Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Kocabaş; Pamukta kalite denetimi uyarısında bulundu

Posted by Alıntıdır 16 Temmuz 2014

File photo of farm worker Jose Luna holding a bundle of harvested cotton at Baxley & Baxley Farms in MinturnSöke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, pamukta kalite denetimi uyarısında bulundu. Kocabaş; ürün denetmenlerinin denetleme yetkisinin büyük ölçüde alınıp çırçır fabrikalarında çalışan pamuk sorumlu denetçisine veren uygulamanın başarılı olamadığını söyledi. Sistemin yeniden düzenlenmesini isteyen Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, yaptığı açıklamada;

“Pamukların kontrolüne ilişkin yapılan değişiklik 2012 yılında yayınlandı. Bu tebliğle, ekonomi bakanlığı’na bağlı Pamuk eksperlerinin, çırçır fabrikalarında yaptıkları denetimler sınırlandırılırken; çırçır fabrikası çalışanlarından oluşan kişilere kısa bir kurs verildikten sonra pamuk sorumlu denetçisi unvanlarıyla pamuk ürününün Kalite Kontrolü ve Denetimi görevi verildi.

Geçen iki yıla baktığımızda, bu değişiklikten istenilen sonuç alınamadı. Yapılan uygulamalarda pamuk ürününde kalite tespitlerin de sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. Ekonomi Bakanlığına bağlı denetmenlerin ancak, sistem attığı takdirde birkaç parti ürünü denetlediği bu yeni durum düzeltilmesi gerekmektedir. Söke pamuğunun markalaşması ile ilgili çalışmalar sürerken, pamuğumuzun kalitesini düşürecek uygulamalardan çiftçi olarak, çırçırcı olarak kaçınmamız gerektiğini hatırlatırım.

Denetleme sistemindeki aksaklıkların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasıyla ilgili uyarılarımızı Ekonomi Bakanlığımıza ilettik” dedi.

milliyet.com.tr/soke-ziraat-odasi-ndan-pamukta-kalite-aydin-yerelhaber-295110/

Reklamlar

2 Yanıt to “Kocabaş; Pamukta kalite denetimi uyarısında bulundu”

 1. Admin said

  Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Kemal Kocabaş doğru bir noktaya değinmiş,

  2012 yılında yayınlanan tebliğle pamukla ilgisi olmayanlara bile şaşırtıcı şekilde (BİR KAÇ GÜNDE) internet üzerinden e-imza ile balyalı pamuk denet nasıl yapılmalı diye kısa bir kurs verildikten sonra; pamuk sorumlu denetçisi unvanlarıyla pamuk ürününün Kalite Kontrolü ve Denetimi görevi verildi.

  Meğer Pamuk Eksperliği ne kadar basitmiş ?

  TABİ SONUÇ MALUM…

 2. Semih Onay said

  Pamuk yörelerinde kurulu olan ve devlet desteği ile gerekli bölgelerdede kurulacak HVI test labratuarlarında değerlendirilmiş pamukların satışa sunulması ile bu sorun hem çözlebilecek hemde sektörün tek balya sistemine bir adım daha yaklaşaması sağlanacaktır .
  Ancak labratuarlar arası doğabilecek ölçüm farklılıklarını gidermek adına :Tüm labratuarların ayni firma tarafından kalibre edilmesi ; Oluşacak ihtilafların giderilmesi içinde hakem labratuarlar seçilmesi gerektiğine inanmaktayım.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s