Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Tarımsal aile şirketleri desteklenmeli

Posted by Alıntıdır 26 Haziran 2014

Tarımsal aile şirketleri desteklenmeliİzmir Ticaret Borsası (İTB) Haziran ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısında tarım sektöründe aile işletmelerinin desteklenmesine vurgu yapıldı. İzmir’de tarım ihracatında başı çeken tarım ürünlerinin nabzını İzmir Ticaret Borsası üyeleri tuttu. Pamukta fiyatlarda iklim şartlarına rağmen büyük sıkıntı beklenmeyeceğini düşünen pamuk ajanlarının 2014-2015 sezonunda fiyat beklentisi 2 dolar civarında.

Bu sezon üzüm fiyatlarının yüksek başlaması nedeniyle zarar gören piyasalar, bu yıl ürünün iyi olması beklentisi nedeniyle fiyat düşmesinden korkuyor. Ramazan’ın başlamasıyla et fiyatlarının yükseleceği uyarısını yapan üyeler tedbir alınmasını istiyor.

Haziran ayı meclis toplantısında konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli kırsalda yoksulluk oranının artarak yüzde 40 seviyesine kadar çıktığını, bu sorunun çözümünün aile çiftçiliğinden geçtiğini söyledi. İstihdama yüzde 25’in üzerinde katkı sağlayan tarımın milli gelirden sadece yüzde 9.7 pay aldığını belirten Kestelli, “Bu durumun böyle gitmeyeceği aşikar. Aile çiftçiliği yerel ekonominin canlanması için bir fırsat olarak ortaya çıkıyor. Tarımın aile çiftçiliği kanalıyla hareketlenmesi gerekiyor. Türkiye tarımda ailelere dayalı kendi özgün modelini kurmalı ve desteklemeli. Şirketleşme ile, uzaktan yönetim ve ile sürdürülebilir tarım ve hayvancılık yapmak çok zor” şeklinde konuştu.


“MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIYOR”

Haziran ayı meclis toplantısında konuşan İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Borsa’nın Ege Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) ve İzmir Ticaret Borsası Elektronik Platformu (İZBEP) projelerinin önündeki engellere dikkat çekti.

Kocagöz, “Yıllardır yerleşmiş düzenlere yeni bir açılım ve devrim niteliği taşıyan sistemler getirmek sancısız olmuyor. Aslında kar amacı gütmeden ülkemiz tarımı için başarılmaya çalışılan bu çağdaş projelerin yine İTB önderliği ve cesaretinde yapılıyor olması, borsamızın liderliğine ve öncülüğüne yakışıyor. İlkleri başarmanın mutlaka bedelleri olacak. Ama meyve veren ağacı taşlama kültürü de yıllardır ülkemizde eksilmeyen, cesaret kırıcı bir gerçek. Bizler zaman zaman hayal kırıklığı yaşasak da meyve vermeye devam edeceğiz” dedi.

PAMUKTA ENDİŞE

Kocagöz, pamuk ekiminin başladığı nisan sonlarından bu yana iklimin alışılmış yüzünü göstermediğini belirterek, “Üç dört günde bir yağan yağmur ve dolu pamuk ekimini olumsuz etkiledi. Bazı üreticiler ekimleri bozmak ve yeniden ekim yapmak zorunda kaldı. Geç yetişen üründe verim kaybı yaşanacak. Yapılan ekstra ekimden dolayı üreticinin maliyeti artacak. Pamukta Ege Bölgesi’nde en az yüzde 20, Türkiye genelinde ise yüzde 25 artışla üretimin 650-700 bin tona ulaşması beklenirken, iklim nedeniyle sezonun kötü başlaması zihinlerimizi karıştırdı” diye konuştu.

PAMUKTA FİYAT BEKLENTİSİ 2 Dolar

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi ve Borsa Ajanı Bülent Uçak, pamuk fiyatlarının yeni sezonda 2 dolar civarında olmasını beklediklerini söyledi. Hindistan, Pakistan ve Türkiye’nin rekoltelerini artırması ile 2014 -2015 mahsulü ürünün rekoltesinde artış beklenmesine neden olacağını söyleyen Uçak, “Ancak talepte daralma var. Sentetik iplik ürünlerinin kullanımının artması ile pazarda tüketimden fazla pamuk üretilir hale doğru gidiliyor.

Türkiye’de 2014-2015 sezonunda Ege Bölgesinde, son yağışların pamuk ekimlerinde ve çıkışlarında gecikme yaşatmasına karşın, büyük bir sıkıntı yok. Üretimin yüzde 7 ile 10 artması durumunda pamuk piyasalarında fiyatın 2 dolar seviyesinde pamuk piyasası oluşacak. Ülkenin geleceğinin tarımda olduğu bilinci ile ekim alanlarının daha da azalmaması için ekim öncesi destekleme, kilogram başına destekleme ve mazot desteklerinin yeniden planlanması gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

DÜŞÜK ALİVRE SATIŞLARA DİKKAT UYARISI

2013 mahsulü üzüm sezonunun bitmek üzere olduğunu ve sektörün gözünün 2014 yılı mahsulünde olduğunu dile getiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, alivre satışlar konusunda uyardı. İlhan Zincircioğlu, “Geçen yıl yüksek fiyatlar ile piyasayı kaptırdık. Bu yıl düşük alivre fiyatlar ile zarar edilmesin” dedi.

2014 yılı mahsulünün beklentilerin üstünde gerçekleştiğini söyleyen Zincircioğlu, 2013-2014 sezonu üzüm piyasasının açılışında oluşan yüksek fiyatlar nedeniyle zarar edildiğini, az olan rekolte içinde mahsulün büyük bir miktarının devredebileceğini ifade etti.

Üretici ve ihracatçının yeni mahsulün iyi olmasından dolayı korktuğunu dile getiren Zincircioğlu,
“Büyük mahsuller sıkıntı yaratabiliyor. Alivre satışlar sektörün olmazsa olmazı durumunda, çünkü bu ürün tarıma dayalı bir sanayi ürünü. İhracat yapmak durumundayız. Kulağımıza 1800-1900 dolar mahsul fiyatı geliyor. Fiyatlar çok iyi değil. Alivre fiyatın aşağı inmesi Türk üzümünün geleceğini ipotek altına alır. Geçen sene ihracatta para kaybettik. Bu sene de aynı hatayı yapmayalım” uyarısında bulundu.

ET FİYATLARI YÜKSELECEK
Ramazan ayının gelmesi ile birlikte 19,00 – 19,50 TL olan kırmızı et fiyatlarının 20-21 TL’lere çıkabileceğini söyleyen İzmir Ticaret Borsası Sayman Üyesi Bülent Arman, “2012 yılında kırmızı et fiyatlarının 17 TL’yi aşması üzerine vatandaşın pahalı et yememesi için ithalatını açılmıştı. Bugün 19.50 TL’lere ulaştı Halen neden bir müdahale yok. Bu fiyat et üreticilerinin üretimini sürdürmesi için gereken bir fiyat, hatta sattığı ürünü yerine bile koyamıyor. Göz göre göre sermayesinden gidiyor” uyarısını yaptı.

Türkiye’nin yine aynı filmi gördüğünü söyleyen Arman, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sap ve saman ithal edilecek ülkeleri açıkladı. Hayvan ile birlikte yemini de mi ithal edeceğiz” diye sordu.

SUSAM İTHALATINDA VERGİ İNDİRİMİ TALEBİ
Susam ithalatında gümrük vergisinin yüzde 23,4 olduğunu ancak fiyatların yükselmesi ile birlikte bisküvi ithal edenlere yönelik olarak yüzde 10 gümrük vergisi istisnası getirildiğini hatırlatan İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Moiz Hemsi, “Ekonomi Bakanlığı ile temasa geçtik. Geçtiğimiz gün ihracatçılar ile gerçekleştirilen bir toplantıda bizzat görüştüm. Kendisi ve müşteşarları not aldı. Helva ve tahin üreticileri ithal ettiğinde yüzde 23,4, bisküvi üreticilerinin yüzde 10 vergi ile ithal ettiğini belirttik. İthalattaki gümrük vergilerinin eşit düzeye indirilerek standart bir gümrük vergisi olmasını talep ettik. Herhalde onlar dertlerini iyi anlattı bu indirimi aldı, biz de kendimizi ifade ettik. Bakanımızın kendisi ve müsteşarları not aldı. Durumun çözülmesini beliyoruz” dedi.

Kaynak: ticaretgazetesi.com.tr/quottarimsal-aile-sirketleri-desteklenmeliquot

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: