Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 • Bayrak
  Bayrak
             
 •  

  Türkiye Pamuk Üretim-Tüketim
   2017/18 Mil/Ton Mil/Balya
  Üretim 0.871 4.000
  Tüketim    1.546 7.100
  İthalat 0.827 3.800
  İhracat 0.076 0.035
  Bitiş Stok 0.420 1.928
  Ekim Alanı 102 HA
  470 HA

        USDA Mart 2017/18 Tahmin

 •                                        
  2017-18 sezonu kütlü pamuk destekleme primi 80 kuruşa yükseltildi.

 • Uyarı !
  Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır !


 • E-Posta gönder

         Twitter Counter for @CottonExpert
 • En Son Twitt.

 • Reklamlar
 •  

  Liverpool Cotton A İndex
          92.45  C/Lb      ……TL/Kg

 • İNO.com  Mayıs-18

 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Mart-18 Tah.
  2016/17 2017/18
  Üretim 25.79 25.37
  Tüketim 25.35 26.47
  İthalat 8.38 9.16
  İhracat 8.38 9.16
  Bitiş Stok 19.25 18.15
 • ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  1-8 Mart (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  331.800 Bl. -10.400 Bl. +321.400 Bl.
  1-8  Mart Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  37.800 Bl. -0.00 Bl. 37.800 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk Piyasası Yorum (21-25 Kasım 2016)

Posted by Borsa Ajanı 30 Kasım 2016

PamukGeçtiğimiz hafta; İTB pamuk piyasasında kayda giren 200 TON işlem vardı. Dövizin kararsızlığı piyasayı aynen etkiliyor. Bir gün evvel yaptığımız değerlendirmede söylediklerimizi ertesi gün endişeye düşerek acaba hata mı yaptık? Diyoruz.

Bu olumlu ve olumsuz yönde daima değişim gösteriyor.

Biz şu gerçeği göz ardı etmemeli ve fazla kararsızlığa düşmemeliyiz; bu yıl Türkiye’mizde Üretim ve Hasat sürecindeki uygun iklimsel şartlar sebebiyle Kalite sorunumuz yok.

Her kesime hitap edebiliyor. Bu sebepten de İplikçi yapacağı kaliteye göre her bölgede aradığı malı bulabiliyor. Böyle giderse 2017 yılında Milli Tarımı Destekleme Modelinin de uygulanmaya başlaması sebebiyle ülkemiz özellikle pamuk üretimi ve ilgili sanayi kesiminde dünyadaki söz sahipliği pozisyonunu daha yukarılara taşıyacaktır. Çin’de de bu sektör de böyle büyümemiş miydi?

Biz iddia ediyoruz! İdare edenlerin yaklaşımı böyle olumlu devam ederse; Hem tekstilde Hem de Pamuk ihracatında kalitesi en önde ülke pozisyonuna ulaşacağız. Çiftçimiz de gelecek nesline en güzel mirasını devredecektir. Çünkü; pamuk üretimi teknoloji sayesinde yarı yarıya sanayicilik bilgisini de içinde geliştirmektedir. Gençler artık yeni bir iş kurmanın ne kadar zor olduğunun farkındalar. Büyüklerinin geliştirdiği bu değerlerin onların gelecekte başka arayışlara girmelerini önleyecek ve üretimlerinin içinde çiftçilik ile aynı konuyla (PAMUK, ÜZÜM vs.) bağlantılı sanayiciliğine girme projelerinin olduğunu ve geniş çapta çeşitli boyutlarda uygulamaya da başladıklarına şahit oluyoruz. Bu yıl iyi bir netice alacağımız kanaatindeyiz.

Tabii bu konuda bize mal satan ülkeler durumu değerlendirip eski günlerdeki taktiklerle bizi üretimden uzaklaştırmanın yollarını arayacaklardır. Gözümüzü açıp, sanayicinin ve üreticinin aşırı kâr hırsları düşünmeden makul kârlara razı olup birbirlerini yerli pamuk pazarından uzaklaştırmamaları en önemli etkendir. Ticareti kavga etmeden yapıp parayı da huzurlu kazanmak hepimizin moral ve motivasyonunu arttıracaktır. Yeni dönem hayırlı olsun.

Borsa Ajanı – İbrahim ÖNGÜNŞEN

Reklamlar

Bir Yanıt to “Pamuk Piyasası Yorum (21-25 Kasım 2016)”

 1. Admin said

  İbrahim bey, Kalite olarak üst sıraların her geçen yıl arttığı sevindirici bir sezon geçiriyoruz. Belirtmiş olduğunuz gibi döviz piyasalarındaki kararsız hareketler G.Doğu piyasalarındada alıcıyıda, satıcıyıda endişelendiriyor.

  Fakat,

  Diğer bir etkende kütlü pamuk alımlarında Renk kategorisine göre alım yapılmaması.. Zira Kütlü alımlarında 51 renk tonlar ile 31 renk tonlar arasında fiyat farklılığı yapılmadan alımlar yapıldığından bir çok Çırçır işletmesi balya satışlarında sıkıntılar yaşamaktalar.

  Bu durumu aşabilmek ve işlemcilere yararlı olabilmek için site Kütlü pamuk değerler bölümünde Min.-Mak. yerine Renk HVI kalitesine göre 51/4 alt sınıf, 31/4 üst sınıf olarak değişiklik yapmayı düşündüm. Umarım Kütlü pamuk alımı yapılırken bu standartlar uygulanır.

  Aslında geç kalınmış bir durum, özellikle pamukta kaliteyi bir kaç sınıf üste çıkarmanın ve kütlü pamuk alımlarında daha doğru fiyatlandırma için faydalı olacağı düşüncesindeyim.

  İbrahim bey bu konuda sizin, site izleyici ve tüm pamuk sektör işletmecilerininde düşüncelerini almak isterim. Ne kadar yorum ve görüşte bulunursak, sektörde daha doğruyu bulmamız mümkündür.

  Saygılarımla

  ( Not; Tabi ki, Sitede yayınlanan Emtia Fiyat ve Grafik verileri, bilgilendirme amaçlı olup kesinliği bulunmamaktadır ! )

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: