Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Kalitelerin dışında adlandırmalarla işlemler yapılıyor

Posted by Borsa Ajanı 24 Şubat 2015

(Ege) Geçtiğimiz haftaki toplam 780 TON tüccar satışı ve 25 TON Tariş satışı olmak üzere 805 işlem oldu. Piyasanın durumu tamamen talebe bağlı gidiyor. Talebin olmadığı günler fiyatlar aşağı olarak konuşulup bir alışveriş yapabilir miyiz? Şeklinde düşüncelerle alıcı ve satıcı çaba gösteriyor. Fakat talebin geldiği gün de satıcı acaba daha iyisi olur mu? Düşüncesiyle bazen beklemeyi tercih ediyor.

Bu yıl alışılan kalitelerin dışında adlandırmalarla işlemler yapılıyor. Yani Beyaz ST 1 pamuğu örnek verirsek; uluslararası pamuk terimleri kullanılmazsa 31-1, 41–1 veya 31-4, 41-4 şeklinde mal tarif edilmezse karşımıza umulmayan nitelikte mallar çıkabiliyor.

Buna sebep Makinalı toplama özelliği (ilaç atılacak hepsi açacak belli süre geçecek gibi) icabı Pamuğu genelde yağmurlu günleri gördükten sonra toplayabiliyoruz. Bu da eski alışılan sistemin dışında çoğunlukla teknik ölçümlerin yapılmasını gerektiriyor. Pamuk artık sadece temizlik ve renk özelliği ve elyaf boyu ile değerlendirilmiyor. Bu şeklide çalışmak ve yol çizmek te zamana bağlı bir takım sistem değişikliklerini gerektiriyor.

Yakın zamanda bu değişiklikler yapılırsa Çiftçi ile Çırçırcı arasındaki alışverişe de bir rahatlık gelecektir umudundayız. Sezon başından bu yana aynı durumu yaşıyoruz. İthal Pamuk yerli pamuğa göre daha pahalı. Yerli pamuk sanayicinin doğal olarak tercihi oluyor. Fakat Fiyatlarımız Üreticiyi memnun edecek seviyede değil.

Prim desteğinin arttırılması gerekiyor. Bu olursa önümüzdeki günlerde ekim için karar verecek üreticimiz tekrar Pamuğu tercih edecektir.

İbrahim ÖNGÜNŞEN – İTB Borsa Ajanı

Reklamlar

Bir Yanıt to “Kalitelerin dışında adlandırmalarla işlemler yapılıyor”

 1. semih onay said

  Sayın Öngünşen yorumlarınıza katılmamak elde değil . Kalite sorununda en büyük rolü tabiat şartları oynamaktadır yağışların geç geldiği yıllarda kalitede yüksek olmaktadır.

  Genellikle pamuk ekiminden hemen sonra alınan yağış ve ısı düşüklüğü ise pamukta ciddi verim kayıplarına neden olmaktadır.
  Ekiminden hasadına kadar Tabiata karşı, hastalık ve zararlılara karşı büyük mücadele verilerek üretilen pamuğun devlet tarafından verilen gerçekçi miktardaki primle ciddi anlamda desteklenmesi gerekir. Ayrıca pamuk eski yıllarda olduğu gibi tekrar Stratejik Ürün kapsamına alınmalıdır.

  Bu olayın birinci yönü yani devlet çiftçi bağlamıdır . İkinci yönü ise çırçırcı tekstilci ilişkisidir.

  Çırçırcının tasnifini yapıp kurutucu çalıştırarak temizlemesine itina ederek elde ettiği kaliteli pamuk maalesef bugüne kadar satışı sırasında tekstil firmaları tarafından fiyatsal olarak ya hiç desteklenmemiş yada cüzi oranlarda desteklenmiştir . İplikçi kaliteli pamuk istiyorsa mutlaka bunun farkını çırçırcıya vermek durumundadır. Bu gerçekleşirse Çırçırcıda kendisine kaliteli pamuk üreten çiftçilere fiyat farkı verebilir duruma gelecek dolayısıyla kalite iyileşmeside yaşanmış olacaktır.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s