Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
   83.20 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

Haftalık piyasa yorumu (İ.Öngünşen)

Posted by Borsa Ajanı 29 Temmuz 2015

Türkiye Tekstil Pamuk SektörüPamuk piyasasında (İTB) geçtiğimiz hafta ve 08 Temmuz’dan bu yana kayda giren işlem yok. Gerçekte çırçırlardan ve depolardan mal yüklemeleri halen devam ediyor. Ülkemizin durumu malum. Sanayi ve ticaret de bu ortamda olağan olarak yürütülmeye çalışılıyor. Tabii ki bu ortamda. Yani zor işlerin içindeyiz. Bazen insanlar ekonomiyi düşünmeyi daha sonra düşünmeye mecbur kalabiliyor. Fakat devam etmekte olan işi düşünmemek, kurallarını göz ardı etmek ve geleceği planlamamak yapılan en büyük hatadır.

Bugün ülkemiz hiçbir vatandaşımızın arzu etmeyeceği ortamlara yol alıyor. Dolayısı ile Ekonomide endişeler de çoğalıyor aynen “ŞUYUU VUKUUNDAN BETER” tanımına uygun zeminlerdeyiz. Şunu demek istiyorum; Savaş, Siyaset bahane edilerek ekonomi çok kötü olacak malınız para etmeyecek işler yürümeyecek söylentileri birçok kesimi işten soğutuyor. Çiftçinin ve sade vatandaşın endişelerini arttırıyor. Paramı alayım ne olur ne olmaz sonra alıcı da bulamayacağım endişesiyle veya birkaç kuruş fazla verene malımı satayım düşüncesiyle panik ortamı yaratılmak isteniyor.

Ayrıca bu yıl ürün (PAMUK) az olacak mal bulmayacaksınız söylemleriyle (Daha çok pamuk ithal eden aracıların sanayiciye telkinleri) Sanayicimiz İthalat bağlantısı yapmaya yönlendiriliyor. Bu kimin işine yarar? Tabii ki Ülkemize pamuk ihraç eden Ülkelerin işine yarar. Bizim de daha sonraki yıllarda Pamuk Tarımını unutmamıza sebep olur.
Diğer ürünlerde sonuç daha iyi ise kimsenin söyleyeceği söz yok. Fakat diğer ürünler daha sıkıntılı durumda. Pamukta hiç olmazsa Sanayiye dayalı bir zincir var. Her durum açıkça tartışılabiliyor. Bu Platformda şahit olduğumuz gibi. Doğruyu bulmak bu üründe daha kolay. Dikkat ederseniz konuyu geniş açıdan düşünmeye taşımaya çalışıyoruz.

Bugüne kadar ekonomi adına konuşulacak çok şeyi yazmaya çalıştık. Bundan sonra geleceği planlayıp nasıl hareket edeceğimizi Sektörde yardımlaşarak malın pazarlanması, gelecekte neler olacağı bu dumanlı ortamda nasıl düşünülmesi ve kazancımızın devamını sağlamak için; ÇİFTÇİ, TÜCCAR, SANAYİCİ, İHRACATÇI KARDEŞLİĞİNİN PEKİŞTİRİLEREK, ÖNCELİKLE DOĞRU TEDBİRLER ALINIP BİR AYDINLATMA ve AKİL YOLU BULUP Soğukkanlı, Dürüst, Paylaşımcı ve Birliğimizi sağlayacak rehberlik yapacak önderlerin çalışmaya başlamasına ihtiyacımız var.

ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ.

İbrahim ÖNGÜNŞEN– BORSA AJANI

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s