Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    98.45 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Temmuz-18 Tah.
  2017/18 2018/19
  Üretim 26.63 25.94
  Tüketim 26.15 27.42
  İthalat 8.99 9.32
  İhracat 8.99 9.32
  Bitiş Stok 19.28 17.80
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2017-18 Bitiş (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  122.600 Bl. -1.000 Bl. -121.600 Bl.
  2017-18 Bitiş Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  7.000 Bl. -0.00 Bl. 7.000 Bl.
 • En Son Yorum

Pamukta alışveriş Anayasası hazırlanması gerekmekte

Posted by Borsa Ajanı 08 Temmuz 2015

Pamuk BorsasıPamuk piyasasında geçtiğimiz hafta kayda giren 150 TON (EGE) işlem vardı. Piyasada 1 hafta öncesine göre fiyatlarda yaşanan 10 – 15 kuruşluk düşüş sonrası alıcının yoğun talebi vardı. Kayda girmiş işlem 15 ton görülmesine rağmen bunun daha önce de sık sık bahsettiğimiz şekilde böyle olmadığını ve önemli miktarda pamuğun iplik fabrikalarına sevk edildiğine şahit oluyoruz.

Tekrar tekrar aynı konuyu işlememize rağmen bu uygulama normal yoluna giremedi. Sebep olarak sayacağımız birçok konu var. Bence en önemlisi Borsacılık sistemimizdir. Borsacılık sistemi derken, İzmir Ticaret Borsası anlaşılmasın. Bütün borsalar aynı kanuna tabi. Birinin diğerine göre ayrıcalığı yoktur. Ayrıcalık sadece bölgesel olarak yetiştirilen ürün çeşidindedir. Fakat her ürünün kendine özel kalite ve alışveriş sistemi vardır. Bu özelliğin göz önüne alınarak, borsalarda yapılan işlemlerin şeffaflığa kavuşması adına sektörde emek verip geçimini sağlayan her kesimin görüşünün alınması ve idare erkine başvurularak Pamuğun yurt içinde alışveriş şartlarının ANAYASASININ hazırlanması gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi mecburen uygulanmakta olan EMANET ALIŞVERİŞLERDİR. Bu alışverişler şeffaf olmazsa mağdur olan kesim oyunu bırakmak zorunda kalacak ve kaybeden pamukla ilgili tüm sektör olacaktır.

Bu kuralların tespiti “Sen nasıl uygulanmasını düşünüyorsun?’’ demekle olmuyor. Sonuca varılamıyor. Tamamen tarafsız fakat işi iyi bilen kişilerle olur.

Borsa konusunda da Bence İMKB örneği uygulanabilir. Pamuk Elyafı Bölgesel (EGE, ÇUKUROVA ve GÜNEYDOĞU) tek borsada yapılabilmeli. Bu sayede kontrol sağlanabilir. Ceza ve ödül sistemi getirilmeli. Ödül; gerçekleşen piyasa şeffaf olursa kimse şaibe altında kalmaz adil kazanç sağlanır ve alışveriş güvenli olur. Ceza; kuralı bozan oyun dışına itilir.

Diğer borsalar zaten Çiğitli tescilini kontrol altında tutuyorlar, Gelir yetmiyorsa Elyafı tescil eden Merkezi Borsa diğerleri ile paylaşım yoluna gidebilir.

Güvenli alışveriş, Pamukçuluğun ve tüm tarım ürünleri alan ve tüketenlerin hakkıdır.

İbrahim ÖNGÜNŞEN– BORSA AJANI

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s