Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
   83.20 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk ve iplikte veri tabanı eksiğimiz var

Posted by Borsa Ajanı 21 Nisan 2015

pamuk,iplik,döviz hareketleriPiyasalarda geçtiğimiz hafta talepte artışlar gözlendi. Doların 2,70 TL. civarında yerleşeceği ve daha yukarı yönde de hareket edeceği beklentisi, çekimser davranan alıcının da harekete geçeceği kanaatini pekiştirmeye başladı. Bu güne göre pamuğumuz İthal pamuktan (özellikle Amerikan pamuk piyasasından) gelen tekliflerdeki fiyatlara göre 35 US cent / kg. daha ucuz. Sanayici de İplik piyasasında önemli bir rahatlama olmadığı için ve tahsilattaki sıkıntıların yarattığı darlık sebebiyle, Tedbir stoklarını minimuma indirmiş durumda.

Bu arada piyasada ne olursa olsun imalat devam ettiği için mal da azalmakta. Mahlıç pamuk için; Her ne kadar Borsaların tescil miktarları ve üretim miktarı karşılaştırıldığında yeni sezona kadar yetecek gibi bir sonuç çıksa da Ülkemizde bu hesapların yapılacağı anlık durumları değerlendireceğimiz bir veri tabanı eksiğimiz var. Bu hesaplar sadece Ege bölgesinde İzmir Ticaret Borsasından temin edilen Bölge Borsaları Aylık Tescil miktarları kısmında resmi rakamlara dayanıyor.

Gerisi sektörde faaliyet gösteren bizim gibi ülke çapında pamuk piyasasında hizmet eden ve alışveriş yapan kişilerin görüşlerinin birleştirmesi ile yapılan resmi olmayan ferdi hesaplamalardır.

Daha kesin bilgi için; bu konuya da el atılması gereklidir. Sorularımız en azından şu noktalarda cevaplanabilmelidir.

Ülkemizin gerçek İĞ sayısı nedir? Ne kadarı hangi kapasitede çalışmaktadır?
Kaç ton pamuk lazımdır ?
Devreden stok nedir ?
İthal edilen miktar nedir ?
Bölgeler bazında Pamuk üretimi ne kadardır ?
Aylık olarak yerli üründe ve ithal üründe Fiyat eğrisi nedir ?
Mevsimsel bazda Bundan sonra arz ve talep nasıl hareket edecektir ?
Önümüzdeki sezonlarda desteklemeler hangi konularda ve oranlarda yapılmalıdır ?

Vs. Daha birçok kriter eklenebilir. Artık daha bilimsel çalışmamız gerekir, gerekir amma biz yapılanların tam tersi olduğuna şahit oluyoruz. Bu güne kadar dünyada isim yapmış ege pamuğunda Ekspertiz görevini terk ettik. Pamuğun damgası vurulurken gözle renk tayinine başladık. Bu yıl çekilen sıkıntıları yaşayan bilir. Geç kalmadan ciddi bir sistem uygulamasında mutabakat yapmamız lazımdır.

Bu konu sadece EGE için değil TÜRK PAMUKÇULUĞU İÇİN çok önemlidir.

İbrahim ÖNGÜNŞEN – BORSA AJANI

Reklamlar

2 Yanıt to “Pamuk ve iplikte veri tabanı eksiğimiz var”

 1. MEHMET SAİT MELİK said

  İbrahim bey, doğru söylüyor çok ciddi bir veri taban eksikliği var ama kim yapacak lütfen onuda söylesin…Kimin işi bu, Tarım Bakanlıgınınmı; Ziraat Odalarımı? Ticaret Borsasımı? Bir yada birkaçı beraber mi yapmalı. Nasıl yapılırsa yapılsın bir an önce başlamalı, Şunuda not etmek lazım biz şimdi üretim, tüketim , ithalat rakamlarını Amerikan Tarım Bakanlığı sayesesinde takip ediyoruz…
  Bu arada Gap Bölgesi Şanlıurfa da pamuk ekim zamanı epeyi sarktı… Geçen sene bu zamanlar pamuk tohumu çoktan toprağa yerleşmişti.
  Bu sene ekimler 2-3 haftalık gecikme ile olacak. Buda hasadı 3-4 hafta geciktirir, belki sonbahar yagışına kalır, ekimler soğuk ve çok ıslak(yağmur) tarlalardan dolayı yapılamıyor, ciddi ekimlerin önümüzdeki hafta başlıyacagını tahmin ediyorum bu da en az 3 haftalık gecikme oluyor. 3 haftalık gecikme hasadda 4 haftalık gecikme yapabilir. Bu konu hakkında görüşler bekliyorum.

  Mehmet Sait MELİK

 2. kaya said

  Mehmet bey dogunun cogu zaten pamuk ekmekten vazgectigini duyduk gecen seneki fiyatlarin dusuk olmasi,misir veriminin artmasi gibi faktorler ciftciyi pamuk ekiminden vazgecirmistir ama ekseler dahi eger dediginiz gibi olursa yagmura yakalanan pamuk hasatinin ureticiyi baya olumsuz etkilecegini dusunmekteyiz

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s