Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          91.95  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamukta alım satım yavaşladı

Posted by Alıntıdır 21 Temmuz 2014

Pamukta alım satım yavaşladıPamuk piyasalarında durgunluk hakim. Ramazan ve ekonomik durgunluktan da etkilenen pamuk sektörü dünya piyasalarından da etkilene İzmir Ticaret Borsası Pamuk Korbeyinde yaprak kıpırdamıyor. Dünya piyasalarında geçmiş yıllarda pamuk alarak fiyatları yükselten Çin’in alıcı pozisyonundan çekilmesi buna ek olarak da dünyada 2014-2015 pamuk sezonunda üretimin yükseleceği beklentisinin etkisi ile İzmir Ticaret Borsası’nda da pamuk işlemleri durgun seyrediyor.

İTB pamuk korbeyinde Temmuz ayının başından bugüne 210 ton, son iki ayda ise 585 ton işlem gerçekleştirildi. Pamuk stoklarının fabrikalarda yeterli olması ve elinde stokları bittiği miktarda fabrikaların alım yaptığını ifade eden İzmir Ticaret Borsası üyesi Nureddin Şenli, “Ekonomide yaşanan durgunluk pamuk ve iplik piyasalarına yansıdı. Buna ek olarak yeni sezonda pamuk fiyatlarının 2 dolara düşmesi bekleniyor. Bu nedenle alıcılar ellerinde ürün azaldıkça pamuk işlemi gerçekleştiriyorlar” diye konuştu.

Türkiye’de pamuk ekim zamanında yağan yağmurların ekimi geciktirdiğini ancak çiftçinin mücadele ederek pamuk ekiminde vazgeçmediğini ifade eden Şenli, “Pamuk mevsim şartlarından kolay etkilenen hassas bitki.

Şu anda olumlu bir tablo var. Geç ekimden dolayı pamuğun piyasalara çıkması bir kaç hafta sarkabilir. Bu dönemde pamuğa ihtiyaç duyulabilir” bilgilerini verdi.

Çin’in dünya stokunun büyük bir bölümünü elinde tuttuğu için bu sezon dünya sahnesinde daha az göründüğünü söyleyen Şenli, önümüzdeki sezonda stoklarını eritmek isteyeceği için fiyatların gevşeyerek 2 dolar seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ege Bölgesi’nde de pamuk daha az olduğu için de fiyatlar hemen bu seviyeye gerilemeyeceği yavaş yavaş bu fiyatlara gevşeyeceği düşüncesini paylaştı.

İzmir Ticaret Borsası’nın pamuk işlem salonunda Temmuz başından bu yana 210 ton, Haziran başından bu yana sadece 585 ton pamuk işlem gördü. Bu sezonun 10 aylık verilerine göre ithalat 796 bin tona, ithalat için ödenen bedel ise 1 milyar 582 milyon dolara yükseldi. Yılbaşından bu yana 11 bin 200 tona yakın pamuk işlemi gerçekleşti. Dünya pamuk fiyatlarında da büyük düşüş var. Haziran ayı başında Cotton A Endeks 90.70 libre centten 83 libre-cent’e, Pamuk 97 libre-cent’ten 74 libre-cent’e geriledi.

Newyork Vadeli İşlem Borsasında ise Ekim Vadeli pamuk kontratları 68 centten işlem görüyor.

PAMUKTA FİYAT BEKLENTİSİ 2 DOLAR

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi ve Borsa Ajanı Bülent Uçak, pamuk fiyatlarının yeni sezonda 2 dolar civarında olmasını beklediklerini söyledi. Hindistan, Pakistan ve Türkiye’nin rekoltelerini artırması ile 2014 -2015 mahsulü ürünün rekoltesinde artış beklenmesine neden olacağını söyleyen Uçak, “Ancak talepte daralma var. Sentetik iplik ürünlerinin kullanımının artması ile pazarda tüketimden fazla pamuk üretilir hale doğru gidiliyor. Türkiye’de 2014-2015 sezonunda Ege Bölgesinde, son yağışların pamuk ekimlerinde ve çıkışlarında gecikme yaşatmasına karşın, büyük bir sıkıntı yok. Üretimin yüzde 7 ile 10 artması durumunda pamuk piyasalarında fiyatın 2 dolar seviyesinde pamuk piyasası oluşacak” değerlendirmesini yaptı.

ticaretgazetesi.com.tr/pamukta-alim-satim-yavasladi

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s