Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    98.45 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Temmuz-18 Tah.
  2017/18 2018/19
  Üretim 26.63 25.94
  Tüketim 26.15 27.42
  İthalat 8.99 9.32
  İhracat 8.99 9.32
  Bitiş Stok 19.28 17.80
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2017-18 Bitiş (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  122.600 Bl. -1.000 Bl. -121.600 Bl.
  2017-18 Bitiş Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  7.000 Bl. -0.00 Bl. 7.000 Bl.
 • En Son Yorum

Dış Piyasalar ”Analiz, Haber ve Hava Durumu”

Posted by Alıntıdır 06 Eylül 2014

Vadeli KapanışAralık ayı, bugün 114 puan kaybetti ve 64.31’de kaldı. Bu düşüş Amerikan dövizinin güçlülüğü ve önümüzdeki günler için Çin politikasının belirsizliği düşünülürse Amerika’nın beklediğinden az oldu. Piyasanın altında aralıklar 63.84–63.88 ve 63.37-63.46’da kaldı. Piyasanın üstünde ise 66.45–66.57, 67.44-67.46 ve 77.80–78.00‘de kaldı. Kapanış bugünün 165 puanlık işlem oranının alt çeyreğinde gerçekleşti. Mart ayı 96 puan kaybederek 64.14’te kaldı. Aralık–Mart ayları net etkisi 17’ye düştü.

Hacim gelecek ay işlem gören yaklaşık 15.7K sözleşmeyle bugün oldukça yavaşladı. Açığa satış talebi (OI) Perşembe günü gelecek aylar için ve tüm sözleşmeler için sırasıyla 111 K ve 177K sözleşmeyle değişmeden kaldı. Akreditasyon Kurumu (ICE) onaylı stokların yaklaşık 63Kbalya ile düşüş gösterdiği bildirildi.

Çin’deki Zhengzhou Ticaret Borsası’nda işlem gören pamuk gece oldukça düşüktü.

Hindistan’da Çoklu Ticaret Borsası’nda işlem gören vadeli sözleşmelerin de yine düşüşte olduğu görüldü.

Kuzey yarımkürenin başlıca coğrafyalarında spot fiyatlar hemen hemen değişmeden kaldı.

Tahıl günü dünya genelinde yüksek kapattı. Amerikan doları ise neredeyse değişmedi.

Amerika endeksleri dünya genelinde yüksek kapandı. Avrupa piyasası karışık kalırken Asya’daki endeksler gecelik işlemde çoğunlukla düşük kapandı. Enerji dünya genelinde düşüktü. Başlıca metaller ise dünya genelinde yüksek kapandı.

Haberler, Hava Durumu ve Rapor Sonuçları

Batı Teksas’ta şu anda bile sağanak yağışlar görülüyor; erken gelen Eylül yağmurları Batı Teksas pamuğu için oldukça faydalı. Uluslararası ölçekte, son günlerdeki Amerika Tarım Bakanlığı raporları Hindistan ve Türkiye’deki üretimin Amerika Tarım Bakanlığı’nın son tahminlerine göre bu sezon için toplam 700K balya ya da daha yüksek olabileceğini bildiriyor.

Bugün Amerika’da ekonomi haberleri olumsuz yöndeydi. Beklenenden düşük tarım dışıistihdam eklerin yayınlanması ve işsizliğin aylık %6.1 seviyelerinde olduğu görüldü.

Uluslararası ölçekte, Avrupa ekonomisi son çeyreğin genellikle sabit olması beklenen gayri safi yurt içi hasıla tahminlerine göre oldukça yavaş bir büyüme sergilemeye devam ediyor.

Artan Aralık ayı vadeli işlem fiyatları ile birlikte güçlenen Amerika dövizi, Çin’deki poliçelerin belirsizliği ve yaklaşan kuzey yarımkürede ihracat için Amerika pamuğu talebine yönelik hasat baskısı haftalık olarak yaklaşık 160K işlenen balyadan 88.2K işlenen balyaya düşüşe sebep oldu.

Güdümlü para şirketleri 2 Eylül’de biten hafta için tek pozisyonda neredeyse sabit kaldı, Bu, bize göre, bu sektörün, pazarın en azından yakın dönemde 60.00 ve 70.00 seviyeleri aralığına bağlı olarak kalmasını beklediğini, işaret ediyor.

Teknik ve Temel Analiz

Aralık 84 işlem gününü sonunda 2102 puan kaybetti. Aralık ayı sonraki seans için işlem hareketini 5-, 10-50-, 100-ve 200-günlük basit hareketli ortalamalarının altında ve 20-günlük basit hareketli ortalamasına yakın başlatmalı.60 günlük regresyon doğrusu gelecek ayın doğrunun üst kısmında işlem görmeye devam ettiğini gösteriyor. Aşağı yönlü hareket bugün hızlandı; 5-_50 günlük üssel hareketli ortalama (EMA) farkı şu anda her önceki işlem seansı için (239) ila (201) ‘de kaldı.

Önümüzdeki ayın standart teknik eğilimi düşme eğilimini işaret ediyor ve piyasanın üstündeki haftalık aralık (66.45–66.57) bunu destekliyor; Aralık ayı yine en çok referans alınan basit hareketli ortalamalarının altında kaldı. Aralık sözleşmeleri tablo analizi, kırılma noktasının 65.00 olacağını, Aralık ayı vadeli sözleşmelerinin 54.00 seviyesine düşebileceğini bildiriyor.

Süreklilik tablosu ise 60.00 seviyesine yerleşeceği düşüncesini destekliyor. Aralık ayı mevcut sözleşmeleri 62.00 seviyesine düşmeli. Batı Teksas’ta yağmurlar sürüyor.

Bu durum sezonun mahsulünün gelişimini tamamlamasına yarayacak fakat Aralık ayı vadeli işlemleri için bu kadar yararlı olmayacak. Amerikan pamuğuna talep, artıştaki vadeli sözleşme fiyatlarının dikkat çekmesine rağmen, pek çok faktör yüzünden azaldı. InformaEconomics beklenen üretim tahminlerini Eylül Dünya Tarım Arz Talep raporunda yayınladı. Beklenen üretimin 17.8M balya olduğunu bildirdi.Söylentiler,Amerika Tarım Bakanlığı raporları ve kuzey yarım kürede artış gösteren peşin fiyatlar, Amerika Tarım Bakanlığı’nın tahmini üretim miktarını tüketim miktarından daha fazla artıracağını gösteriyor.

Genel olarak yönelim düşüş eğiliminde görünüyor ve belki de daha da düşebilir.

Sonuç ve Görüş

Aralık sonrası 65.00 eviyesinin altına düşüş gerçekleşti. Pazartesi günü piyasayı biraz aşağı çekmeye yönelik satışların tamamlanması beklentisi getiriyor.

Analizlerimize göre ihtimaller son 5 güne bakacak olursak düşüş ihtimali canlanmaya göre daha olası. Dahası: Günlük kapanışta yükseliş olasılığı: %52 Volatilite: Düşüşte Yukarı yönlü risk < Aşağı yönlü risk Uzun vadede, pazarı 68.00 seviyesinin üstüne çıkarabilmek için ya büyük bir kaynak kısıtlaması gerekeceğini düşünmeye devam ediyoruz.

Has Pamuk

 

Uyarı : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s