Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
   83.20 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

Başkan Eyyüpoğlu’ndan, çiftçilere uyarı !

Posted by Alıntıdır 16 Ağustos 2014

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, çiftçilere seslenerek “tahta kurusu, kırmızı örümcek ve diğer hastalık türlerine” karşı bir ay içerisinde dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Ziraat Odasının Uzman ziraat Mühendislerinden ücretsiz bilgi ve hububat tedavisi reçetelerini alabileceklerini belirten Eyyüpoğlu,”Şu anda pamuk borsası çok kötü durumda bulunuyor, düzeleceği noktasında beklentilerimiz yüksek.

Gübre, mazot fiyatları tavana bulurken pamuk fiyatlarının düşük olması çiftçiyi mağdur ediyor. Pamuk noktasında dünyanın birçok bölgesinde ekili alan bulunduğundan dolayı fiyatlar düşük noktada bulunuyor. Masrafları karşılamıyor, maliyet yüksek olunca ister istemez çiftçi sıkıntı çekiyor. Dönüm başı bin 200-300 maliyeti bulunuyor. Temennimiz fiyatların yüksek olması. Şanlıurfa Türkiye pamuğunun yüzde 41’ini karşılıyor. Bu yılda ekimler yüksek seviyede olunca bu rakamın yüzde 45’i bulacağını tahmin ediyoruz; ama fiyatlar bu süreçte devam ederse çiftçiler açısından sorun teşkil eder. Devletin destekleme noktasında çiftçilere katkı oranını artırması gerekiyor, bu yıl 550 lirayı buldu. Bakanlıklardan ricada bulunduk. Enerji ile sulama yapan çiftçiler için çiftçilere bir fark verilmesi gerektiği konusunda. Makul göründü, inşallah sonuç gerçekleşir.”

‘9 MÜHENDİS ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR’

Tahta kurusu, yeşil kurt ve kırmızı örümcek gibi hastalıklara çiftçilerin çok iyi şekilde dikkat etmesi gerektiğini belirten Eyyüpoğlu, Şanlıurfa Ziraat Odası’nın 9 ziraat mühendisin bulunduğunu hatırlatarak yardım isteyen çiftçilere ücretsiz olarak hizmet verebileceklerini söyledi. Pamuk hasadına yaklaşık 1 aylık bir sürenin bulunduğunu vurgulayan Eyyüpoğlu, pamuktaki hastalıklara karşı çiftçileri dikkatli olmaya davet etti.

‘FISTIK ÜRETİCİLERİ AÇISINDAN KÖTÜ BİR YIL’

Fıstık üreticilerine geçmiş olsun dileklerinde bulunan Eyyüpoğlu, şunları kaydetti:”Yüzde 50 dondan dolayı ciddi şekilde etkilendi. Bazı köylerimizde de dolu etkili olunca fıstık ağır darbe yedi. Bu yıl fıstık üreticileri açısından kötü bir yıl. Fiyatlar noktasında bir sorun bulunmuyor. 16 ile 18 lira arasında fiyat değişikliğini görebiliyor tablalarda. Yüzde 100 don vuran yerlerde fıstık olmadı, diğer yerlerde yarı yarıya etkilendi.”

Kaynak: urfahaber.net/haber/baskan-eyyupoglundan-ciftcilere-uyari-19253.html

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s