Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Analiz – Pamuk fiyatları (ATIG Menkul Değer)

Posted by Alıntıdır 26 Kasım 2014

Pamuk fiyatları küresel çapta stokların fazlalığı ve yüksek üretim seviyesi sebebiyle 20 Kasım günü en son Eylül 2009’da görülen düşük seviye olan 57.84 sent seviyesini test etti. Uluslararası Pamuk Danışma Komitesi’nin geçtiğimiz hafta küresel pamuk stoklarına dair tahminlerini Ekim ayındaki tahmininden %0.6 yükseltmesinin ardından zaten düşük seyreden pamuk fiyatlarında aşağı yönlü baskı devam etti. UPDK’ne göre Temmuz sonunda 12 aylık küresel stoklar Ekim ayında 21.47 milyon ton olarak tahmin edilirken, Kasım ayında bu tahmin 21.6 milyon tona revize edildi.

2010 senesinden beri artış gösteren stokların daha da yükseleceği ve talebin arz fazlasını karşılayamayacağı yönündeki algının yanı sıra pamuğun küresel ekonomide önemini yitireceği yönündeki söylemler sebebiyle pamuk fiyatlarında aşağı yönlü baskı devam ediyor. Ancak UPDK Başkanı Jose Sette’ye göre düşük fiyatlar bazı çiftçileri pamuk ekmekten vazgeçirebilir. Dolayısıyla uzun vadede düşük fiyatların pamuk talebini arttırması mümkün olabilir. Bu sene 24.4 milyon ton olan küresel stoklar 2019’a kadar 26.6 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre pamuk global fiber tüketiminin yaklaşık %35’ini oluşturuyor, ancak bu rakam 2025 senesine kadar %27’ye inebilir. Üreticilerin pamuk yerine polyester gibi daha ucuz ürünleri tercih etmeleri bu tahminlerin en önemli sebebi olarak görülüyor. Son üç senedir stoklarını arttıran Çin’in bu sezon stok azaltmaya yönelmesi ve Çin’deki fiyatları ve yerel üreticiyi desteklemek adına uyguladığı ithalat kotaları da küresel pamuk ticaret hacminde azalmaya sebep olarak fiyatları aşağı yönlü baskılayan bir diğer sebep.

ABD Tarım Bakanlığının tahminlerine göre 2014/2015 sezonunda küresel pamuk stokları beşinci senelik yükseliş ile 107.36 milyon balya olarak gerçekleşecek, geçtiğimiz yılın sene sonu stoklarına göre 5.8 milyon balya daha fazla. Ancak bu durumda kısa vadede artmakta olan küresel talep sebebi ile stoklardaki artış hızında azalma gerçekleşmiş oluyor. Ancak küresel stoklar rekor seviyelerde kalmaya devam etmiş oluyor.

Uzun vadede pamuk fiyatlarının 2011 senesinde gördüğü 2.19 dolar seviyelerini tekrardan görmesi pamuğun bir hammadde olarak küresel ekonomi içerisinde alternatiflerinin daha ucuza mal edilebilmesi ve daha çok tercih ediliyor olması sebebiyle pek de olası görünmüyor. Kısa vadede ise talepte canlılık devam ediyor olmasına rağmen, stokların fazlalığı ve üretim seviyesinde kayda değer azalma görülmemesi sebebiyle düşük seyrin devamı.

ATIG Menkul Değerler ( atig.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Analiz

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırımdanışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti,aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Foreks

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s