Cotton Expert

Türkiye İçin Pamuk Zamanı !

 •  

  Liverpool Cotton A İndex
    83,30  Usc/Lb    ……TL/Kg


 •    ICAC Dünya Arz & Talep

  Mil/Ton

  Ocak-19  Tah.
  2017/18 2018/19
  Baş.Stok 18.81 18.76
  Üretim 26.75 26.16
  Arz 45.57 44.92
  Tüketim 26.81 26.70
  İhracat 9.00 9.42
  Bitiş Stok 18.76 18.21
 •  

  ABD Haftalık Pamuk İhracat Verileri
  6-13 Aralık 2018-19  (Upland)
  ABD Toplam İptal Net
  154.400 Bl. -12.000 Bl. -142.400 Bl.
   6-13  Aralık  2018-19  Türkiye İthalat
  Türkiye Top. İptal Net
  13.500 Bl. -0.00 Bl. +13.500 Bl.
 • En Son Yorum

Pamuk Piyasası Yorum / 02-08 Ocak 2018

Posted by Borsa Ajanı 09 Ocak 2018

2017 yılının son iş günü olan 29 Aralık Cuma günü herhangi bir işlem olmamasına rağmen; Her zaman olduğu gibi (Ege) envanter tespitinde kullanılmak üzere pamuğun standardında bulunan bütün kaliteler için (renk sınıfı olarak 11 den 52 ve 43 renk dahil) fiyat tespiti tek olarak yapıldı. Listedeki fiyatlar piyasada bulunması pek mümkün olmayan her kalite için tespit zorunluluğu olması sebebiyle yapılmıştır.

Yeni yılın ilk iş günü 2 Ocak 2018 Salı gününden 8 Ocak 2018 Pazartesi günü dahil olmak üzere (Ege) 235 Ton işlem kayda girdi.

Bundan sonra ben piyasa yorumlarımı Pazartesiyi ilk ve son gün olarak yapacağım bunun da sebebi; zaten yazılarımızı Pazartesi günleri hazırlıyoruz. Yılın özelliği sebebiyle Cuma öğleden sonra Cumartesi ve Pazar günleri de Alıcı ihtiyacını görebilmek için talep ederse alışverişler olabiliyor. Bu durumda yapılmış olan yorum Cuma’ ya göre olduğundan haber güncelliğini yitirmiş oluyor. Haftalık yorum da zaten piyasanın durumunu anlatamaz. Günlük piyasa takibi en doğrusudur. Bu da sayfamızda her gün açıklanıyor. Takdir edersiniz ki biz sadece gidişatın genel durumunu, piyasaya yakın ve uzun vadede nelerin yön vereceğini, sektörde yaşanan sorunları, daha net bir düşünceyle hangi konuların gündemde olduğunu, alınacak tedbirler neler olmalıdır şeklindeki duyumlarımızı ve düşüncelerimizi faydası olur beklentisiyle iletmeye çalışıyoruz.

Bu sezon gidişat pamuk piyasasında beklentilerin tamamını yanlış çıkardı. Malın çok olacağı, ithalata gerek kalmayacağı, piyasa işlerliğinin geçen yıldan fazla miktarda gerçekleşeceği gibi görüşlere sahiptik. Ne var ki geçen yıl son üç ayın (sezon olarak hasattan önceki son üç ay) tamamen pamuksuz kalmamız, yüksek döviz fiyatı sebebiyle fiyatların gevşememiş olması sonrasında da yokluk sebebiyle işletmelerin stoklarının bulunmaması. Arkasından bu sezon pamuk için iklimsel durum ve ziraatta uygun olmayan sistemlerin ilaçların tohumların denenmesi sebebiyle kalite bozuklukları, fazla çepelli çok yüksek miktarda (EGE için rekoltenin yarısını yakın) mal elde edilmesi ve dövizdeki iniş çıkışların ekonomide kararsızlığa sebep olmasının devam etmesi kaliteye bağlı mal arzını ve talebini son derece etkiledi. Fiyatlar da bu gibi sebeplerle artış yönünde seyretti. Hafta sonu duyduğumuz alışverişler ve 8 Ocak Pazartesi günü alıcının 41 renk pamuğa 7,50 TL. fiyatına rağmen satıcı 7,60 TL isteğini belirtti.

Devlet desteğini de göz önüne alırsak bu da çiftçimiz için 9,50 TL/kg mahlıç karşılığına gelir.

Velhasıl işimizi daha temiz yaparsak ileriki yıllar için de sistemi bozmaz ve kaliteyi arttırırsak Devlet desteklerinin de devamı sağlanırsa Sanayicimizi yerli pamukla güven içinde çalışma ortamına teşvik edersek süreklilik sağlanabilirse pamukçuluk kendini kurtardı ileriki yıllarda ithalata gerek kalmayacak diyebiliriz.

2018 yılımızın en iyi yıllardan olmasını, sağlık, bereket bol kazançlı ve kardeşlik yılı olmasını dilerim.

Saygılarımla İbrahim ÖNGÜNŞEN

Reklamlar

2 Yanıt to “Pamuk Piyasası Yorum / 02-08 Ocak 2018”

 1. Cem Ekinci said

  Şubat sonu tahminler ne yönde olur, sizce ?

 2. Admin said

  Sn; Cem Ekinci, pamuk piyasaları Amerikan vadeli piyasalarının elinde oyuncak olduğundan; kendi çıkarları gereği her yöne çekebilirler. Sadece kendilerinin kazanmaları bencilliği ile…

  Ama Türkiye pamuk üretimimizi 1 milyon ton üzerine çıkarmayı başarabilirsek, o zaman piyasalar açısından ileriye dönük yorum yapma zamanı gelmiş demektir.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: