Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.10  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

Dünya üretiminde ciddi daralma endişeleri

Posted by Editör 23 Aralık 2014

Amerikan piyasası sonunda; Çin’in üretiminin WASDE raporunda olduğu gibi 30 milyon değil 28.2 milyon balya, stoklarının da 62.7 milyon değil 58 milyon balya olduğunu kabul etmiş görünmektedir. Ayrıca Çin’in elindeki stokların ne kadarının kullanılabilir olduğu da ayrı soru işaretidir. Piyasa önümüzdeki yıl ekim alanlarının Amerikada 9.6 Milyon Acre‘a (%13.1 daralma) düşebileceği ayrıca dünya genelinde de üretimde ciddi daralma olacağı ve tüketimde artış yaşanabileceği yorumları ile desteklenince; Hindistan’ın elindeki stokları dış piyasaya süreceği yönündeki haberlere rağmen 61 cent direncini kırıp 62 Centin üzerine çıkmıştır.

Semih Onay

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4 Yanıt to “Dünya üretiminde ciddi daralma endişeleri”

 1. MEHMET SAİT MELİK said

  ÜRETİM DARALMASI HER YERDE

  Bugünlerde pek satış alışveriş olmaz. 15 aralık- 15 ocak arası ABD de Noel, yılbaşı tahtil havası ve rehavati vardır. Buna ragmen pamuk fiyatlarında kıpırdanma var ise önemli şeyler oluyor demektedir. Bu demektirki pamuk fiyatları Ocak tan itaberen (ben aslında mart ayını bekliyordum) yukselmeye başlıyacak. Ha yukselip de nereye çıkacak o da ayrı soru…Anlaşılan şu anda dip noktadayız . Daha kotusu olmayacak yukselecek ama üretici çiftçinin elinde pamuk kaldımı oda önemli bir soru.
  Gelelim Çin seneryosuna, üretimde tahminlerin altında – eksi 1.8 milyon balya , stokta – eksi 4.7 milyon balya toplamda 5.5 milyon balya görünmüyor… Bu çok ama çok ciddi bir yanılma bu kadar da yanlış tahmin olabilirmi? Evet oluyor, çiftçinin elinden üreticide pamuk bitince doğru rakamlar yerini buluyor. Çin Stoklarının işe yaramadığına katılıyorum, çok kalitesiz bir mal ve bunun sonucunda ÇİN abd den pamuk ithal etmeye devam ediyor, rakamlar düşük bile olsa ithalatttan vazgeçmiş değil…
  Şimdi gelelim üretim daralmasına. ABD eğer 9.6 milyon acre üretim azaltacaksa bu ciddi bir endişe kaynagı olabilir. Okuyucular için bunu biraz daha açalım. Bir acre neredeyse bizim 4 dönüm e eşit. Bu demektirki yaklaşık 40 milyon( KIRK MİLYON DÖNÜM arazi) pamuk üretim sahası diğer üretime kayacaktır. Urfa Harran 1.5 milyon dönüm, üstüne Hatay ı Söke yi Bergamayı, Maraş ı CUKUROVAYI KATIN , hala 40 milyon rakamına ulaşamıyorsunuz…
  Demekki ABD Turkiye nin bütün üretim sahasından fazla bir araziden, soya mısır Bugday için vazgeçiyor. Bu çok ciddi bir üretim düşüşü…
  Gelelim bizim güzel Ülkemize, bizdede % 20 daralma olacagı şimdiden belli, Urfa yöresi ve cevresi bu sene ciddi, bir şekilde bugday’a yöneliyor..
  Afrika ya bakıyorsunuz, onlarda da azalma var, Eminim daralma Brezilya ve Güney Amerika yıda kapsıyordur.
  Bu daralmalar sonucunda belki iki sene sonra,(çünkü hala Dünya da stok fazlalıgı var ) tekrar pamuk üretimine dönebiliriz. Yakın tarih için masrafı az olan bugday mısır soya ya devam… İki sene sonrada pamuk a geri dönülürmü oda ayrı bir soru…
  Şimdi Turki ye için asıl konuşulması gereken ama az yer alan asıl meseleye bakalım. GİRDİLER. Üklemiz de maalesef girdiler , bilhassa Mazot ve Gübre çok pahalı. ABD VE HİNDİSTAN la karşlaştırınca biz onlardan tam 5 misli fazlaya girdi kullanıyoruz. Dolayısıyla bizde pamuk üretim maliyetleri yuksek, daha fazla verim aldıgımız halde ( turkiye ortalaması 500 kg, ABD ortalama 400 kg Hindistan daha düşük) üreticiyi kurtarmıyor. Örnek bizde mazot 4 lira ABD DE VE hİNDİSTANDA 1 in altında. Gübreyi de bizim 6 da bir fiyatına kullanıyorlar.
  Pamuk önemli sratejik ürün olabilir ama Turk çiftçisi , üreticisi için değil, onlar geçim derdinde ve ciddi olarak zorlanıyorlar.
  Bu proplem hepimizin ortak problemi, Çiftçi yide, cırcır cıyıda, iplikçi yide sanayi de ilgilendiriyor. Ya girdiler azaltılacak, ya destekleme primleri artırılacak, yada çiftçi üretimden vazgececek. Anlıyacagınız üretim daralması her yerde, zengin ABD de vazgeciyor, fakir Zambiya da vazgeçiyor, bizim gibi arada olanlar da kara kara düşünüyor…
  Bu arada iyi tahtiller yeni yılınız kutlu mutlu olsun, saygılarımla

  Mehmet Sait MELİK
  Agrogap Ö.Ç

 2. semih onay said

  Amerikada toplam ekim alanının 9.6 milyon acre’a düşeceği tahmini yapılmıştır ,9.6 milyon acre daha az ekilecek değil. Buda geçen yılki ekim alanından %13.1 az pamuk ekileceğini ön görmektedir.

 3. MEHMET SAİT MELİK said

  Semih bey,
  Sagol hocam yazıya tekrar baktım haklisin düşe cek diyor.
  Lütfen ABD toplam alanlarında biliyorsanız yazın tekrar yeni bir yorum yazayım.
  Yinede ABD icin yüzde 13.1 dusus Dunya da endişeye yol acar….

 4. semih onay said

  Mehmet Bey 30 haziran USDA raporuna göre 2014 pamuk ekim alanı 11.4 milyon acre idi ancak daha sonra bundan bazı eksiltmeler olmuştur.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s