Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk üreticisi kan ağlıyor

Posted by Alıntıdır 09 Aralık 2014

Pamuk Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyesi Mehmet Ali Kuseyri, pamuk ekimi yapan çiftçinin kan ağladığını, önlem alınmazsa bu ürünün ekiminin nostalji olacağını kaydetti. Kuseyri, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl yüz güldüren pamuğun bu sezon üreticide hüsrana yol açtığını belirtti. Türkiye’nin önemli pamuk üretim merkezlerinden Amik Ovası’nda geçen yıl 110 bin dekar pamuk ekildiğini hatırlatan Kuseyri, bu yıl ise pamuk ekim alanlarında kuraklıktan dolayı verimin yüzde 30 azaldığını ifade etti.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, susuzluk ve kuraklığın etkisiyle pamukta Amik Ovası’nda rekoltenin çok düştüğünü vurgulayan Kuseyri, şunları kaydetti:

“Türkiye’de ise bu sezon pamuk ekim alanları, çiftçinin yeniden beyaz altına dönmesiyle yüzde 20-25 oranında artmışken Çin’in pamuk alımını azaltmasıyla meydana gelen arz fazlası, fiyatları düşürmüştür. Türkiye, yerli üretimin giderek azalması nedeniyle tükettiği pamuğun yarısından fazlasını ithal etmekte. Pamuk ithalatının yarısından fazlası ise bilindiği üzere ABD’den yapılmakta. Ancak, artan pamuk ihtiyacının karşılanması için ithalat yerine yerli üretimin arttırılması gerekmekte. Bu sezon da pamukta beklenen hasat gerçekleşmedi. Ancak hasat zamanı arz fazlasının ortaya çıkması ve dünya fiyatlarındaki düşüş, fiyatları üreticinin zarar edeceği seviyelere taşımıştır. Üstüne Amik Ovası’ndaki çiftçilerimizin kuraklık nedeniyle pamukta düşük rekolte alması bu sezon zor günler yaşayan pamuk üreticisini çok daha zor duruma düşürmüştür. Pamuk ekimi yapan çiftçilerimiz kan ağlıyor. Önlem alınmazsa, pamuk ekimi nostalji olacak. Eğer hızlı tedbirler alınamazsa üreticiler pamuk üretiminden yine vazgeçmeye ve pamuk ekmemeye başlayacaktır.”

Destek priminin 5 kuruş, maliyetlerin ise yüzde 10 ile 15 civarında arttığına dikkati çeken Kuseyri, açıklamasında şunları belirtti: “Fakat pamuk fiyatı maalesef geçen yıla göre yüzde 20-25 civarında düşmüştür. Fiyatlar toparlamazsa pamuk üretimi önümüzdeki yıl yüzde 50 aşağı düşecek gibi gözükmekte. Sürdürülebilir pamuk üretimi için 55 kuruşluk prim miktarı ne teşvik edici ne de yeterli olmaktadır. Bu nedenle 2014 yılı mahsulü için üreticiye ödenen primin 70-75 kuruşa çıkarılması gerekmekte. Petrol fiyatlarının 74 dolar seviyesine düşmesine rağmen, Türkiye’de fiyatlar çok fazla değişmedi. Çiftçilerimiz için daha da önemlisi petroldeki ÖTV’nin kaldırılması. Ekimin tekrar devam etmesi için primler mutlaka artırılmalı, dışarıdan gelen pamuğa kota konulmalıdır.”

milliyet.com.tr/pamuk-ureticisi-kan-agliyor/ekonomi/detay/1981668/default.htm

Reklamlar

4 Yanıt to “Pamuk üreticisi kan ağlıyor”

 1. Sayın başkana katılıyorum acilen tebirlerin alınması kanaatındayım KIRIKHAN HATAY ZİRAAT ODASI BAŞKANI HASAN BİLGİLİ

 2. Mithat Kuseyrioğlu said

  Sayın Başkana katılıyorum. Kanımça çözüm, ithalata 20-25 cent fon, pamuk sanayicimizi yerli pamuk kullanımına teşviken %100 Türk pamuğuna dayalı, iplik kumaş ve hazır giyim ürünleri ihracatına da yurtdışında rekabet edilebilmesi maksatlı yatırım indirimi, ucuz enerji ve SSK pirim indirimleri gibi teşviklerin ivedilikle getirilmesidir.

 3. Ertuğrul ŞAHBAZ ATSO 1.MESLEK KOMITE BAŞKANI said

  Kesinlikle başkan haklı bizde Antakya Tic odası olarak ilgili bakanlıklardan destek pirinin artması için talepte bulunduk yerli pamuk işleyen çırçırcı ve iplikçi ayrı ayrı desteklenmeli Ekim’lerin azalması ile peyderpey çırçır Fabrikaları’da kapanıyor çiftçiyi ayakta tutmak için uğraşan çırçırcıda çiftçiye her türlü desteğiniçekmişdurumda

 4. Güray Menzi said

  Adanalı pamuk çiftçisi olarak söylediklerinize tamamen katılıyorum, çok zor şartlarda pamuk çiftçiliği yapmaktayız, artık bu sene son şansımız bu senede pamuktan para kazanmazsak, pamuk tarımını tamamen bitireceğiz !!

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s