Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

ABD pamuk ithali damping soruşturması

Posted by Alıntıdır 30 Ekim 2014

USA Balyalı Pamuk ihracatABD’den geçen yıl 500 milyon dolar değerinde pamuk ithal eden Türkiye, ABD’den yapılan ithalat hakkında damping soruşturması başlattı. Küresel pamuk fiyatlarının gerilediği göz önüne alındığında, ABD aleyhine son yıllarda başlatılan bu üçüncü soruşturma küresel pamuk ticaretinde gerilimin arttığına işaret ediyor. ABD pamuğunun en büyük müşterisi olan Türkiye geçen yıl 1.1 milyon balya ABD pamuğu ithal etti. Bir balya yaklaşık 226 kilogram pamuktan oluşuyor.

ABD Ulusal Pamuk Konseyi (NCC) Pazartesi günü yayımladığı açıklamada Ekonomi Bakanlığı’nın 18 Ekim’de başlattığı soruşturmanın Türkiye pamuk sektörü tarafından talep edilmediğini belirterek bu durumu “sıradışı” olarak niteledi.

NCC, Türkiye’nin daha önce benzer soruşturmalarda hızlı karar aldığına dikkat çekerek, Türkiye’nin 18 Ekim tarihinden itibaren 37 gün içinde ABD’li ihracatçılardan konu hakkında bilgi talebinde bulunduğunu belirtti.

Pamuk fiyatları bu yılki dünya üretiminin rekor düzeyde fazla vereceğine yönelik tahminler ve dünyanın en büyük tekstil pazarı Çin’den gelen talebin azalmasına paralel olarak Mayıs ayından bu yana yüzde 30’a yakın gerileyerek pamuk üreticileri için zorluk yaratıyor.

Ayrıca pamuk ticareti yapan büyük ülkeler arasında gerilim de artıyor. ABD Pamuk Konseyi bu ay Çin’i tarım politikalarında yaptığı değişikliklerle uluslararası ticaret kurallarını çiğnemekle suçladı.

ABD’den ithal edilen pamuk hakkında bu kadar büyük ölçekli bir soruşturma daha önce Peru tarafından başlatılmıştı. Peru 2012-2013 yılları arasında ABD’li üreticilere yapılan olası telafi ödemeleri ve damping iddialarını araştırmıştı.

ABD, Brezilya ile arasında pamuk ticareti hakkındaki 10 yıldır devam eden anlaşmazlıkta ithalatı kısıtlayıcı tedbirler almaması için Brezilya’ya 300 milyon dolar ödemeyi bu ay kabul etmişti.

Reuters / realtime.paragaranti.com/asp/news_asp/reuters_popup.asp?pid=nL5N0SP26M

Reklamlar

2 Yanıt to “ABD pamuk ithali damping soruşturması”

 1. Demir yumruğa pamuk eldiven!

  Türk demir-çeliğine anti damping vergisi koyan ABD’ye yanıt gecikmedi. ABD’den 500 milyon dolarlık pamuk ithal eden Türkiye, fiyat soruşturması başlattı

  ABD’nin Türk demir çeliğine anti damping vergi uygulama kararı üzerine Ekonomi Bakanlığı’nda misilleme geldi. ABD’den geçen yıl 500 milyon dolar değerinde pamuk alan Türkiye, yapılan ithalat hakkında damping soruşturması başlattı. Bakanlığın yürüttüğü soruşturma hakkında bilgi veren yetkililer, yapılan incelemelerde ABD’den ithal edilen pamuğun fiyatı ile muadili Ege pamuğu ve Çin’in satın aldığı ABD pamuğunun fiyatının karşılaştırıldığını belirterek, “ABD pamuğunun navlun ve sigorta dahil fiyatının yüzde 13-14’ü kadar damping marjı tespit ettik. Bu seviye ihmal edilebilir oranın üzerinde” dedi. Yetkililer 2011-2013 döneminde Türkiye pamuk pazarının yüzde 13 büyüdüğüne ancak yerli üreticinin pazar kaybetttiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

  “Bu dönemde yurt içi üretim ve üretimden satış miktarı geriledi. Yerli üretici pazar kaybetti. Bnunu başta ABD menşeli olmak üzere ithalat üzerinden telafi edildiğini görüyoruz. Bu durum da fiyat kırılmasına neden olmuş. Yerli üretici zararına satış yapmış.”

  ABD, ithal pamukta lider

  ABD Ulusal Pamuk Konseyi ise (NCC) Ekonomi Bakanlığı’nın 18 Ekim‘de başlattığı soruşturmanın Türkiye pamuk sektörü tarafından talep edilmediğini belirterek bu durumu sıra dışı olarak niteledi.

  Türkiye’nin pamuk ithalatı 2013’te 870 bin, bu yılın ilk 8 ayında da 649 bin ton olarak gerçekleşti. ABD’nin ithalattan aldığı pay 2014’te yüzde 59’a yükseldi.

  Misliyle karşılık veririz

  Ekonomi Bakanı Zeybekci, ABD’nin Türk ürünlerine karşı yürüttüğü anti damping soruşturmalarından rahatsız olduklarını, ihracata konacak her engele misliyle karşılık vereceklerini açıklamıştı. Zeybekci, şunları kaydetmişti: “Anti damping soruşturmalarıyla, Türk ekonomisi, ihracatçısı ve ürünlerine 1 rakamıyla engel koyarlarsa, biz 3 rakamıyla onlara engel koyacağız. Bunu resmi olarak da söyledik. Bunları görüşeceğiz.”

  gazetevatan.com/demir-yumruga-pamuk-eldiven–692364-ekonomi/

 2. ABD menşeli pamuğa damping soruşturması

  Pamuk ithalatının yaklaşık yarısını ABD´den sağlayan Türkiye, ABD´den yapılan ithalat hakkında damping soruşturması başlattı.

  Küresel pamuk fiyatlarının gerilediği göz önüne alındığında, ABD aleyhine son yıllarda başlatılan bu üçüncü soruşturma küresel pamuk ticaretinde gerilimin arttığına işaret ediyor.

  Ekonomi Bakanlığı´nın yürüttüğü soruşturmanın gerekçesi hakkında Reuters´a bilgi veren bir yetkili, yapılan incelemelerde ABD´den ithal edilen pamuğun fiyatı ile muadili Ege pamuğu ve Çin´in ithal ettiği ABD pamuğunun fiyatının karşılaştırıldığını ifade ederek, “ABD pamuğunun navlun ve sigorta dahil fiyatının yüzde 13-14´ü kadar damping marjı tespit ettik. Bu seviye ihmal edilebilir oranın üzerinde” dedi.

  Bakanlığın kendi inisiyatifiyle yaptığı incelemenin ardından 18 Ekim´de başlattığı soruşturmada şu anda ithalatçılardan bilgi alınıyor.

  Yetkili, 2011-2013 döneminde Türkiye pamuk pazarının yüzde 13 büyüdüğüne ancak yerli üreticinin pazar kaybettiğine dikkat çekerek, “Bu dönemde yurtiçi üretim ve üretimden satış miktarı geriledi, yerli üretici pazar kaybetti. Bunun başta ABD menşeli olmak üzere ithalat üzerinden telafi edildiğini görüyoruz. Bu durum da fiyat kırılmasına neden olmuş, yerli üretici zararına satış yapmış” dedi.

  Damping soruşturması sürecinde ithalata karşı geçici önlem alınabiliyor. Ancak Reuters´a bilgi veren diğer bir yetkili mevzuat gereği soruşturmanın başlatılmasından itibaren 60 gün boyunca geçici bir tedbir alınamayacağını belirtti.

  İlgili mevzuata göre soruşturma azami 1 yıl sürüyor. Uzatma kararıyla bu süre 18 aya çıkarılabiliyor.

  TÜİK verilerine göre Türkiye´nin pamuk ithalatı 2013´te 870,000 ton, bu yılın ilk sekiz ayında ise 649,000 ton olarak gerçekleşti. ABD´nin ithalattan aldığı pay geçen yıl yüzde 51, bu yılın ilk sekiz ayında ise yüzde 59 oldu.

  ABD Ulusal Pamuk Konseyi (NCC) Pazartesi günü yayımladığı açıklamada Ekonomi Bakanlığı´nın başlattığı soruşturmanın Türkiye pamuk sektörü tarafından talep edilmediğini belirterek bu durumu “sıradışı” olarak niteledi.

  NCC, Türkiye´nin daha önce benzer soruşturmalarda hızlı karar aldığına dikkat çekerek, Türkiye´nin 18 Ekim tarihinden itibaren 37 gün içinde ABD´li ihracatçılardan konu hakkında bilgi talebinde bulunduğunu belirtti.

  ULUSLARARASI PAMUK TİCARETİNDE GERİLİM ARTIYOR
  Pamuk fiyatları bu yılki dünya üretiminin rekor düzeyde fazla vereceğine yönelik tahminler ve dünyanın en büyük tekstil pazarı Çin´den gelen talebin azalmasına paralel olarak Mayıs ayından bu yana yüzde 30´a yakın gerileyerek pamuk üreticileri için zorluk yaratıyor.

  Ayrıca pamuk ticareti yapan büyük ülkeler arasında gerilim de artıyor. ABD Pamuk Konseyi bu ay Çin´i tarım politikalarında yaptığı değişikliklerle uluslararası ticaret kurallarını çiğnemekle suçladı.

  ABD´den ithal edilen pamuk hakkında bu kadar büyük ölçekli bir soruşturma daha önce Peru tarafından başlatılmıştı. Peru 2012 2013 yılları arasında ABD´li üreticilere yapılan olası telafi ödemeleri ve damping iddialarını araştırmıştı.

  ABD, Brezilya ile arasında pamuk ticareti hakkındaki 10 yıldır devam eden anlaşmazlıkta ithalatı kısıtlayıcı tedbirler almaması için Brezilya´ya 300 milyon dolar ödemeyi bu ay kabul etmişti.

  tr.investing.com/news/economy-news/abd-men%C5%9Feli-pamu%C4%9Fa-damping-soru%C5%9Fturmas%C4%B1-47966

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s