Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          93.80  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Temmuz -18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Nisan-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.67 25.35
  Tüketim 25.40 26.52
  İthalat 8.54 9.14
  İhracat 8.54 9.14
  Bitiş Stok 19.10 17.93
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  5-12 Misan (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  302.500 Bl. -12.200 Bl. +290.300 Bl.
  5-12 NisanTürkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  46.000 Bl. -2.200 Bl. 43.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk üretiminde sevindiren haber

Posted by Alıntıdır 10 Haziran 2016

İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, 2016 sezonu Türkiye pamuk üretimi ve geleceği ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Desteklemelerin pamuk üretiminde artışa yol açtığını belirten Başkan Kocagöz, “Bu sezonda Ege Bölgesi’ndeki artışın yüzde 20 Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki artışın da yüzde 15-20 oranını yakalamasını bekliyoruz” dedi. İzmir Ticaret Borsası Tarihi Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya konuşan Barış Kocagöz ile sektör temsilcileri katıldı.

Son yıllarda iklimdeki sapmaların pamuk üretim alanlarını zorladığına dikkat çeken Kocagöz, özellikle Ege Bölgesi’nde ekimin başladığı günden beri hem 3 ayrı zamanda yağan yağmurlar hem de getirdiği serinliğin pamuk üretimi için uygun olmadığını,, bu nedenle de bazı üreticilerin 3, bazılarının ise 2 kez tekrar ekim yapmak zorunda kaldığını söyledi. Uygulanan doğru politikalarla bu yıl ekim alanlarının artmasına neden olduğunu kaydeden Başkan Kocagöz şöyle dedi:

“Konsey olarak yıllardır ülkemizin tükettiği pamuk miktarına yakın üretim yapabilmek üzere hedefler koymuş ve buna göre politikalar üretilmesini savunmuştuk. İşte bu kez bakanlığımız önerilerimize değer vererek destekleme politikasında bu önlemleri aldı ve almaya devam ediyor. Geçtiğimiz sezon 65 kuruş olan destekleme prim miktarı bu sezon için 75 kuruşa çıkarıldı. Her ne kadar konseyimizin önerisi 85 kuruş olsa da üreticimiz en azından enflasyon ve üretim maliyetlerinin artışı kadar korunduğuna inanarak bu karardan memnun kaldı. Bunun kısa vadeli sonucu olarak da ekim alanlarında pamuk üretimini tercih ederek üretimi arttırmaya yönelik hareket etti. Bunun sonucu olarak içinde bulunduğumuz sezonda Ege Bölgesi’ndeki artışın yüzde 20 Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki artışın da yüzde 15-20 oranını yakalamasını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde yaşanacak hava koşullarına paralel üretim artışımızın da ülke genelinde yüzde 20’ye yakın olmasını bekliyoruz. Bu da 700 ile 750 bin ton üretim yapacak. Bu yıl ilk kez dünya fiyatlarında ciddi bir artış olmamasına rağmen Türk pamuk ekim alanlarında artış gözlemliyoruz. Bu açıkça doğru politikaların başladığının işareti ve meyvesidir.”

PAMUĞA DÖNÜŞ BAŞLADI

Özellikle Nazilli, İncirliova ve Manisa gibi pamuğu tamamen terk eden bölgelerde yeniden pamuk üretimine dönüş olduğunu kaydeden Başkan Kocagöz, “Bu durum bizi çok memnun etti. 1.5 milyon ton tüketimimiz karşısında 1 milyon ton eşik üretime ulaşmamız konusunda yapmış olduğumuz üretim politikası önerilerimizin diğer hususlarının da bakanlığımız tarafında yankı bulması ve olumlu karşılanması bizleri mutlu etti” dedi.

TÜRK TEKSTİLİ REKABET ŞANSINI ARTTIRACAK

Ulusal Pamuk Konseyi’nin İzmir Ticaret Borsası ile başlattığı ‘GMO Free Turkish Cotton’ markasının, bitmiş tekstil ürünlerinde kullanımının da büyük ilgi görmeye başladığına değinen Başkan Kocagöz, “Bu anlamda değerli markalar ile görüşmelerimiz, Türk tekstilinin bu projeden yararlanarak rekabet şansını arttırması yönünde ilerliyor. Umuyoruz ki önümüzdeki dönemde sizlerle ünlü Türk tekstil markalarının ürünlerinde bu avantajı kullandırmaya başladığını paylaşıyor olacağız” diye konuştu.

haberler.com/pamuk-uretiminde-sevindiren-haber-8516578-haberi/

Reklamlar

Bir Yanıt to “Pamuk üretiminde sevindiren haber”

 1. Admin said

  Özellikle bu sezon için en önemli ve sevindirici haberlerden bir diğeride, Suruç ovasında 2016/17 sezonu pamuk ekimi yapılarak ekonomiye kazandırılmasıdır…

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s