Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.00  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  31 May.7 Haz. (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  84.900 Bl. -50.100 Bl. +34.800 Bl.
  31  May.7 Haz.Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  15.900 Bl. -3.400 Bl. 12.500 Bl.
 • En Son Yorum

Çin pamuk ithalatında gerileme ve vadeli işlemler !

Posted by Alıntıdır 17 Eylül 2015

Çin pamuk rezerv Çin’in pamuk ithalatında ani düşüş var, fakat vadeli işlem fiyatları yükseliyor. Çin’in ithalatının %65’lik ani düşüşle en azından onyıldaki en düşük seviyesine gerileyerek 2015-2016’ya çok zayıf bir giriş yaptığını gösteren verilere rağmen, pamuk fiyatları Pazartesi günü esnekti. Cncotton.com, Çin’in Ağustos’ta 70.000 ton pamuk ithal ettiğini belirtti. Bu da en az 2005’ten bu yana en düşük aylık ithalat rakamlarına işaret ediyor. Ancak, Aralık sözleşmesi değişiklik göstermeden paunt başına 62,55 sentte kaldığı gibi, New York vadeli pamuk işlemleri de esnekliğini korudu.

Çin, Dünya Ticaret Örgütü’nün şart koştuğu asgari ithalat gerekliliklerini yerine getirmeyi taahhüt etti ve piyasalar buna olanak sağlanması için yıl içinde ilerleyen zamanlarda ek pamuk ruhsatlarının çıkarılıp çıkarılmayacağını görmeyi bekliyor. Düşen ithalatlar Bir zamanlar dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı olan Çin, aniden düşen ithalat rakamlarını izliyor.

Eylül ayında Uluslararası Pamuk Danışma Kurulu, Çin’in 2015-2016 pamuk ithalatını önceki döneme göre %12 düşüş ve üst üste beşinci yılda da gerileme kaydederek 1,6 milyon ton olarak saptadı. ABD Tarım Bakanlığı, Çin’in 2015-2016 dönemi ithalatının önceki yıla oranla %31 gerileyerek 5,75 milyon balya (1,25 milyon ton) olacağını öngörüyor.

Bu ay Barklays ise Çin’in 2020’ye kadar bir net ihracatçı olmasının beklendiğini ifade etti. Azalan büyüme Çin’in düşük miktarlardaki talepleri, Çin giyim sanayisinden gelen talepleri potansiyel tehlikeye atabilecek ve mevcut ithalat azalışını şiddetlendirebilecek bir ekonomik zayıflık gibi görünüyor. Georgia merkezli pamuk brokeri Keith Brown, “Çin, bu yılın başında ithalatları azaltacaktı,” diyor, “sonrasında ekonomisini küçülmeye başladı.” “Piyasalar güçlü ve canlı Çin’e çok alışmıştı. Şimdi kuralları birlikte yeniden düzenliyoruz.” diye uyarıyor. Ve daha düşük petrokimya fiyatları ile çok daha ucuzlayan sentetik elyaftaki fiyat rekabeti de talebi vurmuş durumda.

Tükenen stoklar Çin, iç talebi arttırmak için ihalelerdeki pamuk ithalat kotalarını kısıtlıyor; hükümet 11 milyon ton civarında olduğu tahmin edilen çok büyük miktardaki iç stoklarını eritmeye çalışıyor. Hükümetin stoklama programının bir parçası olarak biriken envanterler fiyatları destekledi ve pamuk sanayisinin büyümesine yardım etti. Çin hükûmetinin pamuk müzayedeleri son aylarda fazlasıyla sessiz bir reaksiyon yarattı, önerilen pamuğun yalnızca %3’ü satılabildi.

Hükûmet, iç fiyatlara etki edeceği korkusu ve dolayısıyla üreticileri tehlikeye atma endişesiyle, pamuk fiyatının hareketlenmesini istemiyordu. Asgari ithalat Ancak, Çin daha önce Dünya Ticaret Örgütü’nün şart koştuğu asgari ithalat gerekliliklerini karşılama taahhüdünü teyit etmişti. Çin gümrük yetkilileri ithalat talebini karşılamak için yılın ilerleyen zamanlarında daha fazla ithalat kotası düzenleme ihtiyacı duyabilir; bu durumda, kullanılmamış ithalat kotaları olan fabrikaların bunları yeniden düzenleme için yılın ilerleyen zamanlarında hükûmete iade etmesi gerekecek.


Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: