Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Bu teşvik lisanslı depoculuğun önünü açacak

Posted by Alıntıdır 19 Haziran 2014

Lisanslı DepoculukİZMİR – Lisanslı depolara üretici ve tüccarın ilgisini artırarak, bu depoların önünü açacak yeni bir teşvik önerisi gündeme geldi. Lisanslı depoculuk şirketleri, sistemin yaygınlaşması amacıyla depolama maliyetlerinin bir kısmının karşılanmasını ya da depolama maliyetinin tamamının 3 ay için karşılanmasını talep ediyor. Bu desteğin belli bir yıl olarak verilmesi için götürülen öneri, ilgili bakanlıklar tarafından sıcak karşılanırken, Bakanlar Kurulu’na girme aşamasına geldi.

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve İzmir Ticaret Borsası Başkanı Barış Kocagöz, gerek üretici, gerek çırçırcının, tüccarın, iplik fabrikasının lisanslı depoculuk sistemini kullanması için bir ivmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Aynı zamanda çok ortaklı pamuk lisanslı depoculuk şirketi ELİ- DAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Barış Kocagöz, “Bu ihtiyacın sadece biz değil Türkiye’de bugüne kadar kurulan bütün 8 lisanslı depo şirketi aynı kanıdayız. Bu konuda görüşlerimizi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı’na ilettik. Depolama maliyetinin bir kısmının karşılanması ya da depolama maliyetinin tamamının sadece örneğin 3 ay için destek olarak karşılanması, belli bir yıl için bu desteğin verilmesi önerisini götürdük. Öneriye sıcak bakıldı” dedi.

Kocagöz, 6 aydır bu öneriyle ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı önderliğinde izleme ve toplantı organizasyonları yapıldığını, Bakanlar Kurulu’na girme aşamasına kadar geldiğini söyledi. Ekonomi Bakanlığı ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın desteğinin alınmasının beklendiğini vurgulayan Kocagöz, son toplantıda bu desteğin verilmesi kararının çıkmasını ümit ettiklerini belirterek, “Bu kararın Türkiye’deki lisans depoculuk sisteminin kullanımını, sistemin içine tarafl arın girmesini, aktif olarak kullanarak Türk tarım piyasasında devrim yaratmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Borsalar olarak bugüne kadar lisanslı depoculuk konusunda ellerinden geleni yaptıklarını, en az 3 yıl en fazla 5 sene bu uygulamanın yapılması halinde tarafl arın bu sistemin kendileri için ne kadar önemli ve elzem olduğunu göreceklerini ifade eden Kocagöz, “Bu oluşum tarımda devrim olacak kadar büyük bir girişim olmasına rağmen ne yazık ki bir bebek. Ekonomide yeni bebek projelerin, büyütülmesi, yürüyor hale gelmesi, hatta koşuyor olması zaman alıyor. Mevzuatla ilgili epey yol alındı” dedi.

Hedef yarıda kaldı

Kocagöz, pamuğun depoda beklemesiyle gelişen birtakım renk kaymalarında klasmanların değişiminin söz konusu olabildiğini, sağlıklı bir ayırma yapmak için bunların düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. Bunun dışında üreticilerle ilgili ilişkilerde birtakım kolaylıklar getirdiklerini vurgulayan Kocagöz, daha önce balya başına bir senet uygulaması olduğunu, ancak bakiyelerde problem yaşandığı için bir kilograma bir elektronik senet önerileri olduğunu söyledi. Kocagöz, geçen yıl kurdukları lisanslı depoya 5 bin ton pamuk koymayı hedeflerken, ancak 2.500 ton konulabildiğini, şirketin kendini çevirebilmesi için en az 15 bin ton pamuk konulması gerektiğini kaydetti.

Bankalarla protokol imzalayacağız

Elektronik platform çalışmaları hakkında da bilgi veren Kocaoğlu, “Bankalarla protokol hazır hale geldi. Önümüzdeki ay ilk protokolleri imzalayacağız. İmzalandığında platformun müşterileri bankalar tarafından tespit edilecek ve borsamızdaki ajanlar vasıtasıyla bankalar, üreticiler işlem yapabilecek” dedi. Kocagöz, TOBB önderliğinde Türkiye elektronik tarım platformunun kuruluşuyla ilgili çalışmaların başladığını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın önderliğinde tüm tarımsal platformların tek platformda toplanmasının bir yıl içinde tamamlanmış olacağını vurguladı. Kocagöz, “Türkiye lisans depo ve elektronik tarım ticaretiyle dev bir adım atarak, çağdaş Türkiye’ye yakışan sistemlere kavuşmuş olur” diye konuştu.

ARZU ALP / dunya.com/bu-tesvik-lisansli-depoculugun-onunu-acacak-231133h.htm

Reklamlar

2 Yanıt to “Bu teşvik lisanslı depoculuğun önünü açacak”

 1. Admin said

  Lisanslı depoculuk denince olması gereken;

  Çırçırcı, Tüccar, Kurum vs.. depoya teslim ettiği emtia ürününü istediği anda veya belirli bir prosedür çerçevesinde yaklaşık piyasa değerinde nakide çevirme imkanını bulduğunda, Lisanslı deponun daha etkin olup daha fazla ürün teslim alımıyla sektör için can damarı olabilir. Bu durum sağlanabilirse depolarına yüksek oranlı giriş, çıkış işlemiyle Lisanslı depoculuk; piyasada pamuk değerini Dünya şartlarına karşı koruyan (Fiyat Belirleyen) bir kurum ve yerli pamuk üretiminin artması daha da mümkün olacaktır.

  Bu duruma en iyi örnek Çin devlet pamuk stoklama rezerv politikası gibi, ama devlet gücüyle..

 2. Lisanslı Pamuk Depoculuk (Haber Video) 03 Mayıs 2013

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s