Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          101.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  24-31 Mayıs (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  56.100 Bl. -49.300 Bl. +6.800 Bl.
  24-31  Mayıs Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  7.700 Bl. -9.800 Bl. -2.100 Bl.
 • En Son Yorum

Eski kaliteleri çok arıyoruz !

Posted by Borsa Ajanı 29 Ekim 2015

Aşırı yağışlar ve bu sene ekiliş zamanındaki gecikmeler daha önce de belirttiğimiz gibi kalitede (renk yönünden) düşüşlere sebep oldu. Fakat pamuktaki elyaf özellikleri de (elyaf uzunluğu, mukavemet ve temizlik) fiyatlandırmada en önemli unsurlardır. Bu değerlendirmede maalesef son yıllarda kazancın yeterli olmaması ve ekonomik sebepler önde olmak şartıyla pamukçuluk cazibesini yitiriyor. Özellikle bölgemizde çok değişken ve fazla sayıda tohum deneniyor. Olumsuz neticeler bu tohumlarda sürekliliği de ortadan kaldıracak.

Çiftçi iyi kazanmak istiyorsa iyisini üretecek ve sanayici de hakkını verip iyi mali öyle isteyecek. Her bölgede fikirler ve tercihler gelişmeye başladı. Bu işe sahip çıkan çok üretici var. Biz konuşmalarına hem muhatap hem de şahit oluyoruz. Bilinç artıyor. Önümüzdeki yıllar tercihler daima iyiye olacak kanaatindeyim. Her kesimin kazanç beklentisini tatmin edecek sağlıklı bir tarım kontrol politikası ve işletme disiplini gerekmektedir. En çok eleştiri üreticinin mağduriyeti konusundadır. Bu noktada ticari unsurlar nereye kadar katkıda bulunabilir? Neticede tarım ürünü piyasada değer buluyor. Tüm ülkelerde bu konuda destek ticaret yapandan değil devlet unsurlarından gelmektedir.

Eğer PAMUK STRATEJİK ÜRÜN diyorsak bu konuda stratejiyi iyi belirlemeliyiz. İyiye gideceğimize geriye adımlar atıyoruz. Pamukta denetimler ticareti yapanlara bırakıldı.

Eski kaliteleri çok arıyoruz.

İbrahim ÖNGÜNŞEN-Borsa Ajanı

Reklamlar

4 Yanıt to “Eski kaliteleri çok arıyoruz !”

 1. USDA Agricultural Marketing Servisin raporuna göre ; Bu sene Amerikada transgenic tohum (kurta karşı genetiği değiştirilmiş , hem kurta hemde yabancı ota karşı genetiği değiştirilmiş tohum ) ekimi Upland pamuğu olarak %98.8 oranına ulaşmıştır .
  Edinilen verilere göre: Alabama , Arkansas , Arizona , Florida , Mississippi , New Mexico , Tennessee’de transgenic tohum kullanım oranı %100 bulmuş olup; diğer Eyaletler dede %99.6 ila %95.6 arasında değişmektedir.

  Alıntıdır (Agfax)

 2. MEHMET SAİT MELİK said

  KALİTE ARTIYOR!

