Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

ABD, Çin’i DTÖ kurallarını ihlal etmekle suçluyor

Posted by Alıntıdır 13 Ekim 2014

ABD Ulusal Pamuk Konseyi, Çin yönetiminin pamuk fiyatına sağladığı desteklemeler ile Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlal etmek ile suçladı. Ulusal Pamuk Konseyi, ABD otoritelerinden Çin’in pamuk fiyatlarına sağladığı desteklemeleri incelemelerini de talep etti. Ulusal Pamuk Konseyi, ABD Ticaret Temsilcisi’ne 1 Ekim tarihinde yaptığı sunumda Çin hükümetinin ülkenin tarım politikaları çerçevesindeçiftçileri ödediği fiyatların Dünya Ticaret Örgütü’nün belirlediği sınırları aştığını öne sürdü.

Konsey sunumunda, “Çin’in son politikalarına ilişkin yapılan değerlendirme, sunulan destekleme fiyatının DTÖ protokülündeki taahhütleri oldukça aştığını gösteriyor” ifadelerine yer verildi.

Foreks

Reklamlar

5 Yanıt to “ABD, Çin’i DTÖ kurallarını ihlal etmekle suçluyor”

 1. Alper Kavak said

  sayın hocam Prof Mustafa Kaymakçı’nın bir yazısını sizler ile paylaşmak istiyorum,
  admin lütfen bu yazıyı paylaş;sayın Kaymakçı’ nın yazısındaki durum hala devam etmekte lütfen uyanalım artık ve verdiği çözüm yoluna harfiyen uyalım.

  Pamuk üretimi nasıl çökertildi?

  Kentlerdeki hanımlarımız pamuğa İngilizceden bozma “Koton” diyor.Oysa pamuk,başta çiftçilerimiz olmak üzere,tekstilden yem sektörüne değin her yerde kullanılan yerli bir ürün.Çok sorunu var
  Örgütsüz pamuk üreticilerinin sesleri duyulmuyordu. Ancak bu seslere yeterince kulak vermeyen tekstil sanayicileri de son birkaç yıldır çığlık atmaya başladılar:“Hemen bütün ülkeler açıktan ya da gizlice pamuk üretimini teşvik ediyor. Pamuk beyaz altındır. Tekstilin ilk halkasıdır. Bu ilk halkayı koparmak tüm sektöre zarar verir, tekstili bitirir.”

  Neden böyle oldu? Önce bir tespit yapalım. Bir zamanlar, Türkiye’nin dünyanın sayılı tarım ülkelerinden biri olduğunu söyler, ilkokulda çocuklarımıza bunu öğretirdik.Pamuk da Türk tarımının beyaz altınıydı. Ancak o beyaz altın tamamen bitti, pamuk ithalatı Türk Ekonomisi’nin kamburlarında birine dönüştü.

  Günümüzde , her yıl 30’a yakın ülkeden pamuk ithal ediyoruz. En fazla ithalatı ise ABD’den yapıyoruz. İkinci sırada Brezilya ve üçüncü sırada Yunanistan yer alıyor. Son 10 yılda tam 22 milyar dolarlık pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ithal edildi. Pamukta verilen dış ticaret açığı 9 milyar doları buldu.

  Dünyada gizliden pamuk savaşları yaşanırken, ihtiyacının üçte birini üretebilen Türkiye, her yıl 1.7 milyar doları pamuk ithalatına harcıyor.

  TÜİK’in verilerine göre 2002 yılında 7 milyon 211 bin dekar olan pamuk ekim alanları, 5 milyon 420 bin dekara indi. Bir başka deyişle, pamuk ekim alanı ise son 10 yılda neredeyse yüzde 50 azaldı.

  Türkiye’nin 2002 yılında pamuk üretim rakamı 850 bin ton iken 2012’de 550 bin tona geriledi.

  Pamuk üretimi neden/nasıl çökertildi?

  Türkiye’de diğer tarımsal ürünlerde olduğu üzere pamukta da yaşanmakta olan sürecin dışşal nedeni ,ABD/AB’de uygulana gelen tarım politikaları sonucu, tarımsal ürünler ve girdilerde olağanüstü stoklara sahip olmasıdır. Batı ülkeleri, hem bu stokları eritmek, hem de üreticisini korumak ve zenginliğini sürdürmeye yönelik olarak başta UPF olmak üzere birçok örgüt aracılığıyla özellikle gelişmekte olan ülkelerin pazarlarını zorlamaktadır. ABD/AB gibi ülkeler, dünya pazarlarını zorlar ve / ya da ele geçirmeye çalışırken “Dünya Piyasa Fiyatları” nı öne çıkarırlar. Bu şekilde gelişmekte olan ülkelerde tarım ürünleri fiyatlarının buna baz alınması gerektiği dile getirilir.Oysa ABD/AB gibi gelişmiş ülkelerde üreticinin eline geçen fiyatlar ile borsa fiyatları arasındaki fark, devletçe karşılanır. Üretici her zaman borsada oluşan bu fiyatın üstünde ürününü değerlendirir.

  Batı’nın üçüncü dünya ülkelerinin tarımlarını çökertmek istemesinin bir önemli nedeni de siyasi kaynaklı. Çünkü aç kalan milletleri ve devletleri denetim altına almak kolaylıkla mümkün olabiliyor.

  Anılan yaklaşım sonucu,Türkiye’de 24 Ocak 1980 kararları ile tarımda korumacılığın kaldırılması ve desteklemenin azaltılması istendi. İlk aşamada tarımsal ürün dışalımlarına konan gümrük tarifeleri, iç piyasayı terbiye etmek gerekçesiyle düşürüldü. 1980’li yıllardan sonra gelen bütün hükümetler, tarıma verilen desteklemeleri, göstermelik ve istikrarsız duruma getirdiler. Desteklemeler ise, Türkiye çiftçilerinin büyük çoğunluğunu oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler yerine dev tarımsal işletmelerin yaratılması doğrultusunda kullanıldı.

  Pamuğu kurtarmak için için ne yapılmalı?

  • Devletin pamuğa özgü yeni bir destekleme politikasının devreye sokması gerekiyor. Bu desteklemede,doğrudan üreten çiftçi hedef alınmalı.

  • Ulusal Pamuk Konseyi süs olmaktan çıkarılmalı.Piyasaya çiftçi lehine müdahale edecek konuma getirilmeli.
  •İç piyasada lif pamukların iplikçiye emanete gönderilmesinin önüne geçilmeli .Çiftçilerin örgütlenerek çırçır işletmelerini kurmaları ile lisanslı depoculuk yapmaları sağlanmalı.

  • Tarım Birlikleri yasası ,doğrudan üreten çiftçilerin birliği olacak şekilde değiştirilmeli.

 2. Mehmet YİĞİT said

  Yukarıdaki makalenin neresini düzelteyim diye düşündüm işin içinden çıkamadım, daha pamuk isminin geldiği yeri yanlış yazarak başlanmış makaleye;

  En büyük pamuk ihrcatcısı ülke ABD, peki bu ülkedeki pamuk üreticisinin hacmi küçük ölçekli mi büyük ölçekli mi? Elbette büyük ölçekli. Büyük iş yapmanın yolu büyük işletmelerden geçer, çırçır ve iplikçiye karşı pamuk ürecisinin dik durabilmesi için küçük değil büyük olması gerekir. Yani ülkemize ciddi bir tarım ve toprak reformu şarttır. Hükümetin teşvik ve destek sağlayıp sonuç alabilmesi için karşısında büyük kurumların olması gerekir.

 3. Alper Kavak said

  Mehmet bey, resmin tamamına bakarsak parçalarda boğulmamayı öğreniriz, teşvikse belki bilmiyorsunuzdur gidin ziraat bankasına yanınızdaki tarla sahibinin tarlasını almak istiyorsanız size 5 yıl çok düşük faizle tarlayı almanız için kredi veriyor bunun amacıda sizin beklentiniz doğrultusunda hocanın yazısını iyi okursanız orada küçük ölçekli çiftçiyi öldürmek yerine küçük ölçekli çiftçilerin birleşerek tarım kooperatiflerini etkin hale getirmelerini öneriyor buda birlikten güç doğar mantığı amacımız zavallı çiftçinin elinden toprağını almak hiç bir zaman olmamalı zaten son 20 yıldır bu yapılıyor amacımız değerli pamuğumuzu kalitesiz yurt dışı pamuğu ile aynı kefeye koydurtmamak olmalı eğer ucuz pamuk istiyorsak o zaman ucuz ipliği de, ucuz tekstil ürünlerinide vergisiz Çin’den ülkemize sokturalım böylece her şey eşitlenir vatandaşımız üretmez daha ucuza alırız. ABD’nin yıllar önce Marshall yardımları ile üretme sana daha ucuza veririm politikasına uygun hale gelir dışa muhtaç hale geliriz yada Büyük çiftçiler yaratıp burayıda kartelleştirelim, kartellerin ekonomilere ne kadar zarar verdiğini her halde anlatmamıza gerek yok.
  Arkadaşlar lütfen bu tip yorumları yaparken hakim olmadığınız konularda, bilgi sahibi olan helede yıllarını bu işlere vermiş ve koskoca profesör olmuş insanları eleştirmeyelim.

 4. Mehmet YİĞİT said

  Alper bey;Eğer kooperatifleşmek tek başına sorunu çözüyor olsaydı, dünya fındık üretiminin 70% ini temsil eden fiskobirlik dünya fındık fiyatlarını belirler ve çikolata üreticilerini kapısında yatırırdı.

 5. Mehmet bey, bakın ne güzel doğruları buluyorsunuz ancak yorumlama hatası yapıyorsunuz zaten kooperatiflerin tek başına kurulması yetmeyeceğini sayın hocamda yazmış, etkin gir çalışma içinde çalışmaları gerekliliğinden bahsetmiş fisko birlik var ancak etkilimi hayır değil etkili olsa fındık üreticisi mağdur olmaz pamuktada çikolata birlik var , tariş var ancak yaptıkları tek şey hükümet politikalarına paralel hareket etmek yani çiftçinin hakkını savunmak yerine sanayicinin hakkını savunurcasına cılız bir ses çıkarmak sorun burada çiftçi kooperatifleri bir disk gibi bir memur sen gibi çalışsa sorun ortadan kalkar. sizin dediğiniz gibi büyük üreticilere arazileri teslim etmek çözüm değil buradaki iş gücünü nereye kaydıracaksınız önce bu çözülmeli zaten büyük arazisi olan çiftçiler olsaydı iş çözülürsünüz tezinizi sadec ve sadece Güney Doğu Anadolu bölgesi bile çürütmeye yeter orada büyük toprak ağaları var orada sorun çözüldü mü?

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: