Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          101.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  24-31 Mayıs (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  56.100 Bl. -49.300 Bl. +6.800 Bl.
  24-31  Mayıs Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  7.700 Bl. -9.800 Bl. -2.100 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuğun ekilmesi gereken günler yaklaşırken

Posted by Borsa Ajanı 25 Mart 2015

Türkiye Tekstil Pamuk SektörüGeçtiğimiz hafta 16- 20 Mart 2015 toplam 245 Ton tüccar satışı işlem kayda girdi. Dolarda gevşeme eğilimi özellikle pamuk piyasasındaki tedirgin beklentiyi yoğunlaştırdı. Talepte çekimserlikler ve iş gelirse talepten kaynaklanan hareketlenmeler yaşıyoruz. Bu durum fiyat tespitine de yansıyor. Kayda giren işlemler olduğu gün moral de oluyor. Sakin geçen günlerde fiyat düşürmeleri gündeme geliyor. Piyasaları daha net değerlendireceğimiz aydınlatıcı bilgileri verebilmek pek mümkün olmuyor.

Siyasi ve uluslararası hareketler ekonomide sürprizlere sebep oluyor. Bizim için sürpriz olmaması gereken durum; Emek yoğun dev bir sektörün hammaddesini üreten kesimin ve buna dayalı sanayinin, önünü göreceği; ekonomik kriterlerin belirlenmiş olması ve önümüzdeki yıllarda da bu ürünün temini konusunda – pazarı konusunda ilgili kesimlerin planlama yapabilmesinin sağlanmış olmasıdır.

Pamuğun ekilmesi gereken günler yaklaştı. Çiftçimizin gözü piyasada, kulağı Ankara’da ekip ekmeme konusunda gelecek haberler ve gelişmeler bekleniyor.

Bu böyle mi olmalı yoksa, daha önceden açıklanmış destek tedbirlerinin bilinerek maliyete etki eden ekonomik sürprizler olursa o döneme göre acil alınacak ek tedbirlerle üreten ve sanayiciye yardımcı mı olunmalı. Bence, Devlet Baba tüm üretici ve sanayiciye her zaman kendini yanlarında hissettirerek mutlak güvence olmalıdır.

Bu yıl Türkiye’mizin önde gelen Tekstil işletmelerinden bazılarının zarar ettiği ve dolayısı ile oyunun dışında kaldıklarına şahit oluyoruz. Bu çok çok önemli bir kayıptır. Üretici, Çiftçi, İşçi, Sanayi, Tüccarlar, Devlet ve yıllardır bu ülkede vergi vermiş bu insanlara gelir sağlamış tecrübeli yatırımcıların ortak kaybı demektir. Bu işler dolayısı ile gelir sağlayan her kesim kayıptadır.

Pamuğu sadece üretmekle iş bitmiyor. Öncelikle tercih edilebilir devamlılığını sağlamak sanayisini ayakta tutmak, İthal pamuk girdilerini minimuma indirmek yani üreten ülke olmaya devam etmek zorundayız. İddia ediyorum Ülkemiz bu konuda çok büyümüş çok ileri gitmiştir.

Konuyu tekrar ele alıp Tohumundan başlayıp nihai ürün olan Tekstilin her bölümü (Konfeksiyon vs.) ne kadar gözden geçirilip PETROLÜMÜZ olan bu tarım ürünümüzü korumaya almamız lazımdır.

İbrahim ÖNGÜNŞEN – İTB Borsa Ajanı

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s