Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Nisan 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

  • İTB'de pamuk işlemi gerçekleşmedi.(24 Nisan 2018) 1 hour ago
  • İTB'de 220 ton 41 renk (7.95-8.00 ₺) pamuk işlemleri gerçekleşti.(18 Nisan 2018) 6 days ago
 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Dünya pamuk ihracatı güçlü olmayı sürdürüyor

Posted by Editör 06 Şubat 2015

(06-02-2015 AGFAX Alıntıdır) Bu hafta Mart vadeliyi 60 centin üzerine taşıyan teknik hareket oldukça dikkat çekiciydi. İhracat miktarlarının geçen haftaya bakış azalmış olmasına rağmen, 4 haftalık ihracat ortalamasının %5 üzerinde oluşmuştur : Ayrıca ihracat yüklemeleride yıllık ortalamanın %3 4 haftalık ortalamanında %21 üzerinde gerçekleşmiştir.

İhraç rakamları USDA ‘in 10 milyon balya olan yıllık tahmininin %102 üzerindedir . 5 yıllık ihraç ortalaması ise %87 dir . Buda şu anki ihracatın 5 yıllık ortalamanın 1.5 milyon balya üzerinde gerçekleştiğini göstermektedir. Tabi buna 300.000 balya yedek stoğununda ilave edileceğini düşünürsek yüksek doların ihracata etkisi olmadığını görürüz.

Bu nedenle, 10 Şubatta USDA tarafından açıklanacak olan arz- talep raporunda ihracat miktarının yükseltileceği kanısındayız. Tahminimiz bu miktarın ihracatta 400.000 balya artış nihai stoklar dada ayni miktarda düşüş olacağı yönündedir.

Ekim alanlarının 9.3 milyon acre’ a gerileyeceği tahmininide buna eklersek önümüzdeki günlerde ithalatçılar tarafından güçlü bir talebin geleceğini düşünmekteyiz.

Semih Onay

 
Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Reklamlar

6 Yanıt to “Dünya pamuk ihracatı güçlü olmayı sürdürüyor”

 1. MEHMET SAİT MELİK said

  RAKAMLAR NE KADAR SAĞLIKLI

  Semih bey e teşekkür ederiz, ama lütfen rakamları biraz daha açarsa konuyu daha iyi anlamış olacagız.
  Şöyleki, burada yazılan çoğu görüşler Çin in elinde muazam stoklar olduğu (60 milyon balya) bunun yüzünden ithal etmediği ve bunun sonucunda fiyatların yükselemedigi idi. Çinde stoklar varken ve yerinde duruyorken ABD ihracı yuzde 102 artış göstermiş ve ABD bunu yeni rakamlar ile belki destekleyecekmiş… Ben şahsım ABD nin kendi üretimi için verdiği rakamların doğru ve gerçekçi diger Ülkelerin , bizim Turkiye ninde verdiği rakamların gerçeği yansıtmadıgını düsünüyorum. Üretim ve stoklar genelde tahmini ama bu tahminlerde zamam zaman aylar geçtikten sonra düzeltilse bile ortaya doğru bir rakam sonuç çıkmıyor. Dünya da ki pamuk üretiminin gerçeksl rakamını kimse bilmiyor diye düşünüyorum böyle olunca da spekulatif hareketler bol oluyor sonunda şaşırıyoyuz.
  Pamuk ülkemiz için önemli, bunu anlıyoruz ama Çiftçi üretici üretiğinden birsey anlamıyor, para kazanamıyor, aynı şekilde çır cır da şikayetçi, iplikçi de öyle; o zaman bu ağır girdilerle ( tohum, mazot gübre ilaç) dünya ortalamasının 5 misli iken nasıl ve niye üretsin. Dışarda ucuz pamuk varsa sanayici tabiki ucuz, standard hepsi bir pamuk tercih edecektir.
  Bize girdi ve piyasa istikrarı lazımki hep beraber memnun olalım yoksa üretici pamuk üretiminden vazgececek.
  Üreticinin elinde pamuk kalmadı, önümüzdeki yıl bütün Dünyada % 15 eksik olmayan alan varsa ve bu artacak ise tabiki fiyatlar kımıldar ve yukselir…
  Kısaca rakamların tam sağıklı olarak bilinmemesinden dolayı pamuk ta herşey olur…
  İyi günler dileği ile …

  Mehmet Sait MELİK
  Agrogap Ö.Ç

 2. ihsan tunc said

  Ben bir pamuk öreticisiyim bu şartlar altında bırak pamuk ekmeyi, hepimiz mısır ekecez iplikçilerde bütün pamuk ihtiyacını dışardan temin etsinler

 3. Semih Onay said

  Sayın Mehmet Bey;

  Amerika da USDA Çin stoklarını 62 milyon balya olarak hesaplıyor ancak Çin tarım bakanlığı stoklarının 58 milyon balya olduğunu idda ediyor. Çinin elindeki stokların çoğu iplik fabrikaları tarafından tercih edilmediği için Çine olan ihracat devam etmektedir. Aslında ileriki yıllarda piyasayı etkiliyecek en mühim olay Hindistan ve Çin’de sağlanacak verim artışları olacaktır.

  Kesin olan şu ki bunların hepsinden tahmin diye bahsedilmektedir . İş böyle olunca bu veriler ülkeler ve borsalar tarafından istenildiği gibi kendi çıkarlarına hizmet edecek şekilde kullanılmaktadır.

 4. K. Mehmet Girgin said

  Semih Bey merhaba,

  Ben 4 yıldır Urfa’da pamuk üretimi yapıyorum. Türkiye ve Dünya piyasasını takip edebildiğimce izlemeye çalışıyorum. Söylediğiniz gibi bu kadar çok bilinmeyenin (sadece Çin bilinmeyeni bile tek başına yeter) olduğu bir ortamda tahmin yürütmek neredeyse imkansız. Zaten yayınlanan tüm raporlar da anlık durumu özetlemekten ileriye gitmiyor. Böyle bir ortamda sunmuş olduğunuz veriler ve yorumlar gayet başarılı. Size teşekkür etmek isterim.

  Saygılarımla,

  K. Mehmet Girgin
  Ziraat Yük. Mühendisi

 5. Hataylı Çırçırcı/Tunahan said

  iç piyasadaki iplik fabrikalarının 2 dolar ve 2.20 dolar arasında amerikan pamuk bağlantılarını önceden yaptıklarını işittim bugünkü dolar fiyatlarıyla aldıkları amerikan pamukları 5 tl ile 5,5 tl arasında kendilerine maliyeti var geri dönelim iç piyasa pamuklarınada 3.60 tl den almak istemiyorlar asıl darbeyi çifçimize kendi memleketimizin iplik fabrikaları vuruyor bir çırçır fabrikası sahibi olarak 2 yıldır pamuk stokum var zararımı dogrultamıyorum ki pamuk satayım ALLAH yardımcımız olsun, o art niyetli yerli iplik fabrikalarınıda ALLAH bol versinki belki yerli pamuk kullanarak Türk çifçilerinede faydaları dokunur dicem ama zor malesef.

 6. Murat Tan said

  Pamuk ekmeyi bırakyorum amerikada nasıl olsa var

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s