Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
   83.20 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

Türk tekstilcinin kaderi ‘pamuk ipliğine’ bağlı

Posted by Alıntıdır 26 Ekim 2014

Tekstil SektörüTürkiye’nin Amerika’dan pamuk alımını durduracağını öğrenen Yunan, Brezilya ve Avusturyalı pamuk tüccarları suni fiyat artışına gitti. Her yıl 700 bin ton pamuk ithal eden Türk tekstilcileri maliyet korkusu sardı. EKONOMİ Bakanlığı’nın ABD menşeli ‘memphis’ pamuğu için açtığı damping soruşturması üretim girdilerinin büyük bir kısmını ithal pamuktan karşılayan tekstil sektöründe endişeye yol açtı. Soruşturmayı fırsat bilen Yunanistan, Brezilya ve Avusturya’daki pamuk tüccarlarının ürün fiyatını yüzde 3 ila 5 arasında artırdığını belirten Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda Mem Tekstil’in sahibi Kemal Karaküçük, “Damping soruşturması Amerikan ekonomisi yerine 1 milyon 400 bin ton pamuk tüketiminin yüzde 50’sini ithalatla karşılamak durumunda olan Türk tekstil sektörüne zarar verir” dedi.

DEMİR-ÇELİK KRİZİNE MİSİLLEME

Kahramanmaraş’ta bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Tekstil Zirvesi’nde basınla bir araya gelen Karaküçük, 26 milyar dolar ihracatı ve 1.5 milyon kişilik istihdam oranıyla tekstil ve hazır giyimin Türkiye ekonomisinde önemli yere sahip olduğuna işaret ederek “Sanırım Amerika’nın Türk demir-çelik üreticilerine karşı açtığı damping soruşturmasına misilleme olarak böyle bir soruşturma açıldı. Bu uygulama sektörde maliyetleri artıracak” dedi.

40 BİN DOLARLIK GELİNLİK

Zirvede bir de defile yapıldı. Başta Özge Ulusoy olmak üzere ünlü mankenlerin katıldığı defilede en çok kot kumaşından yapılan gelinlik ilgi çekti. Gelinliğe 40 bin dolarlık fiyat biçildi.

TEKSTiL OSB’SiNDE ÇALIŞMA HIZLANDI

KMTSO, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, TÜBİTAK, KOSGEB ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından 22-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Tekstil Zirvesi için “Tekstil toprağına dönüyor” sloganı seçildi. Türkiye Tekstil ve hazır giyim üretiminin 5. ve 6. bölgelere kayması gerektiğini belirten Karaküçük, 5320 dönüm arazi üzerinde kurulacak Tekstil İhtisas OSB’si için çalıştıklarını ifade etti.

GELECEK ARTIK TASARIM ÜRÜNDE

ZİRVEDE Türkiye tekstil sektörünün geleceği masaya yatırıldı. Tekstilde geleceğin teknik tekstil ve tasarımda olduğunu kaydeden DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, Türkiye’nin artık Bangladeş ve Çin gibi ülkeler düzeyinde üretim yaparak fiyat rekabetine girme şansı olmadığını söyledi. Yıldız, “Genel ürün ihracatının birim fiyatı kilo başına 1.5 dolar iken tekstilde 14 euroya çıkıyor. Bu rakam inovatif ve tasarım ürünlerle çok daha yüksek seviyelere taşınabilir” dedi.

Özgül Öztürk-Kahramanmaraş-
aksam.com.tr/ekonomi/turk-tekstilcinin-kaderi-c2pamuk-ipligine-bagli/haber-348458

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: