Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          101.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Aralık -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Haziran-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 26.57 25.75
  Tüketim 25.49 26.72
  İthalat 8.77 9.19
  İhracat 8.77 9.19
  Bitiş Stok 18.33 17.37
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  24-31 Mayıs (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  56.100 Bl. -49.300 Bl. +6.800 Bl.
  24-31  Mayıs Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  7.700 Bl. -9.800 Bl. -2.100 Bl.
 • En Son Yorum

Beyaz Altın’da destek beklentisi 1 Lira

Posted by Alıntıdır 10 Nisan 2016

Beyaz AltınÇukurova’daki pamuk üreticileri, gelecek yıl uygulaması planlanan Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli öncesi en az 1 lira destek primi bekliyor. Türkiye’nin önde gelen tarım alanlarından Çukurova’da pamuk ekimi başladı. Öncelikle sahile yakın bölgelerde gerçekleşen ekimde üreticiler, bir yandan bu yılki destek miktarını beklerken bir yandan da prim ödemelerinin erkenden yapılması talebinde bulundu.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, borsanın 1913 yılında “Pamuk pazarı” olarak kurulduğu, bölge ve ülke için son derece önemli olan bu ürünün borsanın ambleminde de yer aldığını belirtti.

Son yıllarda bu stratejik ürünün yetiştirilmesinin önemini kaybettiğini ifade eden Bilgiç, “2015 yılını pamukta istediğimiz gibi geçirmedik. Fiyatları istediğimiz ölçülerde olmadı. 2011-2012’ye kadar fiyatlar iyiydi sonra sürekli aşağıya eğilim gösterdi. O yıllarda hem dünya fiyatlarının yüksek oluşu hem de üreticinin istediğini elde etmesinden dolayı 2013’te ekim alanlarında biraz daha artış yaşandı fakat 2013’te 2011-2012’deki fiyatla üretici buluşamadı ve para kazanmamaya başladı.” dedi.

Bilgiç, üreticinin gelir sağladığı ürünü yetiştireceğini, kazanamadığı üründen vazgeçeceğini vurgulayarak, pamuktan vazgeçilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli

Türkiye’de 2017 yılından itibaren tarımsal destekte Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’ne geçilmesinin planlandığını ifade eden Bilgiç, modele göre halihazırda 42 havzada en iyi verim sağlayan ürün neyse o havzada o ürünün desteklenmesinin öngörüldüğünü anlattı.

Bilgiç, mısırın Türkiye’nin her yerinde yetişmeye başladığını anlatarak, “Buğday ekilen alanda 600-700 kilo buğday alıyorsa damlama sulamayla 1,5 ton mısır alıyor. İnsanlar buğdayın yerine mısıra yöneliyor. Kullanılacak modelde verimi yüksek olan ürün o havzaya özel desteklenecek. Bu modelde bizim pamuk ve soya yağlı tohumlar öne çıkacak. Bu topraklar ona müsait topraklar. Bu modelle pamuğun değeri de artacak.” diye konuştu.

Bilgiç, Türkiye’de 1 milyon 400 bin ton balya pamuk kullanıldığını, bunun yüzde 65’inin ithal, yüzde 35’inin ülke kaynaklarından sağlandığını belirtti.

Havza modeliyle dışarıdan alınan pamuğun ilk yıllarda yüzde 50’ye düşürülebileceğini ifade eden Bilgiç, “Ondan sonra da bu havza modelinde bunu belki yüzde 60-70 kendi kaynaklarımızdan kullanır hale getiririz. Çünkü üretici para kazandığı ürüne yönelir.” değerlendirmesinde bulundu.

Modelden önce prim beklentisi

Bilgiç, gelecek yıl geçilmesi planlanan model öncesi pamuğun ekiminin başladığı bu günlerde üretici için öne çıkan en önemli unsurun destekleme primi olduğunu belirtti.

Pamuğa geçen yıl 65 kuruş prim verildiğini, bu yıl üreticinin aklından geçen miktarın 1 lira olduğunu ifade eden Bilgiç, şöyle devam etti:

“Havza modelinden önce bu dönemde primi 1 liraya çıkardığımız zaman ekim alanlarımız artacak hem de üreticimiz dünya fiyatlarının altında ezilmeden en azından sürdürülebilir tarımına devam edecektir. Bu sene 1 lira gibi bir primle ekim alanı arttırılabilir. Yoksa şu anda geçen yılı yakalama şansımız bile neredeyse görünmüyor. Havza modeline geçmeden önceki son yılda bu dönem pamuğun priminin ciddi manada artırılmasını ve primin de Sayın Bakanımızın bugünlerde açıklamasını arzu ediyoruz çünkü bu prim pamuk ekildikten sonra açıklandığı zaman ekim alanlarında belki yüzde 5-10 daha kaybımız olacaktır ama bugünlerde açıklanırsa ben ekim alanlarında çok ciddi bir düşme olmayacağını hatta geçen yıla göre biraz daha artış olacağını düşünüyorum.”

Primin erkene çekilmesi talebi

Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Yemişli köyünde 30 yıldır pamuk üretimi yapan Mehmet Türkbey Menzi de pamuk üreticisinin en büyük sıkıntılarından birinin satacağı fiyatı bilmemesi olduğunu belirtti.

Destekleme primine değinen Menzi, “Pamuk için yapılan ekim hazırlığından itibaren tam 16-18 ay sonra o yılki destek primini alabiliyor. Bu da 10 liraya mal edeceği malzemeyi tohumu faizle 16-18 liraya mal etmesine neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

“Sermayem az, yetmiyor. Tek şansım devletten gelecek destek” diyen Menzi, primin erkene çekilmesini beklediklerini söyledi.

Adana’da 270 dönüm alanda pamuk üretimi yapan Selçuk İkiz ise maliyet nedeniyle her geçen yıl pamuk ekiminin azaldığını belirterek, “Adana’da en fazla bu bölgede yetişir pamuk ki önceki yıllarda büyüklerimizden duyduğumuza göre şu anda o günlerin 10’da birini bile üretmiyoruz. Umarım bu yıl destek istediğimiz gibi gelir ve üretimi teşvik eder.” diye konuştu.

ÖMER FANSA – A.A. / haberler.com/beyaz-altin-da-destek-beklentisi-1-lira-8343570-haberi/

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: