Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Bayrak
  Bayrak
       
 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.
 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !
 • Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.827 3.800
  Tüketim 1.470 6.750
  İthalat 0.740 3.400
  İhracat 0.060 0.027
  Bitiş Stok 0.403 1.853

  USDA Ekim 2017/18 Tahmin


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.


 • Liverpool Cotton A İndex
   77.85 C/Lb       TL/Kg

 • İNO.com  Aralık-17

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  28 Eyl.5 Ekim (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  155.500 Bl. -1.100 Bl. +154.400 Bl.
  28 Eyl.5 Ekim Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  18.600 Bl. -0.00 Bl. 18.600 Bl.
 • En Son Yorum

3.Ulusal Pamuk Zirve Bildirgesi açıklandı

Posted by Alıntıdır 06 Mart 2014

3.Ulusal Pamuk Zirvesi Sonuç Bildirgesi açıklandıUlusal Pamuk Konseyi(UPK) tarafından 4 Mart 2014, Salı günü İzmir’de düzenlenen 3. Ulusal Pamuk Zirvesi Sonuç Bildirgesi açıklandı. Zirvede oluşturulan Sonuç Bildirgesi’nde Türkiye pamukçuluğunun sorunları için oluşturulan çözüm önerileri sıralandı. UPK Başkanı Barış Kocagöz, 3. Ulusal Pamuk Zirvesi’nde katılım ve sunum kalitesinin üst düzeyde gerçekleştiğini belirterek, “Pamuk yetiştirilen yörelerin temsilcileri aramızdaydı.

Türkiye’nin 4 bir yanından Zirve’ye katılım gösterilmesi ve bu birlikteliği UPK çatısı altında görmek bizleri çok mutlu etti. Katılım kalitesiyle birlikte sunumlardaki kalitenin de üst düzeyde olması, davetlilerden olumlu geri bildirimler almamızı sağladı. UPK’nın Bakanlık ve sektör temsilcileri gözünde etkinliğinin artığına tanıklık ettik” dedi.

Barış Kocagöz, 3.Ulusal Pamuk Zirvesi sonunda yayınlanan Sonuç Bildirgesini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde ilgili mercilere ulaştıracaklarını belirterek, “Hükümetimizce 2010 yılında hayata geçirilen İhracata Dönük Üretim Stratejisi ve bunun alt bileşeni Girdi Tedarik Stratejisi kapsamında Pamuk Eylem Planı hazırlanarak uygulamaya konulmasını, üretim ve tüketim dengesindeki bozukluk nedeniyle küresel rekabet gücü olumsuz etkilenen pamuk ve tekstil sektörüne olumlu katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Pamuk Eylem Planı Sayesinde ülkemiz pamuk üretiminde arzulanan gelişmelerin ve kararlı bir sürdürülebilirliğin sağlanacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Kocagöz, Türkiye pamukçuluğunun sorunları için geliştirdikleri ve zirvenin sonuç bildirgesinde dile getirdikleri çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Destekleme primleri en az beş yıllık dönem için belirlenmeli ve 5 yıllık dönem başında ilan edilerek dönem boyunca kararlılıkla uygulanmalıdır.

Destekleme prim miktarları her yıl en az pamuk üretim maliyetlerindeki artış ya da en az enflasyon oranında artırılmalıdır.

Pamuk desteklerinde hazırgiyim ve konfeksiyon ithalatında uygulanan vergilerden elde edilen kaynaklardan yararlanılmalıdır.

Lif pamuk üretiminin dönem boyunca “bir milyon ton” eşik değerinin üstünde olması sağlanmalı, ayrıca dönem sonu itibariyle “iki milyon ton”a çıkarılması hedeflenmelidir.

Lisanslı depoculuk sisteminin yaygınlaştırılması için depolama maliyetleri en az 5 yıl süreyle desteklenmelidir.

Pamuk çiftçileri ürettikleri pamuk miktarına endekslenecek üst limitli mazot ihtiyaçları oranında, bu üretime ilişkin mazot fatura tutarları üzerinden ödenecek ek primlerle desteklenmelidir.

Gübre, ilaç ve makine başta olmak üzere, üretim girdilerinden alınan KDV oranlarının % 1 seviyesine çekilmesi stopaj tahakkuku ile vergisini ödeyen, ancak KDV hesabı tutmayan üreticiler için daha adaletli olacaktır.

İsabetli ve doğru politikalar ancak sağlıklı bilgiler üzerine inşa edilebilir. Bunun için öncelikle; pamuk ekilişi ve rekoltesi, doğru ve gerçekçi belirlenmelidir.

Pamuk desteklemeleri adil ve gerçek üretene ulaşacak bir mekanizmaya kavuşturulmalıdır. Bu amaçla, tüm parseller TARBİL kapsamına girene ve TARBİL gözlemlerinde yeterli güvenilirlik sağlanana kadar, Konseyimizin Pamuk Eylem Planı dahilinde geçen yıl içinde tamamlayıp, Bakanlığımıza sunmuş olduğu Destekleme Önerisi uygulanmalıdır.

Yerli pamuk kullanan sanayicilerimiz desteklenmelidir.

Pamuk kalitesi iyileştirilmelidir.

Pamuk çok paydaşlı bir sektördür. Zaman ve emek kaybını en aza indirgemek üzere, kurumlar arası eş güdüm sağlanmalı, işbirliği geliştirilmelidir. Bu bağlamda, Ulusal Pamuk Konseyine, temsil kabiliyetini güçlendirici faaliyetler yapmasını sağlamak üzere; pamuk üretimi, tüketimi faaliyetlerinden bir ya da bir kaçından küçük kesinti veya kesintiler yapılması gibi yeni gelir kaynakları yaratılmalıdır.

Ulusal Pamuk Konseyi Yönetmeliği güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenmelidir.”

Foreks

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s