalak arıyla bu sorunu çözmek için çalışma yapıyoruz. Bu iş patlamadan sorunu çözelim istiyoruz.”

Önce Amerika sonra Avrupa şimdi Türkiye

Kaynak: DHA / haber3.com/pamuk-ve-sus-bitkilerini-kurutan-yeni-bir-zararli-turu-saptandi-haberi-2370858h.htm

Reklamlar

Bir Yanıt to “‘Phenaoccus solenopsis’ zararlısı Türkiye’de”

 1. faruk fatiştooglu said

  bu zararlı böcek türü bu yıl gap bölgesinde de görüldü ve çok büyük zararlar meydana getirdi genelde bu zararlı böcek türüne halk arasında tahta kurusu ve buna benzer isimler verilmiş durumda.
  bundan kurtulmanın tek yolu tabiki ekolojik mücadele yoksa kimyasalarla yapılan bütün mücadeleler faydalı böcekleri katletmekten başka bir şey degil örnegin gelincik böcegi bu sayede yok olmuş durumda.
  en dogru şey devletin bu işe el atması ve gerekirse kimyasal mücadelenin tamamıyla yasaklanmasıyla çözülebilr kanısındayım çünki ne oldugu belirsiz tüm kimyasalra tarım alanlarında gelişi güzel kulanılmaya devam ederse degil pamuk tahıl bile üretemez duruma düşerizki buda hepimizin sonu olmuş olur.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: