Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.10  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

Kocagöz: Üretici bu sezon hayal kırıklığına uğradı

Posted by Alıntıdır 24 Kasım 2014

Üretici bu sezon hayal kırıklığına uğradıİzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, pamuk üreticisinin bu sezon hayal kırıklığına uğradığını ve önlem alınmazsa önümüzdeki sezonda üretimin ciddi anlamda düşeceğini söyledi. Kocagöz, bu durumu engellemek için bir dizi önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, destekleme primi miktarı ve ödeme zamanı, maliyetlerin azaltılmasına yönelik tedbirler, Ziraat Bankası borçlarının ertelenmesi gibi konulardaki önerilerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in onayı ile Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş’e raporu sunan Barış Kocagöz, “Geçtiğimiz sezon dünya piyasalarının tutunması ve ülkemizdeki üretim düşüklüğü sayesinde fiyat seviyeleri sağlam kalan pamuk, bu yıl hüsrana yol açıyor. Türkiye, artan ekim alanları ile 750.000 ton rekolte beklediğimiz bir pamuk hasat sezonuna girdi. Ne var ki, hasat zamanındaki arz fazlalığı ve bunun yanı sıra Dünya fiyatlarındaki düşüş iç piyasa fiyatlarını üreticinin zarar edeceği seviyelere taşıdı ve taşımaya da devam edecek gözüküyor. Bu nedenle, zarar edilecek bir sezon yaşayan pamuk üreticisinin hızlı tedbirler alınamazsa tekrar pamuk üretiminden kaçması kaçınılmaz olacak” dedi.

Türkiye üreticisinin ulaştığı başarılı verim ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vermiş olduğu destekleme primi olmasa Türkiye’de 1 kg dahi pamuk yetiştirilmeyeceğini vurgulayan Kocagöz, “Bu anlamda Bakanlığımıza müteşekkiriz. Ancak tam olumlu trendi yakalamışken, hem Dünya piyasasında oluşan düşük fiyatlar hem de Türkiye’deki hasattan kaynaklı arz yüzünden oluşan suni negatif yönlü fiyat hareketleri ülke pamuk üretimini gelecek sezon için olumsuz yönde etkileyecektir” diye konuştu.

Önümüzdeki yıl, bu yıl ulaşılan üretim seviyesinin büyük kısmının kaybedilmesi ile birlikte hem üreticinin hem de ülkenin cari dengesinin olumsuz etkileneceğini belirten Kocagöz, Bakanlığa sunduğu
raporda şu önerilere yer verdi:

” Özellikle bu fiyat-maliyet paritelerini göz önünde tutarak uygun görülürse destekleme priminin mümkünse 55 kuruştan 75 kuruşa çekmeliyiz. Ayrıca pamuk üretiminde ülkemizdeki yüksek maliyetlerin önümüzdeki yıl aşağı çekilmesi anlamında farklı uygulamalar Bakanlığımızca uygulanabilir.

Bildiğiniz gibi tarım ürünlerinde neredeyse sadece pamuk gümrük duvarları ile korumadığımız ve gümrük almadığımız bir ürün. Dev tekstil sektörümüzün Dünya ile rekabet edebilmesi adına buna mecbur kalmakla beraber öte yandan üreticimizin direkt olarak maliyetleri düşük diğer ülke üreticileriyle rekabet edebilme zorluluğunu göz ardı etmememiz gerektiğine inanıyorum.

Örnek olarak mazotta ürüne endeksli mazot faturalarının prim dosyalarında beyan edilmesi ve primle birlikte ÖTV miktarlarının bu miktarlarda üreticilere iadesi yapılabilir. Aralık ayında üreticiyi sıkıştıracak Ziraat Bankası borçları suni fiyat düşüşlerine neden olmaktadır. Bu nedenle Ziraat Bankası borçları ertelenebilir. Biliyorsunuz bu sezonun destekleme primleri Haziran ayında ödeniyor. Bu primler hiç olmazsa Nisan ayında ödenerek üreticinin yeni sezon pamuk üretimi için kredi borcuna girmesi engellenebilir.

Destekleme prim politikaları 5 yıllık bir plan şeklinde duyurulabilir. Böylece 5 yıllık önünü gören üretici pamuk üretiminden vazgeçmez üretimde özlenen 1 Milyon tonluk hedef eşik değer yakalanır.”

Foreks

Bir Yanıt to “Kocagöz: Üretici bu sezon hayal kırıklığına uğradı”

 1. Mehmet Batıray said

  Sayın Başkan gübrede KDV yüzde 1 e çekilebilir. Tarımsal sulamadaki elektrik tede kdv yüzde 18. onuda yüzde 1 e çeksinler.Enerji belimizi büktü çiftçi olarak. Şimdide torba yasa dendi, yapılandırma dendi, dün ben yapılandırma yaptım. Peşin ödemede faiz yok 5 taksitte yapılandırma olunca 1000 tl ye 295 tl faiz alıyor Tedaş.ha 5 taksit i 5 yılda ödiyeceğiz.1 peşin senede bir taksit ödenecek. Çiftçi taksidimi yeni tükettiği enerjiyimi hangisini ödiyecek. Reyhanlıda 120 mt.dalgıçla su çekiyoruz. Ben çırçırcıyım vede çiftçiyim pamuk toplama makinamız var. Aile şirketiyiz ondan pamuk ekiyorum. Yoksa hayatta ben bu pamuğu ekmezdim. Saygılarımla..Mehmet Batıray (Ziraat Mühendisi)

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s