Cotton Expert

Cotton & Yarn Of Türkiye

 • Liverpool Cotton A İndex
   83.20 C/Lb       TL/Kg
 • İNO.com  Mart-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  EkimTah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 23.05 25.38
  Tüketim 24.56 25.22
  İthalat 8.00 7.93
  İhracat 8.15 7.93
  Bitiş Stok 18.55 18.70

 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  2-9 Kasım (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  507.100 Bl. -500 Bl. +506.600 Bl.
  2-9 KasımTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  56.800 Bl. -0.00 Bl. 56.900 Bl.
 • En Son Yorum

Hammaddeyi üretemiyorsak sürekliliğimiz olamaz

Posted by Borsa Ajanı 10 Şubat 2016

Piyasada geçtiğimiz hafta kayda giren işlem yoktu (Ege). Dövizde, İthal pamuk fiyatlarında ve Borsalarımızdaki talep düşüşü pamukta iyimser havayı olumsuz etkiledi. Alıcı talepleri erteleniyor. Maliyeti daha ucuz pamuk arayışları başladı. Rakibimiz ülkeler ve Türkiye deki aracıları piyasaları anlık olarak takip edip fiyatlarda hızlı düzeltmeler yapıyorlar. Finans enstrümanlarını etkili olarak kullanan Uluslararası pamuk satıcısı büyük firmalar kendilerini her alışverişte garantiye alabiliyorlar.

Şöyle ki alım veya satım yaptıkları anda bahsettiğimiz enstrüman olarak; vadeli işlemlerde karşı işlem yapıyorlar. Bizim tüccarımız bu işlemi yurtiçindeki alışverişlerde daha sisteme dahil edemedi.

Lisanslı depoya malı koymak belli bir zaman için para sıkıntısını gideriyor gibi görünse de unutulmamalı ki bu iş (pamuk alım satımı) direkt olarak arz ve talebe dayalı bir iştir.

Maliyet iplikçiye pahalı geliyor ise alternatif arayacaktır. Bu da var. Yani bir üretip artı iki kat da mal ithal etmek zorunda olan ülkede alıcı, yerli mala yüzde yüz bağımlı değildir. İthalata alışıktır.

Bizler pamuğu uygun fiyata ve uygun kalitede satmak zorundayız. Bu bir gerçektir. Yıllardır söylediğimiz gibi piyasayı arz ve talep belirler. Eğer üretimde etkili ve yararlı olmamız düşünülüyorsa ki bunun tartışılması bile abesle iştigaldir.

Hammaddeyi üretemiyorsak mamulde sürekliliğimiz olamaz. Taşıma suyla değirmen nereye kadar döner. Üretimi devam ettirebilmek işin kazancına bağlıdır. Üretici kazanamıyorsa, geçici piyasa artışları sonrasında kırılgan bir ekonominin kurbanı olarak bu işin geleceği yok düşüncesinde ise sanayici çıkış yolunu buluyor fakat üretici çaresiz ise müdahaleye, bu işi sağlam bir şekilde yönlendirmeye desteklemeye ve üretene güven sağlamaya ihtiyacımız vardır.

İbrahim ÖNGÜNŞEN– BORSA AJANI

Reklamlar

Bir Yanıt to “Hammaddeyi üretemiyorsak sürekliliğimiz olamaz”

 1. semih onay said

  Pamuk üretim maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle , bahsettiğiniz gibi her geçen yıl pamuk üretimimiz giderek azalmakta iplikçilerde daha fazla ithalat yapmaktadırlar. Amerikan haftalık pamuk ihracat rakamlarına baktığımızda da ülkemiz iplikçilerinin haftalık 5000 ila 15000 balya arası alım yaptığını görmekteyiz.

  Bundan evvelki yazılarımda belirttiğim üzere Amerika genelinin %95‘i hem ot ilaçlarına dayanıklı, hemde yeşilkurta karşı mukavim genetik tohum kullanmaktadırlar. Buda orada üretim maliyetlerinin ciddi anlamda düşük olmasını sağlamaktadır. Dünyada Türkiye haricinde çok az bir kısım da genetik olmayan tohum kullanılmaktadır. Doğal olarak iplikçide düşük maliyetli bu pamuğu tercih etmektedir.

  Kısacası mevcut tarımsal desteklere rağmen ülkemiz çiftçisinin ithal pamukla rekabet etme şansı yoktur.

  Ülkemizde de tohum islahına gereken önemin verilmesi üretici maliyetlerini aşağı çekecek türde pamuk tohumlarının geliştirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s