  Bu Türklere mahsus bir olğumu? Merak ediyorum Kalite her sene artarken düzelirken İbrahim bey kardeşimiz kalite nin düştüğünü,
  geriye gittiğini yazıyor, Lütfen detaylı yazsın da bizde ne olduğunu anlayalım. Bizim Bölge demiş hangi bölge orası Ege mi Çukuroava mı Gap mı Diyarbakır mı? Borsa ajanı İbrahim bey e katılmıyorum, birşey iddia ediyorsa lütfen arkasını doldurmalı. Birkaç gündür biri cevap verir diye boşuna bekledim baktım yok bari ben bir tartışma başlatayım , katılanlar olursa memnun oluruz , amaç kaliteyi artırmak değlimi?
  İbrahim bey in canı sıkılmış bu sene fiyatlar tahminlerin biraz üstünde ne yapacagını şaşırmış, şu sözü iginç ‘ ticari katkılar nereye kadar katkıda bulunur’
  Katkıda bulunmasın hakkını versin yeter.
  Şimdi bizimbölge için yazayım URFA için, bizde kalite ciddi bir şekilde artıyor aksine eksilmiyor eskiyi aramıyoruz , önümüze bakıyoruz.
  Birinci örnek; Randımanlar eskiden düşüktü, şimdi 46, 47, 48 randıman alan çiftçi var, ortalaması 44 olan üretici var…
  Diger örnek; eskiden çok çeşitli tohumlar vardı karışıktı, şimdi diyebilirimki çok aza indi, eskiden çırçırçıdan tohum alınırdı bu bitti, Devletin teşvik primi sayesindede üretici torbalı sertifikalı pahalı tohum kullanıyor, ve bunu havalı mibzer le ekiyor, Üretici tohum adı bile öğrendi, Candia, stoneville gibi.
  Eskiden Suriye den Halep diye bile tohum vardı , anlıyacagınız tohumlar serifikalı, kaliteli ve çeşit azaldı…
  Diğer örnek; gübre ve ilaç kontrolü çok artı, üretici blinçli hem daha iyi verim hemde daha kaliteli pamuk var…
  Diğer Örnek, eskiden toplama elle ve karışık oluyordu, şimdi amerikan 620 000 DOLAR DEĞERİNDE JOHN DEERE LA TOPLANIYOR AYNEN tEXAS GİBİ, MİSSSİSİPİ GİBİ…
  Bir örnek te çırcır fabrikaları için, tasnif öğrendiler, depo çogaltılar, cleaner temizlik bazılarında çift, oldu, kurutma var, rotobar la çogaldı
  vs, vs daha yazabilirim ama burada durayım.
  Özet şu, Kalite artıyor, tohumlar, düzeldi, ekim düzeldi, gübre ilaç anında müdahale, çırcır cı düzeliyor, hasat mükemmel,
  bunun sonunda iyi pamuk var, ve bazı urfa pamukların dan 60-80 numara iplik yapılıyor, Değerler arttıyor zamanla dahada artacak.
  Kısaca yakında bizim pamuklar yurt dışı ile aynı olacak, ticari işletmeler bu farkı verebilirlermi? soru bu?
  iyi günler dileği ile daha kaliteli pamuk için el ele…

  Mehmet Sait MELİK
  Agrogap Ö.Ç

 3. Admin said

  Sn; Mehmet Sait MELİK

  İTB Borsa Ajanı İbrahim beyin yazısına atfen yapmış olduğunuz yorum, Makele (yorum) yazısının içeriğini tam anlamadan üzücü ve kırıcı yorumda bulunmanız site Admini olarak ve diğer izleyici ve katılımcılarını üzmüş olup, pamuk sektöründe geçmişten bugüne bizlerden tartışmasız çok tecrübeli ve bilgi birikimine sahip abimizi incittiğini şahsım olarak hissetmekte ve üzüntü duymaktayım. Kaldı ki; İbrahim bey her şartta tüm pamukçuluk ve tekstil sektörünün gelişmesi için sürekli olarak en ön safta bulunan kişidir.

  Yorumunuzu yayınlamamak gibi bir lükste bulunmayıp kişisel yorumunuza saygı açısından, ama hepimiz sonuçta bu sektörün ilerlemesi için imkanlar dahilinde yararlı olmak adına, elimizden geldiğince iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sektörü ilerilere taşımak açısından sorunlarımızı paylaşmak hepimizin en doğal hakkı ama birbirimizi incitmeden olursa daha elit olacağı düşüncesindeyim, inciteceksek olursak ki zaten bu sitenin sektöre faydası ne kadar olabilir ki.

  Saygılar.

 4. MEHMET SAİT MELİK said

  Değerli Cotton Expert takipçileri, Üreticiler, çırçırcılar , iplikçiler, borsa ajanları vs vs,
  Artık bu sitede yorum yapmayacağım, İyi kaliteli mantıklı yazılar olursa tabiki takip edeceğim,
  Üzülerek yazıyorum ki Pamuk kalitesi, üretim pek kimseyi ilgilendirmiyor, Toplum olarak pasta büyüsün hep beraber kazanalım düşüncesi yok,
  sadece birey olarak ben Tek dilimi tek başıma nasıl alırım var…
  Şimdiye kadar yorumlarımı okuyan ve size ulaştıran bu tek siteye hepinize teşşekür ederim.
  Kırdıklarım olduysa istemeden heyacanımdan olmuştur onlar dan da özür dilerim.
  Pamuk üretimini, üreticileri seviyorum, sizler olmasanız olmaz, başka macreda buluşmak üzere…
  Hoşça kalın selamlar sevgiler.

  MEHMET SAİT MELİK
  AGROGAP ÖNDER ÇİFTÇİ DANIŞMANLIK DERNEĞİ
  FAHRİ BAŞKANI ( 14 senenin sonunda yeni başkan var yeter)

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s