Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
   83.20 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

Ege, Rekoltede % 17 düşüş bekleniyor

Posted by Alıntıdır 27 Ekim 2015

Ege BölgesiEge Bölgesi’nde bu sene pamuk rekoltesinde yaklaşık yüzde 17 düşüş olduğu tahmin ediliyor. İzmir Ticaret Borsası koordinasyonunda İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri ve Söke Ticaret Borsası’nın destekleriyle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü tarafından 2015/16 sezonuna ilişkin Ege Bölgesi pamuk rekolte tahmin çalışmaları tamamlandı.

Rekolte tahmin raporuna göre, Ege Bölgesi’nde 2015-16 döneminde yüzde 38 randıman ile 129 bin 803 ton pamuk üretileceği tahmin edildi. Geçen sezon üretim tahmini 156 bin 262 ton olmuştu.

Rekoltenin düşük kalması ile ilgili olarak yapılan değerlendirmede, Bölgede farklı ekim zamanları itibariyle pamuğun yağmura yakalandığı belirtildi. Yaz aylarının yoğun nemli gitmesinin kozaların az tutmasına ve küçük kalmasına neden olduğuna işaret edildi.

Bölgede toplam kütlü pamuk üretimi 341 bin 587 ton olarak tahmin edilirken, ortalama verimin 4.133 Kg/Ha olmasının beklendiği belirtildi. Geçen sezon kütlü pamuk üretiminin 411 bin 218 ton, ortalama verimin 4.516 Kg/Ha olduğu tahmin edilmişti.

Pamuğun toplama zamanı tekrar dolu ve yağmura yakalanması ve Ege Bölgesinde tarımsal alanlarda tuzlanmanın yoğuşlanması da üretimde düşüşü etkileyen nedenler arasında gösterildi.

Konu ile ilgili verilen bilgiye göre, Manisa Bölgesi tamamen mısıra dönmüş durumda. Bergama’da yoğun olarak sebzeye dönüş olduğu ifade edilirken, Söke ve Menemen toprağının tuzlu ve kalkerli olması nedeniyle tamamen pamuk ekimi yapıldığı kaydedildi.

Pamuk ekim alanlarında yaklaşık yüzde 9 düşüş olduğu ve bu sezon 82 bin 653 hektar alanda ekim yapıldığı tahmin edildi.

Konu ile ilgili bilgi veren bir tüccar, son dönemde yağmurların henüz pamuğun son durumu konusunda soru işaretlerine neden olduğunu ifade ederek, “En son yağan yağmurun ne getireceği belli değil. Henüz tarlaya girilmedi. Tahminimce yüzde 3-5 arası bir kayıp daha olabilir” diye konuştu.

Ege Bölgesi’nde birkaç gündür etkili olan yağışların bugünden itibaren sona ermesi ve sıcaklığın artması bekleniyor. Yağmurun sona ermesiyle birlikte pamuk toplama işlemi yeniden başlayacak.

(Foreks)

Reklamlar

Bir Yanıt to “Ege, Rekoltede % 17 düşüş bekleniyor”

 1. MEHMET SAİT MELİK said

  Ege ve İzmir ve Söke yi kutluyorum, Teşşkürler Ticaret odası, Borsası ve Ege Üniversitesi, darısı inşalllah bizim Güneydoğunun başına.
  Böyle güzel ortak çalışmaların bizim bölgemizdede görmek istiyoruz, bizde söylenen tek cümle sakız gibi Türkiye nin en çok pamuğu bizde
  üretiliyor….Gerisi maalesef doldurulamıyor.
  Bakıyorum rakamlar her yerde, üretim alanı , ortalama verim. bölge alan olarak çıkarılmış, rekolte tahmini var, herşey iyi, ve daha iyiye gider.
  Gönlümüzden geçen bizim bölgemizdede aynısının ortak bir çalışma ile yapılması.
  Urfa bölgeside bu hafta itabarı ile yağmur yedi, ama ne kadar hasad kalmıştı merak ediyorum kim biliyor? Yüzde 40 diyen var, % 30 tahmin eden var,
  Ortalama verim hakgetire kimse tahmin yapamıyor…
  Ülkemizde artık Ege bölgesi gibi çalışmalar lazım, Bizim Urfa Ticaret Borsası, Ticaret Odası gibi kurumlarda parada var, Üniversite ile böyle bir ortak çalışma yapabilirler ülkemiz için yapmalılar.
  Tekrar Ege yi kutluyorum , Darısı Güneydoğuya…

  Mehmet Sait MELİK
  Agrogap Ö.Ç.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s