Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

”Pamuk” geleceği en sağlam ürün

Posted by Borsa Ajanı 05 Ocak 2016

Piyasada geçtiğimiz hafta kayda giren işlem yoktu (Ege). 31 ARALIK 2015 GÜNÜ piyasa fiyat tespiti, Mali yönden Envanterde kullanılmak üzere her kalite için tek tek yapıldı. Hafta boyunca, KISMEN ALAKALI günler yaşandı, Satıcı genelde ihtiyacını pek yılbaşına bırakmamanın alışkanlığı ile ihtiyacını önceden giderdi ve Yılbaşından sonra muhtemel zamlarla piyasaların daha yüksek olacağı düşüncesiyle satışta çekimser davrandı. Bu durumda listelere yansıyan alışveriş yoktu. Çırçırlar genel olarak işletmeyi kapattılar.

Çalışan sayısı pek önemsenmeyecek kadar. Piyasada mal miktarı da beklenildiği gibi geçen yılın altında. Bir kısım mal da; bu sayfayı sırayla paylaştığım meslektaşımın önceki yazısında belirttiği gibi ELİDAŞ Depolarında. Bu imkan Harman zamanı piyasada arz fazlasını önledi dolayısı ile önceki yıllarda yaşadığımız ani ve uzun süreli olan fiyat düşüşlerini bu yılbaşına kadar olan süreçte pek yaşamadık. Dünyada ekonominin çok zor günler yaşadığı 2015 yılı ülkemizi de birçok yönden zorluyor. Tarım ürünleri üretimi ve ticareti yapanlar bu durumda sıkıntıyı en çok hisseden kısım oluyor. Pamukta rekoltenin eksikliği ve kalite kaybının yarattığı zarara bir de alıcının ağırlaşan talebinin eklenmesi her kesimi endişeye sevk etti.

Dünya fiyatlarının altında fiyatlarla pamuk satılması alıcıda da fazla heyecan yaratmadı. Çünkü alıcı pamuğu işledikten sonraki aşamada İplik, Kumaş ve Konfeksiyonda sipariş ve tahsilat konularında süreklilik endişesi ile ve zarar etmemek için vadeli mal satmak durumunda. Bu da sermayenin önemli bölümünü o kısma kanalize etme zorunluluğunu gerektiriyor. Yani bu kadar olumsuz şarta rağmen ben Pamukçuluk iyi günler yaşıyor diyebilirim.

Talep canlanması ve piyasaların dikkatli takip edilmesi, Alıcının yerli pamuğa önem vermesi, üreticinin desteklerde memnun edilmesi PAMUK GELECEĞİ EN SAĞLAM ÜRÜN sözümüzü teyit edecektir.

Biz pamuktan ümitliyiz.

MUTLU, SAĞLIKLI ve KARDEŞLİĞİMİZ PEKİŞTİRECEĞİMİZ BOL KAZANÇLI YILLAR DİLERİM.

İbrahim ÖNGÜNŞEN– BORSA AJANI

Reklamlar

Bir Yanıt to “”Pamuk” geleceği en sağlam ürün”

 1. Refet Atayurt said

  Bizler çiftçi olarak çok ümitsiziz. Özellikle mısır ekimi arttıkça sanki pamukta ilaçlama sıklığı artıyor ve masraf çekilmez oluyor. Pamuk fiyatları da yerinde sayıyor. Dışarıdan bukadar kolay ve kredili pamuk geldikçe bizler para kazanmayİz.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: