Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    98.45 USc/Lb    ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Temmuz-18 Tah.
  2017/18 2018/19
  Üretim 26.63 25.94
  Tüketim 26.15 27.42
  İthalat 8.99 9.32
  İhracat 8.99 9.32
  Bitiş Stok 19.28 17.80
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2017-18 Bitiş (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  122.600 Bl. -1.000 Bl. -121.600 Bl.
  2017-18 Bitiş Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  7.000 Bl. -0.00 Bl. 7.000 Bl.
 • En Son Yorum

‘Birliğimizi güçlendirmemiz gereken günlerdeyiz’

Posted by Borsa Ajanı 09 Aralık 2015

Türkiye(Ege) Piyasada geçtiğimiz hafta kayda giren 630 TON işlem vardı. Önceki hafta başında ALAKALI başlayan piyasa hafta sonunda SAKİN durumda kapandı. Alıcı ve satıcı ihtiyacını görecek miktarda mal alıyor veya satıyor. Diğer tarım ürünlerinin bu gün piyasadaki durumu göz önüne alınırsa Pamuk daha iyi görünüyor. İstendiği zaman satılıp parası da alınabiliyor. Böyle krizin genel olarak yaşandığı kritik bir dönemde işlerimiz gün gün azalsa da arz ve talebin tamamen durmaması, Ülkemizin bu sektörde kuvvetli ve etkili oluşundan diye düşünüyorum.

Sektörel olarak işbirliğinde bulunduğumuz ülkeler alım ve satımda güvenilir ülkelerde bizi önde tutuyor. Pamuk satmak isteyen ülkeler için önde gelen müşterilerdeniz. Mamulde de kalitemiz ve ciddiyetimizle daima tercih ediliyoruz. Bu günler fedakarlık günü. Sanayicimiz işletme sorunlarının yanında Üreticimizi de yaşatabilmek için çaba harcayacaktır.

Malum bu yıl Pamukta rekolte çok düştü. Üreticimizin ortada belirgin bir zararı var bu zarar geçen yıla göre %30 desek yanlış olmaz, bazı yörelerde % 50 ye kadar düştüğüne şahit oluyoruz. Bu sebeple geçen yılların tersine pamuk emanete fazla verilmedi. Yani para ihtiyacı var, malını peşin sattı. Tüccar da peşin aldığı malı piyasa şartlarına göre sattığında bazen zararla karşılaşıyor genellikle de para ihtiyacını başka yollarla giderip, piyasanın daha artmasını en azından emsal ithal pamukların (özellikle Amerikan veya Yunan pamuğunun) baz alıp yakın bir fiyata satmayı bekliyor.

Burada fedakarlık Alıcı ve destek verecek olan devlet birimlerine düşmektedir. Kârların paylaşılması gereken günlerdeyiz. Milyonlarca insanımız elinden geleni yapıyor. Bu sektörde de aynı durumdayız. Tarlada üretim için çabalayan kişilerimiz, Ticaretinde riski göğüsleyen çırçırcı ve tüccarımız, pamuğu iplikçiye kadar ulaştıran lojistikte görevli binlerce insanımız ve diğer aşamalarda bunu mamul hale getirip bizlere kadar getiren alan satan her kişi bu işe katkı koymaktadır.

Bu işi sadece arz ve talep baskısı yönlendirmemeli, bu günler yakınmalara daha dikkat kesileceğimiz günlerdir çözüme yardımcı olmamız gereken birliğimizi daha da güçlendirmemiz gereken günlerdeyiz. Ekonomide ve üretimde zayıf düşen ülkelerin mirasçısı çok olur. Pamuğumuzu, Pamukçumuzu ve Sanayicimizi KISACASI, SEKTÖRÜMÜZÜ KORUYALIM.

Saygılarımla.

İbrahim ÖNGÜNŞEN- BORSA AJANI

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s