Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Sürdürülebilir pamuk üretimi için prim 75 kuruş olmalı

Posted by Alıntıdır 05 Aralık 2014

İTB/Kestelli: Sürdürülebilir pamuk üretimi için prim miktarı 75 kuruş olmalıDünya pamuk fiyatlarının son yılların en düşük seviyelerine gerilemesi ve Türkiye’deki pamuk fiyatlarının seyrinin de bu durumdan doğrudan etkilenmesi nedeniyle İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Yönetim Kurulu Üyesi Şeref İyiuyarlar mevcut duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Dünya pamuk fiyatlarının gerilemesinin en önemli nedeninin gittikçe artan dünya devir stoğu olduğunu belirten İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli , “Bu devir stoğunda Çin başrolü üstleniyor.

Çin’in pamuk ithalatına kota koyma kararı pamuk fiyatlarının dibe vurmasına sebep oldu” dedi. Türkiye’de tekstil sektörünün tükettiği yıllık ortalama 1,5 milyon ton lif pamuğun yarısının ithal edildiğine, dolayısı ile ülke içindeki pamuk fiyatlarının dünya pamuk fiyatları ile paralel seyretmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Kestelli, “Cari fazlalık arz eden ve tekstil sektörünün hammaddesi olan pamuğu ithal etmemiz, bir tarım ülkesi olarak bizleri derinden etkiliyor. Böyle bir ortamda pamuk üreticilerimiz ciddi bir mücadelenin içindedir. Pamuk üretiminin sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkileyen en önemli unsur ise üretim maliyetlerinin yüksek olmasıdır” diye konuştu.

İzmir Ticaret Borsası Ar-Ge Müdürlüğü tarafından 2014 üretim yılı için yapılan üretim maliyeti çalışmasında, 1 kg kütlü pamuğun üretim maliyetinin 500 kg verim ile 1,82 TL olduğunun tespit edildiğini belirten Kestelli, “Tarladan alınan verim miktarına göre birim maliyeti değişiklik göstermektedir. Ulusal Pamuk Konseyi’nin de açıkladığı maliyet rakamlarını göz önüne aldığımızda, 1 kg pamuk üretimin maliyetinin 1,75 – 2,20 TL arasında değiştiğini görebiliriz. Son yıllarda maliyetler bu rakamlarda seyrediyor.

İzmir Ticaret Borsası müstahsil tescilleri incelendiğinde de üreticinin eline geçen fiyatların Ekim ayında ortalama 1,60 TL, Kasım ayında ise ortalama 1,50 TL civarında olduğunu görüyoruz. Basit bir matematiksel hesaplama yapıldığında 55 kuruş prim alan bir üreticinin pamuk yetiştirerek elde ettiği kazancın, birçok küçük aile çiftçisinin eline geçen fiyatlardan daha az olduğu görülebilir” dedi.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi ve pamuk üreticisi Şeref İyiuyarlar ise “maliyetler, pamuk fiyatları seyri ve mevcut prim miktarı göz önüne alındığında, ancak 500 kg üstü verim elde eden üreticilerin değil kar anacak zarar etmekten kurtulduğunu belirterek, zarar eden ya da başa baş noktasında pamuk üreten üreticiler, her şeye rağmen pamuk üretimini sürdürmek için nasıl ikna edilecek?” dedi.

İyiuyarlar, pamuk üreticisinin işini yapmaya devam edebilmesi için Türkiye’de stratejik ürün olarak nitelendirilen ürünü için yeterli desteğin verilmesinin şart olduğunu dile getirerek, “Sürdürülebilir pamuk üretimi için 55 Kuruş prim miktarı ne teşvik edici ne de yeterlidir. Çözüm basittir Pamuk üretiminde kullanılan mazot, gübre, ilaç vb. girdilerin desteklenmesi ve 2014 mahsülü için üreticiye ödenen primin 75 kuruşa çıkarılması ve ivedilikle ilan edilmesi gerekmektedir. ” diye konuştu.

