Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Temiz Pamuk İçin Çözüm Aranıyor

Posted by Alıntıdır 12 Ekim 2015

Pamuğu KirletiyoruzŞanlıurfa’da pamuk hasadının başladığı şu günlerde GAP TEYAP İl Koordinatörlüğünün organize ettiği Şanlıurfa Ziraat Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Pamuk Kirliliği’ konulu panelde rekoltesi ve yüksek kaliteli pamuk elde etmenin yanında piyasada tercih edilen olabilmek için pamuğu temiz toplamanın önemine işaret edildi.

Harran Üniversitesi’nden Prof. M. Ali Çullu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panele Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden KTV Şube Müdürü M. Sait Güneş, Sanayici İşadamı Eyüp Gergerli ve ÇUKOBİRLİK Asbaşkanı Ali Hayırlı Panelist olarak katıldı.

Panelde dünya genelinde önemli stratejik ürünler arasında yer alan pamuğun ekiminden hasadına kadarki süreçte çok dikkatli ve bilinçli olunması gerektiğine işaret edildi.

Türkiye pamuğunun yüzde 42’sinin Şanlıurfa’da üretildiğine dikkat çekilirken, pamuğun temiz toplanmaması nedeniyle büyük firmalar tarafından Şanlıurfa pamuğunun tercih edilmediği dile getirildi. Şanlıurfa pamuğunun önemli kumaş ve giyim alanında değil de daha alt seviyelerdeki tekstil gruplarında kullanıldığı söylendi. Bu yüzden Şanlıurfa pamuğunun dünyaca ünlü tekstil markaları tarafından tercih edilebilmesi ve kirli toplandığı yönündeki imajının yıkılması için çiftçinin ve tarım işçilerinin daha özenli olunması gerektiği vurgulandı.

EYYÜPOĞLU: PAMUĞU TEMİZ TOPLAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Panelde söz alan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, oda olarak pamuğun temiz toplanması konusunda nasıl çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekerek, pamuğun ülke ve kent ekonomisine dikkat çekti. Eyyüpoğlu, oluşturulan pamuk kirliliği komisyonun önemli çalışmalar yürüttüğünü ve çiftçilerin de komisyona kulak verdiğini vurguladı.

Eyyüpoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Şanlıurfa Ziraat Odası Olarak pamuğun temiz toplanması için tarım işçi ücretlerini belirlemede randımanı esas alarak en temiz pamuğu toplayan işçiye daha fazla ücret verilmesi yönünde karar aldık. Bu anlamda pamuk bizler için gerçekten çok önemli bir ürün. Şu anda işsizliği önleyen en önemli ürünümüz pamuktur. Ekiminden tutun da, hasadından, çırçırına ve pazarlanmasına kadar her safhada üretici, tüccar ve işçi için önemli bir gelir kaynağı. Pamuk deyince Urfa akla gelir.
Türkiye’de yetişen pamuğun yüzde 42’si Şanlıurfa’da üretilmektedir. İki yıl önce Şanlıurfa Valiliği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, GAP İdaresi, Şanlıurfa Ziraat Odası, Şanlıurfa Ticaret Odası ve Ticaret Borsası temsilcilerinin yer aldığı pamuk kirliliği komisyonu oluşturuldu. Zaman zaman köylere giderek bu konuda çiftçilerimizi bilgilendirdik. Özellikle naylon torbalara koymayın uyarılarında bulunduk. Bundan üç yıl önce pamuk çalıştayı yapıldığı sırada iki büyük firma Urfa pamuğu deyince kaçıyoruz şeklinde açıklamada bulunarak sebebinin Urfa Pamuğunun kirli olduğu balyalarda naylon karışımının yer aldığı ileri sürüldü. Bu durumunun kendileri için büyük zararlara neden olduğunu aktardılar. Düşünün 50 gramlık naylonun bir balyada çıkması tüm balyanın atılmasına neden oluyor. Bu konuda bizlere zaman zaman ithamda bulundular. Bu olay sonrası tüm kentte oluşturulan komisyon olarak köylerimizde çiftçimize ve çırçır fabrikalarına bizzat giderek uyarılarda bulunduk. Bu çalışmalar sonrası çiftçilerimiz komisyonuna kulak verdi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu çalışmalar bir sonuç daha orta çıkardı. Daha önce Ege pamuğu ile Urfa pamuğu arasında 40 kuruş fiyat farkı vardı ve Urfa pamuğu alınmıyordu. Şu anda bu fark 100 kuruşa düştü. İnşallah çiftçilerimiz bu farkı da kapatacaklar. Komisyonda yer alan tüm kurumlara teşekkürlerimi sunuyorum. Pamuğun temiz toplanması ve dünya piyasalarına sunulmasının önemi çiftçimiz tarafından artık daha iyi anlaşılmaktadır.”

GAP TEYAP EĞİTİME DEVAM EDECEK

Panelin açılış konuşmasını yapan GAP TEYAP İl Koordinatörü Ahmet Coşandal, pamuk kirliliği ile mücadele kapsamında tarımsal danışmanlar ve kurum olarak çok sayıda eğitim çalışması yürütüldüğünü söyledi. Coşandal, “Panel ve eğitim organizasyonları ile pamuğun daha temiz toplanması konusunda çiftçimi ile ortak hareket ediyoruz. Pamuğun ekonomik değeri ve bölge için önemi göz önünde bulundurulduğunda temiz toplanarak piyasalara sunulması hayati önem arz etmektedir. Bugünkü panelimizde değerli STK ve kurum temsilcileri ile birlikte tekrar pamuğun temiz toplanmasına vurgu yapmak istedik” dedi.

(Kaynak: Gazeteipekyol / haberler.com/temiz-pamuk-icin-cozum-araniyor-7768550-haberi/)

Reklamlar

Bir Yanıt to “Temiz Pamuk İçin Çözüm Aranıyor”

 1. Zeki TÜMER said

  Doğu bölgesi pamuklarının yüksek vasıflı olduğunu alım yaptığım HATEKS A.Ş adına ben tespit etmiştim.Şanlı Urfa organize sanayine girdiğim an cep telefonum susmazdı.Hilvan,Bozova,Siverek,Harra nın dağ bölgesi ama bu pamuklar da bilinçli işletmecilerin elinde değer buluyordu.Özbudak,Melikler,Kardeşler,Yetkinler,adını unuttuklarımda kusura bakmasın.Şu an orayı en iyi tanıyanlardan biride Özden Altunbaş tır.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: