Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Beyaz Altın’da kirliliğe “Randımanlı” önlem

Posted by Alıntıdır 08 Ekim 2014

Pamuk Toplama Türkiye’nin pamuk ihtiyacının yarısına yakın kısmının karşılandığı Şanlıurfa’da, hasat döneminde yaşanan kirliliği önüne geçebilmek amacıyla toplama fiyatları randımana göre belirlendi. Ekim alanları her geçen yıl artan Harran Ovası’nda üretilen pamuk, lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ciddi oranda ham madde sağlıyor.

Kozasından çiçek açımına kadar her evresinde tarlalarda görsel şölen sunanve bölgede “beyaz altın” olarak nitelendirilen pamuk, sağladığı avantajla Türkiye’nin dünyada “tekstil devi” olması yolunda katkı sunuyor.

Tarlada adeta bir gelinlik edasında yer alan pamuk, teknolojinin gelişmesine rağmen, üreticilerin elle toplama fikrinden vazgeçmemesi ve depolamada sırasındaki yanlış politikalar nedeniyle kalitesi ve berraklığını kaybederek farklı renklere bürünüyor. Pamuk hasadında temizliğe dikkat edilmemesi ise üretici ve sanayiciyi endişelendiriyor.

– “Temiz pamuk” için çalışma başlatıldı

Şanlıurfa Ziraat Odası önderliğinde “temiz pamuk” için çalışma başlatan yetkililer, üreticilerle görüşerek, hayata geçirdiği uygulama kapsamında toplama fiyatlarını randımana göre belirledi.

Oda başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pamukta son yıllarda yaşanan kirliliğin kalite ve fiyatları düşürdüğünü söyledi.

Türkiye’de pamuğun yüzde 42’sinin Şanlıurfa’da yetiştirildiğini vurgulayan Eyyüpoğlu, hasatta makineleşmenin yeterince uygulanmadığını, elle toplanan pamukta ise gerekli hassasiyet gösterilmediği için ürünün kalitesinin düştüğünü belirtti.

Kaliteyi korumak adına çeşitli çalışmalar yaptıklarına işaret eden Eyyüpoğlu, şöyle konuştu:

“Pamuğun daha ağır gelmesi için kozayla, yeşil yaprakla ve sapıyla toplanıyor. Bu nedenle Urfa pamuğu kalitesiz olarak ilan edildi. Halbuki pamuğumuzun kalitesi diğer pamuklara göre yüksek. Bölgemizdeki pamuk toplanmadan önce 42 randıman veriyor ancak hem toplama hem de depolama sırasındaki yanlış uygulamalar randımanı, kaliteyi ve fiyatı düşürüyor. Bu yıl kaliteli ve temiz ürün ortaya çıkması için elle toplanan pamuğun fiyatını randıman üzerinden belirledik. Buna göre 39 randıman gelen pamuğun kilogramının toplama fiyatı 330 kuruş, 37-38 randımanın 290 kuruş, 36-35 randıman ise 260 kuruş olarak belirlendi. Böylelikle pamuğun temiz toplanması için işçiyi teşvik ettik.”

– Fiyatlar 3 yıldır düşüyor

Ovada pamuk hasadının sürdüğünü vurgulayan Eyyüpoğlu, ürünün rekoltesinin iyi olduğunu ancak fiyatların çiftçileri hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Fiyatların yükselmesini beklediklerini dile getiren Eyyüpoğlu, “İki yıl önce kilogramını 3 liradan verdiğimiz pamuk şuanda 1,3 liradan satılıyor. Geçen yıl ise 1,8 liradan işlem görmüştü. Mazot ve gübre fiyatlarının yükselmesine karşın fiyatın bu kadar gerilemesi kötü oldu. Böyle giderse ürün elde kalacak gibi görünüyor” dedi.

ŞANLIURFA (AA) – HALİL FİDAN -/ haber1.com/haber/278625/beyaz-altinda-kirlilige-randimanli-onlem

Reklamlar

3 Yanıt to “Beyaz Altın’da kirliliğe “Randımanlı” önlem”

 1. mehmet bacaksızoğlu said

  Çin’de çekirdekli pamuk 2.60 TL. Devletin müdahale etmesi gerekir

 2. Malesef urfada kirliliğin önüne geçilemiyor makine hasadı temiz diye bilinirken makine sahipleride bu sezon makinaların emiş gücünü yükselmek ve daha hızlı biçim yapmak adına makinenin kasnaklarını büyütmekteler ve bu yaptıkları değişiklik bedeninle makinenin emiş gücü arttığı için tarlada pamuk bırakmıyor temizliyor ama dolayısıylada tarlada ne kadar toz toprak varsa pamuğun içine işleniyor ve pamuğun kalitesini düşürüyor

 3. Nüveyran BOZGEYİK said

  Mehmet Bacaksızoğlu kardeşim. Sürekli aynı şeyleri konuşuyoruz Devlet müdahale etsin diye ama çiftçiler olarak unutulduk. Allah yardımcımız olsun. Önümüzdeki yıl yaranın üzerine saracak kadar dahi olsa pamuk ekmeyi kesinlikle düşünmüyorum.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s