Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.10  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

Çin kotası ”Beyaz Altını” vurdu

Posted by Alıntıdır 14 Ekim 2014

Dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı Çin’in bu yıl pamuk ithalatına kota getirerek pamuk alımını azaltması tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pamuk fiyatlarını düşürdü. Güneydoğu Anadolu, Çukurova ve Ege Bölgesi’nde pamuk hasadı devam ediyor. Geçen yıl Türkiye’de 550 bin ton üretilen pamuğun, üreticisine “para kazandırması” nedeniyle bu yıl pamuk ekim alanları genişlediği ve pamuk rekoltesinin 750 bin tonun üzerinde beklendiği ifade edildi.

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada rekolteki bu artışa karşın, fiyatların üreticinin beklediği düzeyde gerçekleşmeyeceğini savundu.

– Piyasaya Çin yön veriyor

“Bu sene ne yazık ki geçen seneden kötü olacak” diyen Kocagöz, pamuk fiyatlarının düşük olmasına dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı Çin’in mevcut pamuk stoklarının fazla olması nedeniyle ithalata kota koyup mal alımını azaltmasının neden olduğunu belirtti.

Kocagöz, dünyada pamuk stoğunun yarısının Çin’in elinde olduğuna dikkati çekerek, “Çin’in ‘bu yıl ben kendi stoğumu kullanacağım ithal etmeyeceğim’ demesi fiyatları aşağıya çekmeye yetiyor” ifadesini kullandı.

Dünya emtia piyasalarında pamuğun kilogram fiyatının 77 centlerden 60 centlere doğru indiğine işaret eden Kocagöz, şunları söyledi:

“Bu iniş az değil, yüzde 20-25’lere denk geliyor. Geçen seneki fiyatlarla verimin iyi olması üreticiyi pamuğa yöneltti ve ekili pamuk alanımız arttı. Geçen sene 550 bin ton olan pamuk üretimimizin bu yıl 750 bin tona çıkmasını bekilyoruz. Hal böyle olunca hasat döneminde bir arz fazlası ortaya çıkıyor.”

– “Pamuk fiyatları çok düşük”

Kocagöz, Çin’in pamuktaki tutumu ve Türkiye’deki arz artışı göz önüne alındığında pamuk üreticisinin beklendiği fiyatların gerçekleşmeyeceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Pamuk üreticisi için tehlike çanlarının çaldığını söyleyebilirim. Şu anda ülkemizde ne yazık ki pamuk fiyatları çok düşük. Hatta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki pamuğa, dünyanın en ucuz pamuğu diyebiliriz. Şu an lif yani işlenmiş pamuğun kilogramı Güneydoğu’da 3,2, Ege Bölgesi’nde ise 3,6 lira civarında. Üreticinin eline geçen kilogram başına Güneydoğu’da 1,3 ile 1,6 lira arasında değişiyor. Geçen yıl bu rakamlar 1,6 ile 2 lira arasındaydı.”

Kocagöz, Türkiye’nin pamuk veriminde Avustralya’nın ardından dünya ikincisi olduğunu belirterek, “Verimdeki bu başarı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın prim desteği olmasaydı Türkiye’de pamuk asla ekilmez” diye konuştu.

İZMİR (AA) – AHMET BAYRAM – milliyet.com.tr/cin-kotasi-beyaz-altin-i-vurdu/ekonomi/detay/1954325/default.htm

3 Yanıt to “Çin kotası ”Beyaz Altını” vurdu”

 1. Halit Alsa said

  Türkiyede çine benzer bir kota koysun çifçisini korusun aksi takdirde pamuk üreten değil dışa bağımlı olacağız
  ve gelecek sene hububata yöneliceğiz.

 2. Admin said

  Tekstil sektörü öncüleri ve bu sektörde iç içe olan ilgililerin pamuk üretimi ve gelecek hakkında öngörü yapmaları, ithal edilen ve yeni bağlantı yapmaya hazırlanan tekstil üreticileri için bir kez daha düşünmeleri gerektiği ve önceliklerini yerli üründen yana karar vermeleri tekstil sektörünün geleceği için büyük önem taşımaktadır.

 3. Alıntıdır said

  PAMUK ÜRETİMİNDE TEHLİKE ÇANLARI

  İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, pamuğun bu sezon hüsrana yol açtığını belirterek, “Ülkemiz üreticisinin ulaştığı başarılı verim ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın vermiş olduğu destekleme primi olmasa Türkiye’de 1 kilo dahi pamuk yetiştirilemez” dedi.

  İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, pamuğun bu yıl hüsrana yol açtığını belirtti. Türkiye’nin artan ekim alanları ile önümüzdeki sezon 750 bin üretim beklenilen pamuk rekoltesinin hasat sezonuna girdiğini kaydeden Kocagöz, “Ancak, hasat zamanı arz fazlasının ortaya çıkması ve dünya fiyatlarındaki düşüş, fiyatları üreticinin zarar edeceği seviyelere taşıdı. Bu nedenle zarar edecek bir sezon yaşayan pamuk üreticisi eğer hızlı tedbir alınmazsa pamuk üretiminden yine kaçacak” diye konuştu. Yükselen rekoltenin gelecek sezon düşmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Kocagöz, Türkiye’deki üreticilerinin ulaştığı verim ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği destekleme primi olmasa Türkiye’de 1 kilo dahi pamuk yetiştirilemeyeceğini ifade etti.

  TÜRK PAMUĞU KALİTELİ AMA UCUZ

  Çin’in ithalatı kotaya koyması ve dünya stoklarının endişe verici rakamlarının dünya piyasasının düşmesine neden olduğunu ifade eden Kocagöz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk pamuk üretiminin hasat zamanında arz fazlası ile de birleşince ülke içinde oluşan fiyatları geçici de olsa suni düşüşlere yöneltiyor. İşte bu nedenle Türk pamuğu çok kaliteli olmasına karşın dünyadaki muadillerine göre daha düşük fiyatlardan değerlendiriliyor.”

  “MALİYETİNİ DAHİ KURTARAMAMIŞ OLACAKLAR”

  Ulusal Pamuk Konseyi’nin yaptığı maliyet çalışmasına göre bu sezon, dekara ortalama 875 TL masraf olacağı ve 450 kilo ortalama verim ile 1.94 TL/kilo maliyet ile pamuk üretildiğini söyleyen Kocagöz, “Ege Bölgesi’nde lif pamuk 365 TL/kilogramdan Güneydoğu Bölgesi ve Çukurova’da da 3.1 TL/kilogramdan işlem görüyor. Bu da üretici için Ege Bölgesi’nde 1.5-1.6 TL/kilogramlık, Güneydoğu pamuğunda 1.2-1.3 TL/kilogramlık gelir demek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu sezon vereceği 55 kuruş prim desteği ile bu gelir toplamda Ege Bölgesi’nde 2.1 TL/kilogram, Güneydoğu Bölgesi’nde ortalama 1.75 TL/kilogram olarak gerçekleşecek. Bu rakamlardan anlaşılacağı gibi pamuk üreticisi ne yazık ki kimi yerde maliyetini ancak kurtarırken kimi yerde de maliyetini dahi kurtaramamış ve zarar etmiş olacaktır.”

  “DESTEK PRİMİ 55 KURUŞTAN YUKARI ÇIKARILMALI”

  Önümüzdeki günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na acilen güncel problemleri ileterek çare arayışına gireceklerini dile getiren Kocagöz, destekleme priminin mümkünse 55 kuruştan daha yukarı çıkarılmasının çare olabileceğini kaydetti. Kocagöz, sözlerini şöyle tamamladı: “Bakanlığımızın önderliğinde lisans depoculuğunun daha yaygın hale getirilmesi için depolama maliyetlerinin bir kısmının desteklemesi ile ilgili çalışmalar olduğunu ve sonuçlandırılma aşamasında olduğunu mutlulukla öğrenmiş bulunuyoruz.”
  İHA

  haber3.com/pamuk-uretiminde-tehlike-canlari-2955264h.htm

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s