Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    83,30  Usc/Lb    ……TL/Kg


 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Ocak-19  Tah.
  2017/18 2018/19
  Baş.Stok 18.81 18.76
  Üretim 26.75 26.16
  Arz 45.57 44.92
  Tüketim 26.81 26.70
  İhracat 9.00 9.42
  Bitiş Stok 18.76 18.21
 •  

  ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  6-13 Aralık 2018-19  (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  154.400 Bl. -12.000 Bl. -142.400 Bl.
   6-13  Aralık  2018-19  Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  13.500 Bl. -0.00 Bl. +13.500 Bl.
 • En Son Yorum

“Pamukta üretim artışı fiyata ve desteğe bağlı”

Posted by Alıntıdır 21 Eylül 2017

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamukta üretim artışının fiyata ve desteğe bağlı olduğunu belirterek, “İhtiyacımızın yarıya yakınını ithal ettiğimiz pamukta fiyat kilogram başına en az 3 liraya, 75 kuruş olan prim desteği de 1 liraya çıkarılırsa bu ülkenin çok daha fazla pamuk üretebileceğini herkes görür.” ifadelerini kullandı.Bayraktar, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin, en büyük pamuk ithalatçılarından biri olduğunu, 1,45 milyon ton olan lif pamuk ihtiyacının 756 bin tonunu üretebildiğini, kalanını ithal ettiğini kaydetti.

Çukobirlik’in 2017 yılı candia çeşit kütlü pamuğun kilogramını 2 lira 85 kuruştan, diğer pamuk çeşitlerini 2 lira 75 kuruştan alacağını anımsatan Bayraktar, piyasa koşullarına göre değişebilecek fiyatların yükselmesi halinde kooperatiflerin de fiyat artışına gideceğine dikkati çektiklerini ifade etti.

Fiyatların bazı bölgelerde maliyetleri kurtarırken, bazı bölgelerde ise maliyetin altında kaldığına işaret eden Bayraktar, “Çukobirlik’in fiyatı artırması gerekiyor. Üstelik 2 lira 75 kuruş olan kütlü pamuk fiyatı, kesintilerin ardından 2 lira 50 kuruşa kadar iniyor. Tüccarlar bunu fırsat bilip, piyasadan düşük fiyattan pamuk alımı yapmaya çalışıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

– “İthalata son vermeliyiz”

Pamuğun stratejik bir ürün olduğuna ve Türkiye’nin iç talebinin fazlalığına dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti:

“Türkiye tekstil ve konfeksiyon ihracatında dünyada ilk sıralardadır. Bütün bunlar pamuk kullanılarak yapılabilir. Pamukta ithalata bağımlı olmak Türkiye için bir risktir. İhtiyacımızın yarıya yakınını ithal ettiğimiz pamukta fiyat kilogram başına en az 3 liraya, 75 kuruş olan prim desteği de 1 liraya çıkarılırsa bu ülkenin çok daha fazla pamuk üretebileceğini herkes görür. Bu topraklar, dünyanın en kaliteli pamuklarının üretildiği, verim ve üretim alanı açısından çok daha fazla pamuk üretme potansiyeline sahip topraklardır. Bunu heba etmeyelim, iyi değerlendirelim. Böyle bir ülkenin 1 milyar 240 milyon doları pamuk olmak üzere 2,3 milyar dolar pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ithalatı yapmasını normal karşılayamayız. Bu sorunu çözmek, ithalata son vermek boynumuzun borcudur.”

– “Ekim alanları; ürün maliyeti, fiyatı ve destekle doğrudan ilişkili”

Bayraktar, ekim alanlarındaki değişimin, ürün maliyetleri, fiyatı ve verilen desteklerle doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, pamuğun Avrupa Birliği ile imzalanan Gümrük Birliğinde sanayi ürünü sayıldığı için gümrük vergisi konmayan tek tarımsal ürün olduğunu bildirdi.

Pamuk üreticisinin korunması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tahıl ürünü olan pamuğun Gümrük Birliğinde ne işi var?

Pamuğu Gümrük Birliğinden acil olarak çıkarın. Yeterli gümrük duvarlarıyla korunamadığı için pamukta iç piyasa fiyatları, dünya fiyatlarından doğrudan etkilenmektedir. Dünya fiyatlarındaki düşüş, zarar eden çiftçilerin pamuk ekiminden vazgeçerek alternatif ürünlere yönlenmesine, pamuk ekim alanlarının daralmasına neden olmaktadır.”

ANKARA (AA) / http://www.memleket.com.tr/pamukta-uretim-artisi-fiyata-ve-destege-bagli-1216353h.htm

Reklamlar

Bir Yanıt to ““Pamukta üretim artışı fiyata ve desteğe bağlı””

 1. Hakan Temel said

  Bu yazıyı yayınlamanız çok anlamsız . Çukobirlik on gün önce fiyatları onar kuruş düşürerek revize etti . Şimdi çoğu tüccar gibi fiyat bile yazmıyor . Başkanın birşeyden haberi mi yok ,yada Siz başkanın tahmini yirmi gün önceki açıklamasını şimdi mi yayınlıyorsunuz ? Demek istediğim ; yazıda yazılan rakamların hiçbir geçerliliği yok şu anda .

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s