Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    93.60 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  7-14 Haziran (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  58.300 Bl. -170.700 Bl. -112.400 Bl.
  7-14 Haziran Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  5.500 Bl. -2.400 Bl. 3.100 Bl.
 • En Son Yorum

Çukurova’da sezonun ilk kütlü pamuk işlemi oldu

Posted by Alıntıdır 07 Ağustos 2015

fft261_mf10608037Çukurova’da HASAN Aslan’ın Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesi’nde ürettiği sezonun ilk kütlü pamuğu, Adana Ticaret Borsası’nda açık artırmayla satıldı. 60 kilogram pamuğu 200 TL sembolik bedele Alpdağ İpek Pamuk aldı. Açık arttırma öncesi konuşan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, sezonun ilk kütlü pamuğunun Adana ve Çukurova Bölgesi’ne hayırlı olmasını temenni etti. Çukurova’yı ve Adana’yı beyaz altın olarak dünyaya tanıtan pamuk üretiminin son yıllarda yavaş yavaş azaldığına dikkat çeken Bilgiç, “Pamuk, Çukurova’dan da diğer pamuk yetişen bölgelerimizden de azalarak Türkiye’nin üretiminin neredeyse 3’te birini üretecek hale kadar indik.

Bunu biz Adana Ticaret Borsası olarak her platforma devleti yönetenlere, bakanlara ve başbakana da dahil olmak üzere raporlar hazırladık. Bunun neticesinde pamuğa verilen primlerin düşük olduğunu, bunun üreticiye para kazandıracak halde olmadığı taktirde üreticinin bundan kaçacağını ifade ettik. Son dönemlerde çok az bir prim artışı oldu ama bizim beklentimize cevap veren bir artış değildi. Gerçekten pamuk stratejik bir ürün. Bunun da bölgede tekrar eski günlerini yakalayacak tarzda ülkenin üretimine yetecek şekilde ekilmesi lazım” dedi.

Bilgiç, pamukta primin 1 TL gibi bir rakama çıktığı takdirde dışarı bağımlılığın azaltılabileceğine inandığını söyledi.

“ADANA’DA 210 BİN TON PAMUK HASADI BEKLİYORUZ”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt ise, Adana’da 350 bin dekar ekim alanından 210 bin ton civarında pamuk hasadı beklediklerini açıkladı. Pamuğun 0.65 kuruş desteği bulunduğunu hatırlatan Söğüt, “Bir miktar da mazot ve gübre desteği verilmekte. Sayın bakanımızla olan son toplantımızda bunun bir miktar daha yükseleceği belirtilmekte. Bana göre çiftçimizin asıl sorunu beyaz altını bırakıp sarı altına dönüş yapması. Bunun birkaç nedeni var. Mısır eken çiftçilerimiz, mısırı ekerken başında dursunlar, daha sonra suyunu verecek gerekli personeli olsun ve bir de hasada gelsin. Ama pamukta durum böyle değil. Pamukta çiftçinin külfeti var. İş ve işlemler var. Hastalığı var, doğayla mücadelesi daha zor pamuğun. O yüzden pamuktan kaçış var. Bir de bunların yanında fiyat belirsizliği.

Çiftçinin en büyük hatası maliyet hesabı yapmaması. Çiftçimizin yaklaşık yüzde 80’i hiçbir maliyet hesabı yapmadan belki köyün 15 kilometre uzaklığında olan 3 dönüm arsayı dahil sürmeye gittiğini biliyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açık arttırmaya geçildi. Açık arttırmada Hasan Aslan’ın Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesi’nde ürettiği 60 kilogram kütlü pamuğu, açık artırmayla Alpdağ İpek Pamuk şirketine 200 liraya satıldı.

milliyet.com.tr/cukurova-da-sezonun-ilk-kutlu-pamugu-adana-yerelhaber-915328/

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s