Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
          92.35 C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Ocak-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 22.99 25.43
  Tüketim 24.52 25.22
  İthalat 8.11 8.35
  İhracat 8.07 8.35
  Bitiş Stok 18.77 18.98
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  28 Aralık-4 Ocak (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  281.100 Bl. -6.600 Bl. +274.500 Bl.
  28 Aralık-4 Ocak Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  43.200 Bl. -0.00 Bl. 43.200 Bl.
 • En Son Yorum

Fiyat düşürme politikası ağır fatura çıkarır

Posted by Alıntıdır 20 Ekim 2014

Pamuk ÜretimSöke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, iplikçilerin Türk pamuğunu düşük fiyata alma politikasının üreticiyi zora soktuğunu savunarak, “İplikçinin fiyatı aşağı çekme politikasını devam ettirmesi, ilerde kendilerine çok ağır fatura çıkarır” dedi. Söke Ovası’nda 360 bin dekar alandaki pamuk hasadı devam ederken, pamuk fiyatlarınındaki düşüş üreticileri sıkıntıya soktu.

Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pamuk fiyatlarının dünya borsalarında 3,90-4,00 lira bandı arasında olduğunu, Türkiye’de hasadına başlandığı şu dönemlerde ise pamuğa 3,50-3,60 lira arasında fiyat verildiğini bildirdi.

Bu fiyatların üreticileri “mutsuz” ettiğini söyleyen Kocabaş, alıcıların hasat zamanının başlamasını ve üreticinin borcunu ödemek zorunda olmasını fırsat bilerek “ucuza kapatalım” düşüncesiyle hareket ettiğini savundu.

Düşük fiyatın üreticiye zarar ettireceğine ve pamuk yerine farklı ürünlere yönelteceğine dikkati çeken Kocabaş, şöyle konuştu:

“Bu durumda iplikçi yurt dışındaki üreticiye mecbur kalarak daha pahallıya pamuk ithal eder. Bu da kendi sektörlerini sıkıntıya sokar. Faturasını iplikçi öder, tekstil sektörü büyük darbe alır. İplikçiyi uyarıyorum, Türk pamuğunu ne kadar ucuza alırsam o kadar iyi düşüncesi sadece günü kurtarır. İplikçinin fiyatı aşağı çekme politikasını devam ettirmesi, ilerde kendilerine çok ağır fatura çıkarır.”

“Emanet usulü satış tehlikeli”

Üreticiyi bekleyen bir diğer tehlikesinin ise geçmiş yıllarda da sıkıntılara yol açan “emanet usulü satış” olduğunu vurgulayan Oda Başkanı Kocabaş, “Üretici güçlükle ürettiği pamuğu çırçır fabrikasına emanet bırakıyor, çırçırcı aynı şekilde pamuğu iplikçiye, iplikçi de tekstilciye emanet usulü satıyor. Bu durumda borsada gerçek fiyatlar değil, sanal fiyatlar oluşuyor ve pamuk fiyatları iyice düşüyor” dedi.

Üreticinin pamuğunu emanete bırakmaması, çırçırlama işleminin sonrasında da lisanslı depolara vermesi tavsiyesinde bulunan Kocabaş, “Lisanslı depodan alacağı senetler para yerine geçiyor. Bu senetlerle borcunu ödeyebiliyor. Bunun bir faydası da borsada fiyatların gerçek fiyatlar olmasını sağlaması. Pamuk üreticisi telaşa kapılmadan ürününü pazarlamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Söke Ovasında verim beklentinin altında

Kemal Kocabaş, pamukta bu sezon fazla hastalık ve zararlı görülmediği için üreticinin yüksek verim beklentisi içinde olduğunu belirterek, Söke Ovası’nda hasadın yüzde 5’inin tamamlandığını ifade etti.

İlk tespitlere göre verimin geçen yıla yakın olacağını, bunun da üreticinin yüksek verim beklentisini karşılamayacağı öngörüsünde bulunan Kocabaş, “Şu anda verim beklentilerimizin altında gibi görünüyor. Randıman ise 40 ile 41 arasında değişiyor. Üretici rekolte konusunda hayalci olmasın. Temennimiz önümüzdeki günlerde verim miktarının ve kalitenin yükselmesi” diye konuştu.

Pamukta kalite denetiminin eksperlerden alınarak çırçır fabrikalarına bırakıldığını, fakat iki yıldır süren bu uygulamanın başarılı sonuçlar vermediğini savunan Kocabaş, yaşanan aksaklıkların giderilmesi amacıyla tespitlerini Ekonomi Bakanlığı’na ilettiklerini bildirdi.

A.A / haberciniz.biz/pamukta-fiyati-dusurme-politikasi-iplikciye-agir-fatura-cikarir-3243700h.htm

Reklamlar

Bir Yanıt to “Fiyat düşürme politikası ağır fatura çıkarır”

 1. Sayın Başkanın görüşlerine aynen katılıyorum. Geçmişte 7.50’TL ye Balya alım yaptıklarını çabuk unutmuş gibi fırsatçılık yapmak ve cifçiyi Amik ovasında pamuktan uzaklaşmaya zorlayacak gibi görünüyor…..

  KIRIKHAN ZIRAAT ODASI BAŞKANI

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s