Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

“Pamuk piyasası olumsuz etkilendi”

Posted by Alıntıdır 04 Ekim 2015

Kütlü PamukŞanlıurfa Ticaret Borsası ve Şanlıurfa Sanayici İş Adamları Derneği (ŞUSİAD) tarafından düzenlenen “Pamuk Kirliliğini Önleme ve Pamuk Fiyatları” konulu toplantıda konuşan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Yıldız, dünyada yaşanan son gelişmelerin pamuk sektörünü olumsuz etkilediğini ve temennilerinin bu krizin bir an önce son bulmasını gerektiğini söyledi. Türkiye’deki pamuğun büyük bir kısmının Şanlıurfa’da üretildiğini ve buna rağmen istenilen seviyede pazarda yerini bulamadığını ve istenilen fiyat seviyesine gelmediğine değinen Yıldız, bunun en büyük sebebinin ise pamuk hasadı sırasında oluşan kirlilik olduğunu kaydetti.

Yıldız, “Pamukta kirlenmenin tekstil ve hazır giyim sektörüne, dolayısıyla ekonomi ve ihracata verdiği zararın daha da büyümesinin önlenmesi için, kütlü pamuğa her aşamada yabancı maddelerin karışmasını önlemek amacıyla, “Bakanlar Kurulu” tarafından 9 Ekim 2003 tarihinde resmi gazetede “Kütlü Pamukların Kirlenmesinin Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirlere Dair “kararname yayımlanarak tedbir alınması yasal zorunluluk haline getirilmiştir.

Bu da kirlik konusunun ne kadar önemli olduğu sonucunu çıkarmamıza neden olmaktadır.” diye konuştu. Şanlıurfa Ticaret Borsası olarak Pamuktaki kirliliğin önlenmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını belirten Yıldız, çiftçilerin bilinçlenmesi için gerekli toplantılar ve organizasyonlar yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Şanlıurfa Ticaret Borsası tarafından yaptırılan, Pamuk Lisanslı ve Hububat Lisanslı Depo Projeleri hakkında da bilgi veren Yıldız, Lisanslı Depoculuğun faydalarına da değindi. Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Üyesi Ali Çiçek ise, Şanlıurfa’da 1 milyon 200 bin ton pamuk üretildiğini belirterek Şanlıurfa’da pamuğun temiz toplanması için herkesin duyarlı olması gerektiğini söyledi. Sektördeki sıkıntılar ve rekabetten dolayı üreticinin ve sanayicinin kar edemediğini aktaran Çiçek, kar elde edebilmek için pamuğun temiz toplanmasının şart olduğunu ifade etti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıyaş, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Yıldız, Meclis Başkan Yardımcısı Halil Alkan, Meclis Üyesi Halil Alkan, ŞUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih, Gök ve çırçır fabrikası sahipleri katıldı.

Kaynak: İHA / haberx.com/pamuk_piyasasi_olumsuz_etkilendi%2817,n,12032980,911%29.aspx

Reklamlar

2 Yanıt to ““Pamuk piyasası olumsuz etkilendi””

 1. Garip Artuk said

  Verimin düşüklüğü ve ekilen arazilerin daralması önemli bir unsur olmakla beraber pamuk fiyatları şuan da en düşük seviyede umarım en yakın zamanda bu sorun çözülür yoksa bütün pamuğu dışarıdan almak zorunda kalırız…

 2. Bu sene pamuk üreticisini beyaz sinek mahfeti en yüksek verim 350 kilo urfada bu verim düşüklüğü pamuk fiyatlarına yansıyacak eminim tüm dünyada üretimde düşme vede daralma vardır

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s