Foreks

Reklamlar

5 Yanıt to “Sürdürülebilir pamuk üretimi için prim 75 kuruş olmalı”

 1. Mekin Tunç said

  Sayın başkanım sizin yorumunuzu takdir ediyorum ama bu sene çiftçiden çok çırçır işletmeleri çok zor durumda çiftçilerin fiyatları 1300-1350-arası kesilmiş ve şu anda piyasada tek bir alıcı yok, balya fiyatı ……tl arası diyorlar aslında çiftçiye verilecek desteğin aynısını işletmeciyede verilmesi gerekir devletin bu işe el atması lazım.

 2. Pamuk icin stratejik ürün ve beyaz altin oldugu söylenegelmis,ancak bu maalesef sadece söylemde kalmistir .Pamuk gercek anlamda ülkemiz icin stratejik bir ürün olmali ve yillik ihtiyacimiz olan 1,5 milyon ton ve hatta daha fazlasi üretilmelidir.Bunun gerceklesmesi ise ancak destekleme priminin en az 50 $c olmasi ile mümkün olacaktir.
  Bir KG kütlü pamugun 1,40 TL civarinda olmasi ve degisik katma degerler verilmesi ile bir Kg pamugun konfeksiyon olarak 40-50 TL den ihrac edildigini düsünürsek ortalama 25 kat gibi bir katma deger kazandigi görülür.
  Genel olarak dis ticaret aciginin önemli ölcüde eksi vermesi ülkemizin en önemli ve asilmasi gereken konusudur.Bana göre Tekstil ve Konfeksiyon bu konuda üzerine düsen görevi hakkiyla yerine getirmektedir.En fazla dis ticarette fazlalik veren tüm Tekstil ve konfeksiyon birey ve kurumlarini bu vesile ile gönülden kutluyorum.
  Devlet büyükleri verilecek bu 50 $c lik destegin ( sonucla mukayesede % 5 gibi ) istihdama ve dolayisiyla issizlige ne kadar faydali oldugunu görmeleri vede ince hesap sonucunda butceye,giderinden cok daha fazla, getirisi oldugununu bilmelidirler.

 3. Dünkü yorumun son paragrafina rakamsal düzeltme : “Devlet büyükleri verilecek bu 50 $c lik destegin ( sonuc ile mukayesede % 2,5 gibi ) istihdama ve dolayisiyla issizlige ne kadar faydali oldugunu görmeleri vede ince hesap sonucunda butceye,giderinden cok daha fazla, getirisi olacagini bilmelidirler.

 4. mehmet okay said

  Neye göre stratejik? İhtiyacının tamamını üretemiyorsun veya tersi ihtiyacının yarıdan fazlasını yurt dışından alıyorsun.2001 yılında kütlü nün 1060-1100 tl lere hesap kesildiği düşünülürse 13 yıl öncesinin fiyatlarına üretici mal satmakta.Ya girdiler?
  Amele ile yapılan 33 -34 randıman pamuğun fiyatının 900tl civarlarında olmasına ne demeli?Bu tablo içinde sene ye hangi çiftçi pamuk üretimini göze alabilir?Yani stratejik olarak 2015 yılında da
  dışarıya teslim olmuşuz.Çiftçinin pamuk üzerinden kumar oynayacak hali kalmamıştır.Tarım bakanlığı destekleme rakamlarını bu tablo karşısında yeniden değerlendirmelidir.Aksi TMO ya mısır alımında büyük görev düşmektedir.
  Tabi bu süreçin pamuk üretiminde, gelecek yıllar içerisinde de belirleyici olması göz ardı edilmemelidir.Eğer pamuğu gerçekten stratejik olarak kabul ediyorsak ?

 5. Murat Can Ekinci said

  Anlamıyorum Türkiyenin pamuk tüketimide üretiminde ortada tüketim iki kat olmasına rağmen yerli pamuk çok ucuz buna ne demeli.bakın 75 kŕş destek en azından bu yıl için kurtarıcı peki bir sonraki yıllarda ne olacak ITB başkanına çabalarına dolayı teşekkür ediyorum ama bu duruma bir çare bulunmalıdır.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s