Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          101.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  24-31 Mayıs (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  56.100 Bl. -49.300 Bl. +6.800 Bl.
  24-31  Mayıs Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  7.700 Bl. -9.800 Bl. -2.100 Bl.
 • En Son Yorum

Yunanistan Pamuk Raporu (01.08.15)

Posted by Alıntıdır 03 Ağustos 2015

Yunanistan2015 Yunanistan ve Yunanlılar için kısmen zor geçti ve gelecek sezon da biraz problemli olacak gibi görünüyor. Stoklarda hala 10,000 mt kadar eski mahsul mevcut. Bu eski mahsul ,yağışlardan dolayı geç toplandı. Pamuğun rengi HVI testine göre 62 ve daha düşük değerlerde. Elyaf ve mikroneri kabul edilebilir ölçülerde. Çırçırcılar bu pamuk için uluslararası piyasada oldukça yüksek fiyat talep ediyor.

Yeni mahsul için tahminler 260,000 mt pamuk tiftiği civarında. Mahsulün geç dikilmesine ve olumlu yetişme koşullarına karşın, hava koşulları uygun olmaya devam etse bile ilk toplma işlemleri Eylül sonundan önce başlamayacak. Tüccarlar Yunanistan’da ortalama değerlerde olarak tanımlanan pamuk için ileri tarihli satışlar yapmayacak kadar akıllıca davranacak. Çünkü hasat dönemine geç girilmesi, bu dönemde yağmur görüleceği için büyük bir şans.

Geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında, satış hacminin 20,000 mt’nin altında olacağı düşünülüyor. Geçen yıl bu rakam 20,000mt nin iki katından fazlaydı. Direkt satışın 1/3’ünün Türk alıcılara yapılacağı düşünülüyor. Türk alıcılarının fiyatları 450-600 on Z15 civarında.

Düşük satışların birkaç nedeni var.

İlk neden, çırçırcıların pamukları için yüksek fiyat istemesi. Belki de diğer ülkelerdeki mahsulün düşük fiyatla satılabileceğini düşünmemekle hata ediyorlar. Bunun nedenlerinden biri son birkaç sezonda mahsulün çoğunun Şubat sonuna kadar satılmış olması ve bu yıl da farklı olmayacağını düşünüyorlar. Aslında ülkenin içinde bulunduğu riskten dolayı gelenekçi tüccarlar Yunanistan kökenli mahsulü almaktan uzak duruyor ve mahsulün tüm baskısı onların üzerinde olduğu için çırçırcılar belki de satış ilkelerini tekrar düşünmeli.

Bankalardan finansal destek alamamaları çırçırcılara destek gelmemesi anlamında ve mevcut durumda Yunanistan’daki mahsulün %10unun satılmasına karşın İspanya mahsulünün %50’si satıldı.

Türkiye bu yıl boyunca en büyük alıcımız olacak. 40,000 mt mahsülün Mısır’a gitmesi söz konusu iken mahsulün %50’den fazlasının Türkiye’ye satılması bekleniyor.

Yurt içi tüketimin geçen yıl görülen 15-20k mt rakamlarından değişiklik göstermeyeceği düşünülüyor. Ülkemizde sermaye kontrolu büyük bir sorun olmaya devam ediyor ve bu sezonun da zor bir sezon olacağı aşikar!


Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: