Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Fiyatlar gerçek işlemler üzerinden tespit edilmeli

Posted by Borsa Ajanı 25 Mayıs 2015

Preseliı PamukDövizdeki gevşeme pamuk piyasasında da gevşemeye sebep oldu. Bir Hafta önce (EGE) 31 renkte 4,40 – 4,50 TL ile başlayıp 4,30-4,35 TL olarak kapanan piyasa, geçtiğimiz hafta da aynı düşüş seyrini izleyerek 4,25 – 4,30 TL. tespitle kapandı. Hafta boyunca kayda giren sadece 50 ton 51 renk pamuk vardı. Bu durum tepkilere sebep oluyor. Aldığımız duyumlarda çevrede aşağı yukarı her gün pamuk sevk edilmekte ve bu işlemler meçhul kalmakta. Çiftçiden Çırçıra – Çırçırdan İpliğe çok önemli miktarda pamuk emanet olarak verilmektedir.

Bu emanet sistemi başladığından beri Borsalar sadece beyan edilen işlemleri kayda alarak ilan edebilmektedir. Taraflar arasında da bu fiyatlar üzerinden o günkü piyasanın nabzına göre fiyat kesimi gerçekleştirilmektedir.

Eğer emanet sistemi işleyecekse ki bu durum bir mecburiyet gibi kabul edilmektedir. Alternatif çözümü de pek mümkün olamamıştır. Aslında kalite şartları doğru tespit edilirse ve Şeffaf alışveriş yapılıp Borsada ilan edilebilirse bu konu ile ilgili tarafların mutabakatı ile TOBB öncülüğünde şartlar kesinleştirilip ceza ve ödül sistemi gibi teşviklerle yeni bir düzenleme getirilirse eski günlerde olduğu gibi alışverişte herkesin huzuru yerine gelir.

Çiftçinin en büyük şikayeti fiyatı doğru tespit edip etmediğinde. Çırçırcının şikayeti gelen maldaki kalitenin talep edilenin karşılığı olmadığı (müşteriye senin malın düşük kalite denilemiyor) ve müşteriyi memnun etmek amacıyla hareket edildiğinde zarar edildiğinde, İplikçinin arzusu da emanet malda fiyat kesebilmek için her gün işleyen bir piyasa olması gerektiği, fiyatların söylemler, duyumlar üzerine değil gerçekleşen işlemler üzerine tespit edilmesi gerektiğidir.

Pamukçuluk, dış piyasalarla rekabet edebilecek şartların temini (maliyet uyumu, teşvik vs.) yanında doğru işleyen piyasaların da desteğine muhtaçtır. Bunun temini de çok zor değil. En kısa zamanda ele alınıp çiftçimizin ve sektördeki her kesimin memnuniyetini sağlayacak güvenilir bir sistemin uygulanması ile üretim sürdürülebilir ve arttırılabilir, yakınmalar da azalır düşüncesindeyim.

İbrahim ÖNGÜNŞEN– BORSA AJANI

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: